FOOTBALL LEAGUE

Χ-αμένη ευκαιρία για Τρίκαλα, 1-1 με Λαμία

Τα Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με τη Λαμία κι έχασαν την ευκαιρία να περάσουν στην κορυφή της Football League. Μοιραίος για τους Θεσσαλούς ο Κουσκουνάς που έχασε πέναλτι στο 88ό λεπτό.

Χαμός στην κορυφή της Football League. Η Κέρκυρα, ως όφειλε, νίκησε 1-0 τον Παναιγιάλειο στην έδρα της, έστω και αν οι τρεις βαθμοί κατακτήθηκαν με περίσσιο κόπο και ιδρώτα. Ο αμυντικός Ζορντάο Ντιόγκο κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 81', χαρίζοντας στους Φαίακες την πολύτιμη νίκη.

"Μοιραίος" ο Κουσκουνάς για τα Τρίκαλα

Στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα έχασε την ευκαιρία να νικήσει τη Λαμία και να περάσει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Φθιώτες μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι άνοιξαν το σκορ με τον Καραγιάννη στο 23ο λεπτό, με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή.

Ωστόσο τα Τρίκαλα κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Οι Θεσσαλοί αναπτύχθηκαν υποδειγματικά στη μεσαία γραμμή, ο Μουμίν έβγαλε αριστερά στον Δουκάκη κι εκείνος με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ρίζου.

Η κομβική φάση τους ματς παρατηρήθηκε στο 87ο λεπτό, με τον Κοντέων να ανατρέπει τον Στεφάνοβιτς και τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Κουσκουνάς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Ρίζος έπεσε στη σωστή γωνία.

Τα Τρίκαλα έτσι έχασαν την ευκαιρία να νικήσουν και μαζί να ανέβουν στην κορυφή της κατάταξη της Football League.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Παναγόπουλος): Χιώτης, Λαμπάκης (90' Κωνσταντινίδης), Παπαργυρίου, Ζώνας, Παπαπαναγιώτου, Μουμίν, Ριζογιάννης, Δουκάκης (90' Νιάρος), Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Γκμπαλέ (73' Μακρίδης).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Τσαμούρης, Τόσκας (71' Ν' Γκουέμ), Σιλιγαρδάκης, Κοντέων, Καραγιάννης, Ζουλιώτης, Πίντο, Λεάντρο, Καραλής (61' Νατσιόπουλος), Τζόκιτς (90' Τσόπελας).

Με "εκτελεστή" Ντιόγκο η Κέρκυρα, 1-0 το Αίγιο

Η "Μαύρη Θύελλα" αποδείχθηκε σκληρό εμπόδιο, αλλά έφυγε από το γήπεδο με σκυμμένο το κεφάλι, παρότι οι ποδοσφαιριστές τα έδωσαν όλα για να πάρουν έστω τον βαθμό που θα ήταν επιτυχία, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα δεδομένα. Η Κέρκυρα ήταν σε πίεση, καθώς η νίκη ήταν μονόδρομος. Ο Αλέκος Βοσνιάδης, πλέον, έχει σημειώσει τρεις νίκες στα τρία παιχνίδια που είναι στον πάγκο της ομάδας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ντιόγκο, Παρασκευαΐδης, Βενέτης, Καρντόσο (58' Καμπάνταης), Κρητικός, Κόντος (58' Φάμπιο), Ζορμπάς, Ντουαλά, Σουάνης (88' Μακρίδης)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Ιωάννου, Κολόκας (85' Γκούφας), Κρισμάρεβιτς (85' Λινάρδος), Γκοτσούλιας, Σπίνουλας, Μίλιτς, Σκαρτσίλας (69' Σταμογιάννος), Πέριτς

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Λιαμπότης (Αθηνών), Διαμάντης (Ηπείρου)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΕΛ 1-1(61' Μαυριάς / 45'+1' Μπουντόπουλος)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κισσαμικός – Πανελευσινιακός 1-0(74' Βαττής)

Ζάκυνθος – ΑΟ Χανιά 3-3(34' Ναζίμ, 38', 61' Ζαϊρί / 27' Μπριλάκης, 56' Τσούτσης, 83' Δεινόπαπας)

Ολυμπιακός Βόλου – Αγροτικός Αστέρας 0-0

Πανσερραϊκός – Αχαρναϊκός 3-0(24' Φουρτάδο, 26' Μπέριαν, 64' Μπαλού)

Εργοτέλης - Παναχαϊκή 3-1(47' Μάνος, 62' Γρομητσάρης, 85' Ρέντζας / 25' Κάργας)

Απόλλων Σμύρνης – Καλλιθέα 3-0 (21' πεν., 54' Τζιώρας, 37' πεν. Βάντερσον)