FOOTBALL LEAGUE

Πολύ σκληρή για να "πεθάνει" η Αναγέννηση, 1-1 με την ΑΕΛ

Μαρουκάκης, ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας INTIME SPORTS

Το εντός έδρας αήττητο διατήρησε στην Καρδίτσα η Αναγέννηση, που έμεινε ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΛ. Για τρίτο σερί παιχνίδι που δεν κατακτούν τη νίκη οι "βυσσινί", οι οποίοι βάζουν "φωτιά" στην κορυφή της Football League. (VIDEO).

Ακόμα και στο κεκλεισμένων των θυρών Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας, η Αναγέννηση δεν καταθέτει τα όπλα. Η Αναγέννηση διατήρησε το εντός έδρας αήττητο (4 νίκες, 2 ισοπαλίς), καθώς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Football League έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ.

Θεσσαλικό ντέρμπι με ρυθμό, αρκετές καλές στιγμές στο παιχνίδι, μεγάλες αποκρούσεις και από τους δύο τερματοφύλακες, αλλά χωρίς νικητή. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ύστερα από ένα καταπληκτικό σουτ του Μπουντόπουλου έξω από την περιοχή (0-1). Ένα ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο, κατά το οποίο αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Η Αναγέννηση μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να ισοφαρίσει γρήγορα και να μην την πιάσει άγχος. Και μπορεί στο 49' ο Τσούκαλος να σπατάλησε σπουδαία χαμένη ευκαιρία να γράψει το 1-1, με τον Ξενοδόχοφ να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση, δεν συνέβη το ίδιο στο 61'. Ο Μαυριάς με ένα άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ για την ισοφάριση. Όσο το ματς πλησίαζε στο τέλος του, οι "βυσσινί" πίεζαν για να φύγουν από την Καρδίτσα με το "διπλό", αλλά στο 72' ο Μπόγιοβιτς και ο Μαρουκάκης στο 84' δεν κατέστη εφικτό να νικήσουν τον Κουτσόπουλο.

Η ΑΕΛ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη, μια και είχε προηγηθεί η ισοπαλία στην Πάτρα με την Παναχαϊκή και η εντός έδρας ήττα από την Κέρκυρα. Έτσι, αν τα Τρίκαλα νικήσουν την Κυριακή (13/12) τη Λαμία, θα περάσουν αυτά στην κορυφή της βαθμολογίας. Επρόκειτο για ένα παιχνίδι στην Καρδίτσα που το δικαιότερο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία. Μια εικόνα των στατιστικών αποδεικνύει του λόγου του αληθές.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (57' Πιτταράς), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (57' Μοσχάκης), Μπλέντι, Τσούκαλος, Μπιτέλης (75' Ακασού), Μαυριάς.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Μονιάκης, Βέρτζος (6' λ. τρ. Γιοβάνοβιτς), Κομεσίδης, Μπανούσης, Ναγιάρ (77' Λαμπρόπουλος), Ουρτάδο, Μαρουκάκης, Μπουντόπουλος (70' Μπόγιοβιτς), Ροβίθης.

Διαιτητής: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας).

Βοηθοί: Χ. Τίκας (Θεσπρωτίας), Θεοδώρου (Πιερίας).

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε το live του αγώνα.