FOOTBALL LEAGUE

Συνέχεια στο σερί για τα Τρίκαλα, απώλεια για τον Άρη

FOOTBALL LEAGUE / ÔÑÉÊÁËÁ - ÁÑÇÓ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÊÁËËÉÁÑÁÓ / Eurokinissi Sports)
FOOTBALL LEAGUE / ÔÑÉÊÁËÁ - ÁÑÇÓ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÊÁËËÉÁÑÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Τα Τρίκαλα έκαναν το επτά στα επτά με τη νίκη τους (1-0) επί του Άρη για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των "κιτρίνων", οι οποίοι βρέθηκαν ξανά στο -6 από την άνοδο. (VIDEO).

Το έβδομο συνεχόμενο τρίποντό τους πανηγύρισαν τα Τρίκαλα τη φορά αυτή επικρατώντας με 1-0 του Άρη για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League.

Σκορ ακριβώς το ίδιο με το οποίο είχαν φθάσει στην επικράτηση και απέναντι στη Λαμία, που επίσης διεκδικεί την άνοδό της στη Super League. Μία ήττα, που ήταν η πρώτη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης με το Νίκο Κωστένογλου στην άκρη του πάγκου της και την έφερε στο -6 από την προνομιούχο δυάδα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Τρίκαλα είχανε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι στο 3΄ από τον Γιαννιτσάνη με τη μπάλα να περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Διούδης. Στο 5΄ ο Αποστολίδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Ταυλαρίδη και στο 6΄ η σέντρα του Ίλιτς πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 7' οι Ίλιτς και Μιλούνοβιτς δεν πρόλαβαν να σουτάρουν μετά το γέμισμα του Τάτου και στο 9' ο Μπαλμπόα έχασε μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα στέλνοντας τη μπάλα από το ύψος του πέναλτι άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη. Στο 14' η μπάλα από το σουτ του Ραούλ Μπράβο βρήκε στα σώματα και στο 31' το γύρισμα του Καπνίδη, που είχε περάσει στο 19' αντί του Τάτου που αισθάνθηκε ενοχλήσεις, δεν είχε αποτέλεσμα.

Στο 32' ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα από την κεφαλιά του Μπλαμπόα αλλά στο 33' το πλασέ του ήταν εύστοχο και άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα κάνοντας το 1-0. Κι όσο για τη τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε στο 45' με το συρτό σουτ του Κουσκουνά και τον διεθνή τερματοφύλακα του Άρη να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 47' ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα από το σουτ του Μπαϊκαρά και στο 55' τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι από το μαρκάρισμα του Ταυλαρίδη στον Κουσκουνά. Μετά από ένταση που ακολούθησε - έπειτα από την κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Διούδης που παρεμπόδισε τον Γιαννιτσάνη στην εκτέλεση πέναλτι - τελικώς ο τερματοφύλακας του Άρη έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 64' ο Αποστολίδης μπλόκαρε τη μπάλα από το αδύναμο σουτ του Ίλιτς και στο 68' τα Τρίκαλα έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μουμίν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κάτι ανάλογο συνέβη και για τον Άρη στο 71ο λεπτό στην περίπτωση του Ταυλαρίδη. Μετά από την εξέλιξη αυτή οι δύο ομάδες συνέχισαν το παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα. Κι όσο για τη τελευταία φάση του παιχνιδιού, ήρθε στο 83' για τα Τρίκαλα από το σουτ του Ρομπέρ μετά την αντεπίθεση που έβγαλε η ομάδα της Θεσσαλίας και η μπάλα πέρασε άουτ.

ΤΡΙΚΑΛΑ(Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Πίντο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Μουμίν, Κουσκουνάς (88΄Αρναρέλλης), Μπαλμπόα (74΄Μαχαμάτ), Γιαννιτσάνης (80΄Ρομπέρ).

ΑΡΗΣ (Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Παυλίδης, Ραούλ Μπράβο (53΄Ντούνης), Μιλούνοβιτς, Ταυλαρίδης, Ίλιτς, Τάτος (19΄Καπνίδης), Πίτου Γκαρσία.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Σάββατο 25 Μαρτίου

Λαμία - ΑΟ Χανιά 2-1 (25' πεν. Βασιλόγιαννης, 50' Φερφελής - 20' Σταματής)

Κυριακή 26 Μαρτίου

Τρίκαλα - Άρης 1-0 (34' Μπαλμπόα)

ΟΦΗ - Καλλιθέα 1-0 (49' Μάνος)

Απόλλων Σμύρνης - Αιγινιακός 4-1 (19' Διαμαντόπουλος, 40' Σιατραβάνης, 45' Αλμπάνης, 67' Μπαρτολίνι - 36' Ζγκούρι)

Καλλονή - Σπάρτη 0-0

Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος 0-0

Κισσαμικός - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (17' Μίλιτς, 91' Τσερκέζος - 39' Τζέκος)

Πανσερραϊκός - Αγροτικός Αστέρας 2-1 (79', 88' Γκούρτσας - 26' Χατζής)

Πανελευσινιακός - Πανθρακικός 3-0 (α.α.)