FOOTBALL LEAGUE

Με Καραγιάννη ξανά στην κορυφή η Λαμία, 2-1 τον Αγροτικό

FOOTBALL LEAGUE / ΛΑΜΙΑ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ
Λαμία EUROKINISSI SPORTS

Η Λαμία με δύο γκολ του Αλέξανδρου Καραγιάννη, που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, επικράτησε 2-1 του Αγροτικού Αστέρα και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή της Stoiximan.gr Football League. Πέντε στα πέντε" εντός έδρας.

"Χρυσή" αλλαγή αποδείχθηκε για τον Μπάμπη Τεννέ ο Αλέξανδρος Καραγιάννης. Ο τεχνικός της Λαμίας πέρασε τον 23χρονο μέσο ως αλλαγή στην αναμέτρηση με τον Αγροτικό Αστέρα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Football League, και αυτός με δύο γκολ οδήγησε τους Φθιώτες στη νίκη με 2-1.

Με την επικράτηση αυτή οι γηπεδούχοι ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή με 22 βαθμούς, έχοντας βέβαια παιχνίδι περισσότερο, ενώ είναι αξιοσημείωτο πως σε πέντε εφετινά εντός έδρας ματς, έχουν κατακτηθεί ισάριθμες νίκες.

Ο Αγροτικός Αστέρας προερχόταν από τη σπουδαία νίκη (2-1) επί του ΟΦΗ στον Εύοσμο, αλλά απέναντι στη Λαμία δεν έδειξε την ίδια καλή εικόνα. Οι "κυανόλευκοι" ήταν καλύτεροι και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τεννές στην ανάπαυλα αντικατέστησε τον Φερφελή με τον Καραγιάννη και ο τελευταίος με δύο τέρματα έκανε τη διαφορά. Από γέμισμα που έγινε λίγο πιο κάτω από τη σέντρα, ο μεσοεπιθετικός της Λαμίας έφυγε από κανονική θέση και με πλασέ εντός της περιοχής νίκησε τον Γουναρίδη για το 1-0.

Αδικα διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι Θεσσαλονικείς, αφού ο 23χρονος έφυγε από κανονική θέση. Στο 80 ο Ντουρμισάι έκανε συρτό σουτ, ο Γουναρίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Καραγιάννης που μπήκε στη φάση, την έστειλε στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας, αφού πρώτα επωφελήθηκε από τις κόντρες.

Στο 89' ο Αγροτικός μείωσε σε 2-1, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τάι και κεφαλιά του εορτάζοντα Γιάννη Γκέσιου. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν κατέστη εφικτό να έρθει η ισοφάριση και η Λαμία με το τρίποντο "ζέστανε" το παγωμένο ΔΑΚ και τους λιγοστούς φίλους της που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε το live του αγώνα

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Μπλάζιτς, Φερφελής (46' Καραγιάννης), Βασιλόγιαννης (87' Μπουλούλης), Ντουρμισάι, Βάντερσον (67' Τζόκιτς).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤ. (Νίκος Νεντίδης): Γουναρίδης, Αργυρίου, Μπουζίκος, Κουκόλης, Βαφέας, Τεγούσης (81' Γκότοβος), Χατζής, Τάι, Φιλίπε, Πάτο, Γκέσιος.

Διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών)

Βοηθοί: Λυμπερόπουλος (Αθηνών), Βογιατζής (Καρδίτσας)