FOOTBALL LEAGUE

Χωρίς νικητή η "μάχη" του Μάλεμε, στο 1-1 Κισσαμικός - ΟΦΗ

ΟΦΗ, Κισσαμικός ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας στα Χανιά ανάμεσα σε Κισσαμικό και ΟΦΗ. Οι ομάδες της Κρήτης έμειναν στο 1-1, χάρη σε γκολ των Βουό (81') και Μίλιτς (87'), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Football League. "Φωνάζουν" οι φιλοξενούμενοι.

Το καλύτερο για το τέλος επιφύλασσε η αναμέτρηση στο Μάλεμε ανάμεσα στον Κισσαμικό και στον ΟΦΗ, η διεξαγωγή του οποίου πέρασε από... κύματα. Ο αγωνιστικός χώρος είχε πλημμυρίσει, αν και λίγο πριν από τις 17.00 αποφασίστηκε να γίνει το ματς, αφού η βροχόπτωση είχε κοπάσει. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με Βουό και Μίλιτς να σκοράρουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν με τη μπάλα κάτω, όσο αυτό ήταν εφικτό. Ο Κισσαμικός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και επιχείρησε να "χτυπήσει" από την αριστερή πτέρυγα με τον Κίκε Μπουλά, ο οποίος είναι ταχύτατος ποδοσφαιριστής.Η σπουδαιότερη ευκαιρία καταγράφηκε στο 27 με σουτ του Γκούμα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα, απείλησε με Βουό και Αντουκόρ, αλλά ύστερα από ένα 15λεπτο άρχισε να γίνεται υποτονικός. Παιχνίδι με ένταση, "κοκορομαχίες" και δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81'ο Βαλλιάνος για τον ΟΦΗ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Βουό βρέθηκε αφύλαχτος στο 2ο δοκάρι και με το σώμα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας (0-1).

Στο 87' ο Τσερκέζος από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και από κοντά ο Μίλιτς, που λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή, με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στη φάση αυτή οι άνθρωποι του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς κατά την εκτίμησή τους ο Τσερκέζος κατέβασε τη μπάλα με το χέρι. Ο τεχνικός διευθυντής, Σταύρος Λαμπράκης, αποβλήθηκε, όμως τίποτα δεν άλλαξε.

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη της αναμέτρησης

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπ. Μπαξεβάνος):Λαζαρίδης, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσερκέζος, Σεληνιωτάκης, Γκούμας, Κουρέλλας, Τιάγκο (82' Μάριο Μαρτίνεθ), Κίκε, Μάντζης (71' Μίλιτς), Θέος (73' Βλάχος).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας):Δαύκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Φαζός, Κώτσιος, Όστοϊτς, Νάστος, Αντουκόρ, Μασάδο (71' Χαντί), Βουό (84' Μιλοσάβλιεβ), Όγκμποε (71' Ράντι).

Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας) Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου)

Για αναλυτικές βαθμολογίες στη Football League και όχι μόνο πατήστε εδώ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Κυριακή 30 Οκτωβρίου

Απόλλων Σμύρνης - Καλλιθέα 3-2 (17', 80' Διαμαντόπουλος, 93' Αλμπάνης / 13', 38' Σταματάκος)

Σπάρτη - Πανθρακικός 2-1 (42' Αναστασάκος, 60' Σιώπης - 23' Ηλιάδης)

Παναιγιάλειος - ΑΟ Χανιά 0-0

Αχαρναϊκός - Καλλονή 3-0 (21' Ψιάνος, 56' Ντούνγκα, 90' Σωτηράκος)

Δευτέρα 31 Οκτωβρίου

Αιγινιακός - Λαμία 0-0

Κισσαμικός - ΟΦΗ 1-1 (87' Μίλιτς - 81' Βουό)

Πανσερραϊκός - Πανελευσινιακός 2-1 (13' Κάκκο, 76' πεν. Ιωαννίδης - 11' Ταμπάκης)