Αήττητοι και ισόπαλοι Πανιώνιος και ΠΑΣ, 1-1 στα Ιωάννινα

Ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ με τον Μασούρα, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε με τον Χαλκιαδάκη και οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες (1-1) στους "Ζωσιμάδες" κι αήττητες μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη Super League Σουρωτή.

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η τέταρτη αγωνιστική της Super League Σουρωτή στους "Ζωσιμάδες" με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα που "σφράγισε" τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του ΠΑΣ Γιάννινα και του Πανιωνίου. Τρεις φορές στο παρελθόν έχουν έρθει αντιμέτωπες οι δύο ομάδες το Σεπτέμβρη σε αυτό το γήπεδο και τις τρεις έφεραν αυτό το αποτέλεσμα!

Οι "κυανέρυθροι" άνοιξαν το σκορ με το όγδοο γκολ του Γιώργου Μασούρα στη Super League ύστερα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Οι Ηπειρώτες με το πρώτο τους γκολ σε δεύτερο ημίχρονο τη φετινή σεζόν ισοφάρισαν με τον Μπρούνο Χαλκιαδάκη να εκμεταλλεύεται το "τσαφ" του Μπανανά και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (1-1).

Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Πανιώνιο, ενώ αποβλήθηκε ο Μασούντ με δεύτερη κίτρινη καθώς δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα νεύρα του. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Πέμπτη, αυτή τη φορά στη Νέα Σμύρνη για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι έπαιξαν οι δύο ομάδες

Ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε με τον Μάρκο Βελλίδη να υπερασπίζεται την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα και αμυντική τριάδα αποτελούμενη από τους Τζημόπουλο, Μαυροπάνο και Μιχαήλ. Οι Καρανίκας (δεξιά) και Μπουκουβάλας (αριστερά) αποτέλεσαν τα αντίστοιχα full backs, ο Λίλα αγωνίστηκε ως εξάρι και οι Γαρουφαλιάς και Κοζορώνης ως εσωτερικοί μέσοι. Ο Χαλκιαδάκης πίσω (και ελαφρά τοποθετημένος στα δεξιά) από τον μοναδικό προωθημένο, Γιάκο.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου εμπιστεύτηκε ξανά τον Λευτέρη Αστρά να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας του (20 ετών), με την αμυντική τετράδα να είναι η γνώριμη. Βλάχος (δεξιός μπακ), Μπανανά και Γκιοατά (κεντρικό αμυντικό δίδυμο), Χατζισαφί (αριστερός μπακ) ενώ ως δίδυμο αμυντικών μέσων αγωνίστηκε αυτό της περυσινής επιτυχημένης σεζόν (Σιώπης, Κόρμπος). Λάμπρου και Μασούρας ήταν στα... φτερά, ο Μασούντ σε επιτελικό ρόλο και Ντουρμισάι στην κορυφή.

Αήττητοι, ισόπαλοι και μοιρασιά

Γήπεδο: "Ζωσιμάδες"

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης

Βοηθοί: Ιωάννης Σίπκας, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Καρανίκας (90' Ναδάλες), Μπουκουβάλας, Λίλα (78' Μανθάτης), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης, Γιάκος (82' Σολτάνι), Χαλκιαδάκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αστράς, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά (81' Κάργας), Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης (43' Σαββίδης), Λάμπρου, Μασούντ, Μασούρας, Ντουρμισάι (71' Σπιριντόνοβιτς).

Γκολ: 57' Χαλκιαδάκης / 49' Μασούρας

Κάρτες: 54' Τζημόπουλος, 58' Λίλα, 68' Γαρουφαλιάς. 90' Μαυροπάνος / 54' Κόρμπος, 81' Μασούντ

Κόκκινη κάρτα: 87' Μασούντ (δεύτερη κίτρινη)

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Καρανίκας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου (τον ξ-έχασε ο Μασούρας), αλλά έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Ο Αστράς δεν μπλόκαρε (ίσως του έγινε φάουλ από τον Καρανίκα), κι ο μπακ-χαφ της ομάδας των Ιωαννίνων σπατάλησε και τη δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε, καθώς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από τα αριστερά, υπό δύσκολη γωνία.

Ύστερα από τέσσερα λεπτά (12'), ο Λάμπρου εκ δεξιών κινούμενος προσπάθησε να κάνει τη σέντρα - με τον Μασούντ να είναι ολομόναχος στην αριστερή πλευρά - αλλά αυτή δεν πέρασε. Και η δεύτερη προσπάθεια του Λάμπρου (σουτ) δεν απείλησε την εστία των γηπεδούχων.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ / SUPERLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στο 22ο λεπτό ο Καρανίκας με διαγώνια μπαλιά 40 μέτρων από τα δεξιά βρήκε τον Μπουκουβάλα στα αριστερά, εκείνος συνεργάστηκε άψογα με τον Γιάκο, αλλά ο τρίτος έπιασε "αέρα" στην μπαλιά του δεύτερου κι ενώ ήταν σε καλή θέση εντός περιοχής.

Στο 25', η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Λίλα να δίνει στον Κοζορώνη, αυτόν να περνά εξαιρετική μπαλιά στον Γιάκο (τον κάλυπτε ο Γκιοατά), αλλά ο επιθετικός του ΠΑΣ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα παρά το καλό σουτ που επιχείρησε.

Στο 29ο λεπτό, ο Λάμπρου έδωσε στον Ντούρμισαϊ, αυτός στον Μασούρα από αριστερά κι έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στο σουτ από τον Τζημόπουλο και κατέληξε κόρνερ.

Στο 49ο λεπτό οι "κυανέρυθροι" άνοιξαν το σκορ και το κατάφεραν με εξαιρετικά "ξεδιπλωμένη" προσπάθεια. Ο Μασούντ από το κέντρο ακούμπησε όσο χρειάστηκε την μπάλα για τον Λάμπρου, αυτός με τη μία δεξιά έδωσε στον Βλάχο, παράλληλη σέντρα συρτή του δεξιού μπακ του "Ιστορικού" και ο Μασούρας τελείωσε ιδανικά τη δουλειά σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Αλλά, οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να φθάσουν στην ισοφάριση. Στο 57ο λεπτό ο Χαλκιαδάκης προσπάθησε να τροφοδοτήσει συμπαίκτη του, ο Μασούντ έβαλε την κόντρα, η μπάλα γύρισε προς τα πίσω (προς την εστία του Πανιωνίου), ο Μπανανά αντί να διώξει, έπιασε "αέρα", ο Χαλκιαδάκης πήρε ξανά την μπάλα και με σουτ νίκησε τον Αστρά για να ισοφαρίσει.

Στο 78' ο Μανθάτης παραλίγο να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (είχε περάσει λίγο πριν στον αγωνιστικό χώρο), αλλά το σουτ του πέρασε έξω, ελάχιστα δίπλα από την εστία του Αστρά, ο οποίος έμεινε... "άγαλμα".

Στο 83ο λεπτό, ο "Ιστορικός" έχασε την ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τα Ιωάννινα, καθώς ο Μασούρας από την περιοχή, ελαφρώς προς τα δεξιά, αστόχησε.

Βέβαια, σε αυτή τη φάση ο εξτρέμ του Πανιωνίου ήταν εκτεθειμένος και κακώς δεν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 87ο λεπτό, ο Πανιωνιος έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα καθώς ο Μασούντ ανόητα και μην ελέγχοντας τα νεύρα του κλώτσησε αντίπαλο ενώ η φάση είχε σταματήσει κι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Και τα δύο γκολ θα μπορούσαν να ενταχθούν σε αυτήν την κατηγορία. Το πρώτο για την εξαιρετική προσπάθεια (ομαδική) και την αρμονική συνεργασία των συμμετεχόντων στη φάση, το δεύτερο για την γκέλα του Μπανανά καθώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η φάση που θα μπορούσε να αλλάξει το ματς ήταν αυτή του 83ου λεπτού με τον Μασούρα να κινείται από δεξιά να είναι σε θέση για γκολ (αν κι εκτεθειμένος όπως φάνηκε από το ριπλέι), αλλά να αστοχεί.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Καλό βαθμό παίρνει ο Γιώργος Κομίνης ως προς τις υποδείξεις του. Στις αμφισβητούμενες φάσεις (πέναλτι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι) έλαβε τη σωστή απόφαση. Θα μπορούσε, ωστόσο, να βγάλει την κίτρινη κάρτα σε κάποιες περιπτώσεις που παρατηρήθηκε "θέατρο". Έβγαλε το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάρτες και είχε την άνεση να ελέγξει το δεύτερο. Έχασαν δύο οφσάιντ οι βοηθοί. Σωστή η αποβολή με δεύτερη κίτρινη στον Μασούντ.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης όχι μόνο γιατί ισοφάρισε και σκόραρε ξανά μετά από 2,5 χρόνια. Ο Ελληνοβραζιλιάνος ήταν θετικός γι' ακόμη μία φορά και δικαιολογεί σε κάθε ευκαιρία την επιμονή του Γιάννη Πετράκη για να τον αποκτήσει (είχαν συνεργαστεί και παλαιότερα). Πρώτος στις φάσεις, δίνοντας βοήθειες στον Γιάκο κι έτοιμος να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία. Το τελευταίο το έκανε το 57ο λεπτό.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η κίνηση των παικτών του Πανιωνίου να πανηγυρίζουν όλοι μαζί με τους οπαδούς της ομάδας που βρέθηκαν στους "Ζωσιμάδες". Δεν είναι και το πιο εύκολο το ταξίδι στα Ιωάννινα. Επίσης η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του ΠΑΣ στο γήπεδο. Με ρυθμικά συνθήματα και μαζική παρουσία σε μέρα εργάσιμη.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η ενέργεια του Γιαγιά Μπανανά στη φάση που ισοφάρισε ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Καμερουνέζος ήταν ο τελευταίος παίκτης της άμυνας του Πανιωνίου κι αντί να απομακρύνει, έπιασε "αέρα" δίνοντας την ευκαιρία στον επιθετικό της ομάδας των Ιωαννίνων να βρει δίχτυα. Τέτοιες ενέργειες σπάνια συγχωρούνται από τους αντίπαλους επιθετικούς. Η ενέργεια του Μασούντ (ανόητα) να αποβληθεί στο 88ο λεπτό. Αδιόρθωτος ο Ιρανός, δεν μπόρεσε ακόμη μια φορά να συγκρατήσει τα νεύρα του.