ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Έμπειρος αλλά και πρωτάρης ο Σιδηρόπουλος

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος θα βρεθεί για πρώτη φορά σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος αλλά στο παρελθόν έχει διαιτητεύσει ξανά σε ΑΕΚ-Ολυμπιακός αφήνοντας με παράπονα και τις δυο ομάδες.

Στον πρώτο τελικό της καριέρας του θα βρεθεί ο Τάσος Σιδηρόπουλος στις 7 Μαΐου καθώς θα είναι ο άρχων της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ μετά τη συμφωνία του Υφυπουργού Αθλητισμού κ. Κοντονή με τον πρόεδρο της ΕΠΟ κ. Γκιρτζίκη.

Η ομοσπονδία ήθελε να επιβραβεύσει με αυτόν τον τρόπο τον Σιδηρόπουλο ο οποίος το καλοκαίρι θα βρεθεί στα γήπεδα του EURO 2016 και για αυτό πρότεινε τον Έλληνα ρέφερι ο οποίος σε ότι έχει να κάνει με την UEFA τον θεωρεί ως τον κορυφαίο εν ενεργεία διαιτητή στην Ελλάδα.

Ο διεθνής ρέφερι ο οποίος από το 2009 είναι στην Super League έχει 94 παιχνίδια στη μεγάλη κατηγορία, 20 στην β' εθνική, 15 στην γ' κατηγορία, 1 παιχνίδι μπαράζ και 13 στο Κύπελλο Ελλάδας. Ενώ από το καλοκαίρι του 2015 έχει μπει στην "ελίτ" κατηγορία των διαιτητών της UEFA.

Μάλιστα συνολικά έχει διαιτητεύσει 29 παιχνίδια του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ και χαρακτηριστικά 18 των "ερυθρόλευκων" και 11 των "κιτρινόμαυρων". Επίσης έχει βρεθεί και σε δυο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες έχοντας αφήσει με παράπονα και τους δυο αντιπάλους.

Αρχικά την περίοδο 2010-11 και συγκεκριμένα στις 27 Νοεμβρίου 2010 σφύριξε το πρώτο ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες με την ΑΕΚ να νικάει τον Ολυμπιακό με 1-0. Το γκολ των "κιτρινόμαυρων" είχε επιτευχθεί στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και ενώ εκείνη τη στιγμή ένα καπνογόνο είχε πέσει στον αγωνιστικό χώρο με τον Σιδηρόπουλο να μη διακόπτει όμως το ματς και τους "ερυθρόλευκους" να φωνάζουν για αυτή του την απόφαση.

Το δεύτερο παιχνίδι των δυο ομάδων ήταν τη σεζόν 2012-13, χρονιά που υποβιβάστηκε η ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό να νικάει 4-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Η "ένωση" διαμαρτυρόταν μετά το τέλος του αγώνα για δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε χέρι του Χολέμπας στο 38' και σε τράβηγμα στον Κατίδη στην εκπνοή του ημιχρόνου κι ενώ το σκορ ήταν 0-1. Μάλιστα οι "κιτρινόμαυροι" είχαν εκδώσει και σχετική ανακοίνωση εις βάρος του Σιδηρόπουλου.

Ο 37χρονος ρέφερι όπως γράψαμε έχει παίξει σε 18 παιχνίδια του Ολυμπιακού σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας και σε 11 αγώνες της ΑΕΚ. Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν 13 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες η μία από την ΑΕΚ και οι δύο από τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΚ στα έντεκα παιχνίδια με τον Σιδηρόπουλο ως διαιτητή έχει έξι νίκες, τέσσερις ήττες, οι δύο από τον ΠΑΟΚ και μια ισοπαλία.