ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ηρακλής - Λεβαδειακός 1-1

Ηρακλής και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην αναμέτρηση της πρεμιέρας του 4ου ομίλου, του Κυπέλλου Ελλάδας. (VIDEO)

Ο Ηρακλης μπορεί να ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με το Λεβαδειακό και να προηγήθηκε, αλλά οι Βοιωτοί εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους και έφυγαν με την ισοπαλία από τη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα του 4ου όμιλου του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ηρακλής υποδέχτηκε στο Καυτανζόλειο το Λεβαδειακό, με την αναμέτρηση να ξεκινά με τους πάγκους κολλημένους μπροστά από τη θύρα των επισήμων, εξαιτίας του πολύ δυνατού αέρα στη Θεσσαλονίκη.

Μόλις εννιά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο "Γηραιός" άνοιξε το σκορ με τον Σιατραβάνη, προϊόν μίας λάτιν συνεργασίας μεταξύ του Ρομάνο και του Περόνε. Ο δεύτερος έκανε μία παράλληλη μπαλιά στο σκόρερ, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να βάλει μπροστά την ομάδα του.

Μετά το γκολ οι Βοιωτοί έχασαν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και παραλίγο να δεχθούν και δεύτερο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό, αλλά ο Πασάς δεν κατάφερε να αποφύγει τον Πριζόβσκι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων έχασε ευκαιρία και στο 27', αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Ηρακλής απείλησε ξανά πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Πουρτουλίδη, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

Στο 59' ο Λεβαδειακός έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπορνταγκαράι, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, που πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Χουάντερσον.

Στο 74' μετά από κεφαλιά του Περόνε, ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού θα επέμβει και με εξαιρετική απόκρουση θα στείλει την μπάλα κόρνερ. Άκαρπη και η προσπάθεια του Αγγελούδη στο 80'.

Στο 86' ο Περόνε θα πετύχει γκολ, αλλά αυτό ακυρώθηκε επειδή ο Αργεντινός επιθετικός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομάνο θα αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.