FOOTBALL LEAGUE

Νίκη άνευ ουσίας για τη Λαμία, 2-0 τον Πανσερραϊκό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Εκτός στόχων μετά την εντός έδρας ήττα από τα Τρίκαλα, η Λαμία πέρασε από τις Σέρρες νικώντας με 2-0 τον τοπικό Πανσερραϊκό. (VIDEO).

Ακόμη πιο κοντά στην κατάληψη της πέμπτης θέσης της Football League, η οποία ωστόσο δεν αποφέρει τίποτα, βρίσκεται η Λαμία η οποία πέτυχε την τρίτη εκτός έδρας της νίκη στο πρωτάθλημα, νικώντας με 2-0 τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες.

Απαλλαγμένες από το άγχος οι δύο ομάδες, δημιούργησαν αρκετές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Καραγιάννη να μη μπορεί να νικήσει τον Μέλκα και τον Γιάντση (εις διπλούν) τον Πίτκα.

Στο 57ο λεπτό, ο Κυριακόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πίντο με κεφαλιά νίκησε τον Μέλκα, πετυχαίνοντας το 10ό του γκολ την τρέχουσα σεζόν.

Στο 89ο λεπτό οι Φθιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κυριακόπουλου για σκληρό φάουλ στον Ντα Κόστα, όμως στο επόμενο λεπτό ο Καραλής έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Ιωαννίδη και ο Γιαλούσης από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 0-2.

Μάλιστα μετά το ματς, η ομάδα της Φθιώτιδας έβγαλε και ανακοίνωση εγκωμιάζοντας τη διαιτησία στις Σέρρες: "Όταν η διαιτησία στο ποδόσφαιρο είναι σωστή και δίκαιη, χωρίς προαποφασισμένα αποτελέσματα, τότε βλέπουμε και καλό ποδόσφαιρο!!!"

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Νικηφόρος Κάκογλου): Μέλκας, Ιωαννίδης, Καρράς, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Τσιμίκας, Ρούτσης (73' Ντα Κόστα), Τριανταφυλλάκος, Δωματάς (73' Ανδρέου), Γιάντσης (62' Μπαρέττας), Φουρτάδο.

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Γιαλούσης, Ντάσιος, Μπουλούλης, Τζόκιτς, Σιατραβάνης, Καραγιάννης (46' Νατσιόπουλος), Καραλής (90'+2' Παπαργυρίου), Πίντο (79' Νεόφυτος).

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Μεγάλη Τρίτη 26 Απριλίου

Πανσερραϊκός - Λαμία 0-2 (57' Πίντο, 91' πεν. Γιαλούσης)

Μεγάλη Τετάρτη 27 Απριλίου

Κισσαμικός - Αγροτικός Αστέρας 1-0 (55' Ποκόνγκ)

Ζάκυνθος - Αχαρναϊκός 0-0

ΑΟ Χανιά - Πανελευσινιακός 2-0 (13' Δεινόπαπας, 44' Παγώνης)

Απόλλων Σμύρνης - Παναχαϊκή 1-1 (62' Μπουντόπουλος - 54' Σαμπατάκος)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Παναιγιάλειος 3-1 (11' Μαυριάς, 25' Γκόλιας, 64' Τσιλούλης - 2' Σκαρτσίλας)