FOOTBALL LEAGUE

Τα... χρειάστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου

Ολυμπιακός Βόλου INTIME SPORTS

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός Βόλου, που επικράτησε στην έδρα του με 3-2 του Εθνικού Σερρών. Δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους φιλοξενούμενους, που το έκαναν ντέρμπι το ματς για τη 12η αγωνιστική της Football League.

Το 2x2 έκανε στον πάγκο του Ολυμπιακού Βόλου ο Δημήτρης Ελευθρόπουλος. Μετά το ''διπλό'' στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού για το κύπελλο, οι ''ερυθρόλευκοι'' νίκησαν 3-2 στον Βόλο τον Εθνικό Σερρών και επανήλθαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Τα Χανιά έκαμψαν στο Μάλεμε την αντίσταση της Παναχαϊκής, υποχρέωσαν τους Αχαιούς στην πρώτη τους εκτός έδρας ήττα και σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση.

Το 1-0 έκανε με σουτ από τα 30 μέτρα ο Νικολιάς, ενώ στο 55' το 2-0 πραγματοποίησε ο Διαμαντόπουλος με σουτ, ύστερα από πάσα του Ρόκα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, όταν στο 68' ο Διαμαντόπουλος σκόραρε με κεφαλιά, από κόρνερ του Μπιτάνγκ. Οι Σερραίοι μείωσαν στο 71' με τον Τσιλούλη, ενώ στο 72' έφτασαν στο 3-2 με σουτ του Κρεββατά από τα 35 μέτρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Ρόκας, Μαρτίνεθ (85' Μέζα), Μπιτάνγκ, Θέος, Διαμαντόπουλος, Νικολιάς.

ΕΘΝ. ΣΕΡΡΩΝ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Κραβαρίτης, Δέντσας, Χατζηδημητρίου, Ναστέφσκι, Κουκόλης (64΄Λαζαρίδης), Νικολίτσας, Μαρίνου, Τσιλούλης, Σαββίδης, Κοντσίδης, Παναγιωτίδης.

Διαιτητής: Φώτης (Εύβοιας)

Βοηθοί: Γκαβέρας, Σπανός (Αχαΐας)

Χανιά για play off

Ο ΑΟΧ επικράτησε με 2-1 της Παναχαϊκής, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στην πρώτη τους εκτός έδρας ήττα. Η Παναχαϊκή είχε από την αρχή την κατοχή της μπάλας στο Μάλεμε, αλλά ήταν ο ΑΟΧ που άνοιξε το σκορ πρώτος, στο 17ο λεπτό με τον Κρητικό, μετά από σέντρα του Καραγιάννη.

Με το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και το μισό του δευτέρου να διέπεται από αργό ρυθμό, ο Καραγιάννης στο 70ό λεπτό, διαμόρφωσε το 2-0, κομβικό για την οικονομία της αναμέτρησης.

Το μόνο που κατάφερε η Παναχαϊκή, ήταν να μειώσει με τον Ζλατκόφσκι - ο οποίος είχε δοκάρι νωρίτερα - στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΧΑΝΙΑ(Μάρκος Στεφανίδης): Σικαλιάς, Παγώνης, Γκοτοβός, Κοντέων, Μανωλάς, Γκούμας, Σιλιγαρδάκης, Καραγιάννης (86' Μαρτσάκης), Καραλής (46' Οικονομόπουλος), Πάγκαλος, Κρητικός (81' Ευαγγέλου)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Χαρτσιάς (88'Χούσα), Άλμπι, Τσώνης, Ασίγκμπα, Μπαλού, Αναστασόπουλος, Ντα Κόστα (50' Ζλατκόφσκι), Στεργιάδης, Κωστούλας (68' Μασούρας), Πατινιώτης

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Φωστήρας – Άλιμος 1-0 (Ράμα 17')

Απόλλων Σμύρνης – Επισκοπή 1-0 (Καραδέμητρος 85')

Ερμιονίδα – Παναιγιάλειος 1-0 (Όμο 43')

ΑΕΚ – Καλλιθέα 5-1 (Αραβίδης 6', Μπρέσεβιτς 11', 39', 49', Ντούνης 66' -- Ντουμινσάι 47')

2ος όμιλος

Ηρακλής – Αγροτικός Αστέρας 1-0 (Κάσος 8')

Τύρναβος – Φωκικός 0-0 (Σολφερίνο 66')

Αναγ. Καρδίτσας – Πιερικός 4-1 (Μίχος 3', Μπιτέλης 22', Γκουγκούδης 53', Υφαντής 68' - Αλεξίου 75')

Απόλλων 1926 – Λαμία 1-0 (Ευσταθίου 49')