ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ήττα στο Αίγιο, προκρίθηκε ως δεύτερος ο Πανιώνιος

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πανιώνιος, ο οποίος είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ήδη αποκλεισμένο Παναιγιάλειο (1-0) κι έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει την πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Ο Παναιγιάλειος νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο χάρη σε γκολ του καλύτερου παίκτη του γηπέδου, Αριστείδη Κόκκορη, στο 51ο λεπτό για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι "κυανέρυθροι" ήταν απογοητευτικοί στα 2/3 της αναμέτρησης και ανέβασαν ταχύτητα μόνον όταν απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα (58' - αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κοντοχρήστου). Και πάλι, ωστόσο, δεν κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση.

Έτσι κι αλλιώς, η πρόκριση είχε κριθεί πριν από την έναρξη του ματς. Το μόνο που διακυβεύτηκε ήταν η πρώτη θέση. Έτσι με αυτή την ήττα, ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία για την κατάκτηση της κορυφής του 7ου ομίλου, έμεινε στη δεύτερη θέση κι ακολούθησε τον ΠΑΣ Γιάννινα (στην πρώτη) στους "16" της διοργάνωσης.

Υποτονικά ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Αίγιο με το σουτ του Κόκκορη έξω από την περιοχή (η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ) να είναι η μοναδική αξιόλογη φάση στα πρώτα είκοσι λεπτά. Στο 24' οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, όταν ο Κόκκορης τροφοδότησε τον Κριστέτο, εκείνος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και η μπάλα μετά την κεφαλιά του Σταματή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπαντή.

Ο Βουκελάτος προσπάθησε δύο φορές να απειλήσει - στο 31' και το 44' - αλλά δεν τα κατάφερε ουσιαστικά. Ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής των "μελανόλευκων", Κόκκορης, ήταν αυτός που είχε και την πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η μπάλα μετά από το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε, πέρασε άουτ.

Στο 51', οι γηπεδούχοι κατάφεραν κι άνοιξαν το σκορ. Ο Σταματής τροφοδότησε εξαιρετικά τον Κόκκορη, ο οποίος είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και νίκησε τον Μπαντή. Ύστερα από επτά λεπτά (58'), η ομάδα του Αιγίου έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κοντοχρήστος για φάουλ πάνω στον Σπιριντόνοβιτς. Τα σουτ των Γεσίλ και Μασούρα, σε 68' και 74' αντίστοιχα, πέρασαν αμφότερα πάνω από την εστία του Αθανασίου.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και ευκαιρία για δεύτερο γκολ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κόκκορης έκανε σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, δοκίμασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Πανιωνίου.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Α. Σπυρόπουλος): Αθανασίου, Ρέλλας. Κοντοχρήστος. Στίκας, Βλάχος (60' Σαραμαντάς), Μπρους, Γαβριηλίδης (46' Ντέμος), Κριστέτο (76' Κανάλς), Γκούφας (62' Γκούφα), Κόκκορης, Σταματής.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Μπαντής, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Κάργας, Πινιώτης, Βουκελάτος (60' Γεσίλ), Σαββίδης, Μασούρας, Γλυνός (46' Σπιριντόνοβιτς), Ντουρμισάι.