FOOTBALL LEAGUE

Στη Football League o Αχαρναϊκός, υποβιβάζει την Παναχαϊκή

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Αχαρναϊκός νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή σε εξ' αναβολής αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής κι εξασφάλισε την παραμονή του στη Football League. Μόνο με "θαύμα" θα αποφύγει τον υποβιβασμό η ομάδα της Πάτρας.

Χάρη στα γκολ των Ομπράντοβιτς, Παβίσεβιτς και Ταμπάκη, ο Αχαρναϊκός νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή κι εξασφάλισε τη μαθηματική παραμονή του στη Football League. Ο Ομπράντοβιτς άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό, για να κάνει το 2-0 ο Παβίσεβιτς στο 52' και το τελικό 3-0 ο Ταμπάκης δύο λεπτά αργότερα, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Αυτό το αποτέλεσμα διαγράφει πορεία ολοταχώς προς τη Γ' Εθνική για την ομάδα της Πάτρας καθώς σε 29 ματς έχει συγκεντρώσει 25 βαθμούς και στην καλύτερη περίπτωση ίσως φθάσει τους 37, καθώς επίκειται και η αφαίρεση τριών βαθμών για το 4ο στάδιο επιτήρησης. Όλα αυτά κάνουν ακόμη πιο δύσκολο το έργο της, αν συνυπολογίσει κανείς την απουσία επιπρόσθετων λύσεων.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Μπαμπανιώτης, Μωυσιάδης (72' Παπαδόπουλος), Ταμπάκης (63' Κολονέλο), Ματσούκας, Όμο, Ομπράντοβιτς, Πολίμος, Παβίσεβιτς, Μουστάκης (77' Σωτηράκος), Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Ασίγκμπα, Χούσα, Πινδώνης, Μουκίδης, Ρουμπάτος, Τρίγκας, Μητρόπουλος, Σαμπατάκος, Γ. Λαμπρόπουλος, Χαρτσιας