ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Βαθμός πρόκρισης για τον Λεβαδειακό, 1-1 με τον Κισσαμικό στο Μάλεμε

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ EUROKINISSI SPORTS

Με ένα γκολ του Γιακουμάκη στο 50', ο Λεβαδειακός ισοφάρισε το προβάδισμα του Κισσαμικού από το 28' (Βλάχος), πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν στο Μάλεμε και σφράγισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Κισσαμικός υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό στο Μάλεμε για την 3η και τελευταία αγωνιστική της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση τους στην επόμενη φάση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν ένα θετικό αποτέλεσμα για να τσεκάρουν το εισιτήριο πρόκρισης χωρίς να μπουν σε σενάρια.

Η βαθμολογία πριν την 3η αγωνιστική

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, μετά από τέρματα των Βλάχου (28') και Γιακουμάκη (50'), ενώ στο 20ο λεπτό ο Πολίτης απέκρουσε χτύπημα πέναλτι του Μάντζιου. Με τον βαθμό που εξασφάλισε στο Μάλεμε, ο Λεβαδειακός έφτασε τους 5 βαθμούς και πήρε το δεύτερο εισιτήριο πρόκρισης από τον 8ο όμιλο.

Όλοι ευχαριστημένοι

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Μάλεμε

Διαιτητής: Χαράλαμπος Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Τρουλινός (ΕΠΣ Ηρακλείου), Αντώνιος Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Μπαξεβάνος): Πολίτης, Φυντικάκης (78' Λουβιτάκης), Παντελάκης (46' Σελινιωτάκης), Γκούμας, Κουρέλλας, Αντωνιάδης, Τιάγκο Σίλβα, Βλάχος (78' Καβράκης), Μαρτίνεθ, Ποκόνγκ, Μάντζης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ντόστανιτς): Δασκαλάκης, Τόπι, Ουόν, Τριποτσέρης, Παππάς (54' Σένκα), Βασιλείου (69' Μάγκας), Μιλιάζες, Ζεζίνιο (80' Καψάσκης), Καλτσάς, Μάντζιος, Γιακουμάκης.

Γκολ: 28' Βλάχος / 50' Γιακουμάκης

Κάρτες: 18' Παντελάκης, 20' Αντωνιάδης, 26' Βλάχος / 64' Καλτσάς, 69' Βασιλείου, 83' Μάγκας

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Λεβαδειακός είχε περισσότερη ώτα τη μπάλα στην κατοχή του, θέλοντας να επιβεβαιώσει τον ρόλο του φαβορί και την όποια διαφορά δυναμικότητας που προέκυπτε από το γεγονός ότι τις δύο ομάδες χώριζε μια κατηγορία.

Ο Κισσαμικός ήταν άνετος κι ωραίος, χωρίς το άγχος του αποτελέσματος και με διάθεση να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λεβαδειακός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όμως στο γύρισμα του Μάντζιου από δεξιά, ο Βασιλείου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από το ύψος της μικρής περιοχής!

Στο 20ο λεπτό και από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Αντωνιάδης ανέτρεψε τον Βασιλείου εντός περιοχής και ο Σωτηριάδης έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Μάντζιος ανέλαβε την εκτέλεση, το χτύπημα δεν ήταν κακό, αλλά ο Πολίτης με εξαιρετική επέμβαση στην δεξιά του γωνία κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Ο Λεβαδειακός πλήρωσε την αστοχία του σε δύο κλασικές φάσεις, όταν στο 28ο λεπτό και σε εκδήλωση αντεπίθεσης, ο Βλάχος (που ξεκίνησε από οριακή θέση) από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έφερε τη μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο Μάλεμε.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Λεβαδειακός έφτασε στην ισοφάριση. Ο Σελινιώτακης (στη θέση του Παντελάκη από το 46') προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι στον Πολίτη, απόφαση που αποδείχθηκε μοιραία, καθώς ο Γιακουμάκης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με το γόνατο σκόραρε για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανακτήσει την ψυχολογία του αγώνα και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους γηπεδούχους, ψάχνοντας πλέον ένα ακόμη τέρμα στο ματς.

Η πρώτη φορά που επισκέφθηκε επικίνδυνα την περιοχή του Λεβαδειακού ο Πλατανιάς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 65ο λεπτό, αλλά ο Μιλιάζες απομάκρυνε πριν γίνει απειλητικός ο Μάντζης.

Το σουτ του Γιακουμάκη στο 73' απομάκρυνε ο Πολίτης, ενώ η προσπάθεια του Μάγκα τρία λεπτά αργότερα πέρασε άουτ. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και το τελικό 1-1 έδωσε τον βαθμό πρόκρισης που έψαχνε ο Λεβαδειακός.

Το τέλος του αγώνα βρήκε ευχαριστημένους τους πάντες. Τόσο τους γηπεδούχους, που υποδέχθηκαν δύο ομάδες Super League στο Μάλεμε και είχαν απολογισμό 1 νίκη (3-0 τον Πανιώνιο) και 1 ισοπαλία, όσο και τους φιλοξενούμενους που έφυγαν με το εισιτήριο της επόμενης φάσης στα χέρια τους.