FOOTBALL LEAGUE

Βαθμό στο φινάλε η Κέρκυρα, 1-1 με τον ΑΟΧ

ΑΟΧ, Κέρκυρα, Λίτα, Παρασκευαΐδης INTIME SPORTS

Ο ΑΟΧ κρατούσε τη νίκη στην Κέρκυρα, με το εξαιρετικό γκολ του Λίτα, αλλά ο Καμπάνταης στο φινάλε χάρισε τον βαθμό στους Φαίακες (1-1). Νωρίτερα ο Παναιγιάλειος επικράτησε 1-0 του Κισσαμικού για την 8η αγωνιστική της Football League.

Πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη ήταν ο ΑΟΧ, την οποία τελικά δεν κατέκτησε. Οι Χανιώτες του Θωμά Γράφα προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με την Κέρκυρα χάρη στο φανταστικό χτύπημα φάουλ του Λιρόι Λίτα, στο 40', αλλά λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς οι Φαίακες έφτασαν στο 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο 86' ο Μπλάζιτς έδιωξε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Γεωργακόπουλου, αλλά ο αφύλαχτος Καμπάνταης με κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσια. Αυτό ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι που οι Κερκυραίοι δεν κατακτούν τρίποντο. Είχε προηγηθεί το 1-1 με τη Ζάκυνθο, αλλά και η ήττα (1-0) στην Πάτρα από την Παναχαϊκή.

Ο τρόπος που χάθηκε το ματς για τον ΑΟΧ μπορεί να πικραίνει, όμως γενικά και ο βαθμός είναι ιδιαίτερα σημαντικός για αυτούς. Ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη είχαν και οι δύο ομάδες, αν και η ισοπαλία κρίνεται απολύτως δίκαιο αποτέλεσμα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Άγγελος Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ντιόγκο, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Κρητικός, Μακρίδης (46' Κόντος), Ζορμπάς, Φάμπιο (46' Καρντόσο), Σουάνης (64' Γεωργακόπουλος), Καμπάνταης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Μπριλάκης, Σαΐν (60' Δεινόπαπας), Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Ν. Νύκταρης (52' Γκέσιος), Μασάδο, Μπουζούκης (64' Σάντερσον), Τσούτσης, Λίτα.

Διαιτητής: Τ. Τίκας (Καρδίτσας) Βοηθοί: Τακόπουλος, Χ. Τίκας (Καρδίτσας)

Πατήστε εδώ και δείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα της Κέρκυρας με τα Χανιά.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο 14 Νοεμβρίου

ΑΕΛ - Αγροτικός Αστέρας 2-1(8' Ροβίθης, 53' Μαρουκάκης - 47' Γέσιτς)

Κυριακή 15 Νοεμβρίου

Απόλλων – Πανελευσινιακός 3-1(38', 92' Βάντερσον, 62' Αλμπάνης - 67' Λίτσος)

ΑΟ Τρίκαλα – Πανσερραϊκός 3-0(28' Γκονζάλες, 56' Κουσκουνάς, 71' Δουκάκης)

Εργοτέλης - Ολυμπιακός Βόλου 0-0

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ζάκυνθος 2-0(61' Τσίτας, 91' Τσούκαλος)

Παναχαϊκή - Αχαρναϊκός 1-0(84' Πέδρο)

Λαμία - Καλλιθέα 2-1(53' Καραγιάννης, 73' Πίντο - 48' Λουκάνοβιτς)

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου

Παναιγιάλειος - Κισσαμικός 1-0 (8' Μπουρλάκης)

Κέρκυρα - ΑΟ Χανιά 1-1 (86' Καμπάνταης - 40' Λίτα)

Πατήστε εδώ και δείτε αναλυτικές βαθμολογίες όλων των πρωταθλημάτων σε Ελλάδα και εξωτερικό.