FOOTBALL LEAGUE

Τρομερό ματς στο Ελ Πάσο, στο 1-1 Καλλιθέα - Τρίκαλα

Τρίκαλα, Καλλιθέα ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στο Ελ Πάσο ανάμεσα σε Καλλιθέα και Τρίκαλα. Ο ΑΟΤ ισοφάρισε σε 1-1 στο 85' με τον Ντόικιτς (είχε ανοίξει το σκορ ο Ντουρμισάι στο 18'). Νίκη (1-0) της Παναχαϊκής επί της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Με δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (22/2) η 20ή αγωνιστική της Football League. Η Παναχαϊκή σημείωσε σπουδαία νίκη (1-0) απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας, ενώ Καλλιθέα και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο Ελ Πάσο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1

Με νίκη κόντρα στα Τρίκαλα η Καλλιθέα θα περνούσε στην 4η θέση της Football League. Μέχρι το 85' κρατούσε το τρίποντο, αλλά ο Ντόικιτς με κοντινή κεφαλιά στο 85' έδωσε τον βαθμό στον ΑΟΤ (1-1). Η αθηναϊκή ομάδα, που εφέτος πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία, άνοιξε το σκορ στο 18' με τον Ντουρμισάι και αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε σημειώσει και δεύτερο τέρμα στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο μισό χάθηκαν ένα σωρό ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με τους Θεσσαλούς να λυτρώνονται πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Τρικάλων ο Σταύρος Ψιμουλάκης είδε τους παίκτες του να μην παρατούν το ματς και παρότι στο τέλος η Καλλιθέα σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες, εντέλει είδε την ομάδα του να παίρνει τον βαθμό από το Ελ Πάσο.

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα της Καλλιθέας με τα Τρίκαλα

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος):Μιχελής, Λεβέντης, Μουκτάρης, Τσώνης, Τζάκσον, Τεγούσης, Σταύρου, Μπέλης (62’ Μπούζας), Γκίνη (86’ Φράγκος), Ντουρμισάι (70’ Σταμόπουλος), Μασένα.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης):Χιώτης, Λαμπάκης, Ντόικιτς, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Σερζίνιο, Φαγιέ (54’ Ζώνας), Γουάτο (58’ Στεφάνοβιτς), Δουκάκης (65’ Βρούτσινα), Κουσκουνάς

Διαιτητής:Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Βοηθοί:Λάμιας, Σερεμέτης (Μεσσηνίας

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1-1

Παρά τα πολύ μεγάλα οικονομικά προβλήματα και το λειψό ρόστερ (δεν έχουν εκδοθεί τα δελτία των νεοαποκτηθέντων και πρέπει να συνεχίσει με ρόστερ 15 παικτών) η Παναχαϊκή, αρνείται να "πέσει" αμαχητί. Τη Δευτέρα (22/2) στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής οι Αχαιοί, επικράτησαν 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Έφτασαν, έτσι, τους 20 βαθμούς και ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Πάτρας σημείωσε στο 65' ο Μουκίδης με κοντινή προβολή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο. Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης ότι ο προπονητής της Παναχαϊκής, Στάθης Σταθόπουλος, ελλείψει παικτών, χρησιμοποίησε τον τερματοφύλακα Βορύλλα αντί του Πέδρο, έστω στο 91'!

Τελευταία φορά που η Παναχαϊκή είχε νικήσει ήταν στις 15 Νοεμβρίου, όταν είχε επικρατήσει του Αχαρναϊκού (ακολούθησαν 7 ήττες και 3 ισοπαλίες). Αυτό ήταν και το πρώτο τρίποντο που πανηγύρισε στον πάγκο της Παναχαϊκής ο Στάθης Σταθόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Ασίγκμπα, Χούσα, I. Λαμπρόπουλος (87' Ρουμπάτος), Γ. Λαμπρόπουλος, Πινδώνης, Μουκίδης, Ρόκας, Τρίγκας, Πέδρο (91' Βορύλλας), Χαρτσιάς (93' Παπανικολάου).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Δημόπουλος, Ακασού, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος (63' Σκαθαρούδης), Υφαντής, Τσιλούλης (46' Μπιτέλης), Γκουγκούδης, Τζέκος, Μαυριάς (69' Τσούκαλος).

Διαιτητής: Κουλούδης (Λέσβου)

Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Παπανικολάου (Κορινθίας)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Αχαρναϊκός - Απόλλων Σμύρνης 0-1 (2' Κονέ)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Κέρκυρα - Πανελευσινιακός 3-0 (34' πεν. Κόντος, 36' Ζορμπάς, 79' Βλάχος)

Αγροτικός Αστέρας - Πανσερραϊκός 0-0

Κισσαμικός - Ζάκυνθος 1-0 (10' Σαπαλίδης)

Λαμία - Εργοτέλης 3-0 α.α

Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου 3-0 α.α

ΑΕΛ - Παναιγιάλειος 1-2 (34' Αναστασόπουλος - 73' πεν. Λινάρδος, 82' Σκαρτσίλας)