FOOTBALL LEAGUE

Με Κονέ ο Απόλλων Σμύρνης, 1-0 τον Πανελευσινιακό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Απόλλων Σμύρνης φλέρταρε για 95 λεπτά με την γκέλα, αλλά ο Εμανουέλ Κονέ τον λύτρωσε. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" νίκησε με 1-0 τον Πανελευσινιακό και συνεχίζει στο κυνήγι των ΑΕΛ και Κέρκυρας.

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμανουέλ Κονέ, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν αρκετή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μανιάτη και να δώσει στον Απόλλωνα Σμύρνης τη νίκη στην Ελευσίνα επί του τοπικού Πανελευσινιακού (0-1) και την ευκαιρία να συνεχίζει να ελπίζει μέχρι τέλους στη μάχη με ΑΕΛ και Κέρκυρα για τα δύο εισιτήρια, τα οποία οδηγούν στη Super League την επόμενης περιόδου.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλων Σμύρνης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Μανιάτη. Το πρώτο σουτ, μάλιστα, προήλθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Τζιώρας προσπάθησε να αιφνιδιάσει από πλάγια τον γκολκίπερ της Ελευσίνας, αλλά ανεπιτυχώς.

Στο 45ο λεπτό, ο Πλαβούκος έκανε το βολ-πλανέ, μετά από σέντρα του Παληγεώργου, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη. Το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε με λίγα λεπτά καθυστέρησης λόγω προβλήματος στους προβολείς του γηπέδου, είχε πάλι την "Ελαφρά Ταξιαρχία" στην επίθεση με τον Καμαρά να είναι άστοχος στην τελική επιλογή.

Στο 61ο λεπτό, ο Κασνέτση έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή της εστίας, εκείνη πήγε πάλι σε ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και στο τέλος της φάσης ο Φατιόν πάτησε δύο φορές το χέρι του Μανιάτη χωρίς να το αντιληφθεί ο διαιτητής.

Ο Νεοφυτιάδης δεν απέβαλε τον Φατιόν. Αντίθετα, απέβαλε τους Αρβανίτη και Κύργια - ο δεύτερος αντίκρισε δύο κίτρινες σε δύο λεπτά - με αποτέλεσμα να μη διαταραχθεί η αριθμητική ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων.

Παρπέξ και Πάνος δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Μανιάτη, ο Απόλλων φλέρταρε με την γκέλα, αλλά ως από μηχανής... θεός (γι' ακόμη μια φορά), ο Εμανουέλ Κονέ. Στο 94ο λεπτό κέρδισε φάουλ στο όριο της περιοχής, στο αμέσως επόμενο το εκτέλεσε απευθείας και ήταν εύστοχος. Στο 97ο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά είχε κάνει τη δουλειά του.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Αρβανίτης, Λίτσος, Κασνέτση, Κακαράς, Κυζιρίδης, Σταματάκης (67' Ανδρίκος), Γιαννιτσάνης, Βαϊσχάιμερ (60' Τσολακίδης), Πλαβούκος (81' Τσίγκρος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Πιπίνης (46' Βάντερσον), Κύργιας, Γκότοβος (71' Παρπέξ), Κονέ, Φατιόν, Σουνάς, Στεργίδης, Καμαρά, Τζιώρας (66' Φομίν)