FOOTBALL LEAGUE

Με γκολάρα Μίλιεβιτς η Λαμία, 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τρομερό γκολ του Κριστιάν Μίλιεβιτς η Λαμία πέρασε νικηφόρα (0-1) από την Καρδίτσα κόντρα στην Αναγέννηση. Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε 2-0 του ΑΟ Χανιά στο 52', αλλά οι Κρητικοί βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Το εξαιρετικό σουτ του Μίλιεβιτς μόλις στο 2ο λεπτό έφτανε για τη Λαμία. Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε στην Καρδίτσα 1-0 της Αναγέννησης, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, και εξακολουθεί να ελπίζει για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία να "καθαρίσουν" το ματς στο 50', αλλά το διαγώνιο σουτ του Σιατραβάνη σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Κουτσόπουλου. Στο 54' η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Τζόκιτς δέχτηκε δύο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά.

Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 62', όταν την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο αμυντικός των Θεσσαλών, Νίκος Γκόλιας. Η Αναγέννηση στα λεπτά που απέμεναν πίεσε για το 1-1, αλλά η εστία του Βαγγέλη Πίτκα κρατήθηκε απαραβίαστη μέχρι τέλους. Η Λαμία έχει παιχνίδι λιγότερο (με την Παναχαϊκή) και αν πάρει τους τρεις βαθμούς θα μειώσει τη διαφορά της από τα Τρίκαλα στο -5.

Θα παλέψει, επομένως, μέχρι τέλους, μήπως και μπορέσει να καταλάβει αυτή την 3η θέση αντί του ΑΟΤ, με τον οποίο κοντράρεται το Σάββατο (23/4). Αυτό ήταν το δεύτερο "διπλό" της Λαμίας στην εφτινή Football League, ύστερα εκείνο στο Αίγιο με τον Παναιγιάλειο (1-3).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (58' Τζέκος), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (46' Τσιλούλης), Μπλέντι, Τσούκαλος, Ακασού (46' Σκαθαρούδης), Μαυριάς.

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Γιαλούσης, Ντάσιος, Μπαλού, Τζόκιτς, Καραγιάννης (57' Σιλιγαρδάκης), Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς (87' Κοτσώνης), Πίντο (73' Μπουλούλης).

Διαιτητής: Πουλημάς (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Καρακώστας (Λάρισας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΟ ΧΑΝΙΑ 2-2

Το πάθημα με τον Πανελευσινιακό δεν έγινε μάθημα για τον Πανσερραϊκό. Στις 3 Απριλίου τα "λιοντάρια" προηγήθηκαν 2-0 στην έδρα τους, αλλά ισοφαρίστηκαν σε 2-2. 15 μέρες μετά το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Κόντρα στον ΑΟΧ αυτή τη φορά, για την 28η αγωνιστική της Football League, οι παίκτες του Πάουλο Κάμπος έκαναν το 2-0 στο 52', αλλά δεν πανηγύρισαν τη νίκη. Οι Κρητικοί του Θωμά Γράφα έφεραν το ματς στα ίσια και απέσπασαν παλικαρίσιο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κατηγορία.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους έκανε στο 18' ο πρώτος τους σκόρερ και δεύτερος της Football League, Εμίλιο Φουρτάδο. Στο προηγούμενο λεπτό ο Πρίφτης ανέτρεψε τον Μπαρέττα και ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι άνοιξε το σκορ. Στο 31' ο Παπατζίκος του Πανσερραϊκού υπέπεσε σε πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε το χέρι του. Ο Μασάντο ωστόσο είδε τον Καστανιώτη να αποκρούει.

Στο 52' ο Μπαρέττας με ωραίο πλασέ μετά από συνεργασία με τον Δωματά, νίκησε τον Πρίφτη και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Πανσερραϊκό. Στο 55' ο ΑΟΧ μπήκε ξανά στο ματς. Ο Μασάντο εκτέλεσε κόρνερ και ο Καρτσαμπάς μείωσε σε 2-1.

Από δημιουργός, εκτελεστής στο 83' ο Πορτογάλος. Με σουτ έξω από την περιοχή έστελε τη μπάλα στα δίχτυα του Καστανιώτη και ισοφάρισε σε 2-2, που εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι με ασίστ και γκολ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανσερραϊκός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Μπαρέττα, αλλά ο Ζούγρας (Κοζάνης) έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Καστανιώτης, Τσιμίκας, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Αγγελίδης (83' Στεργιανός), Σιάκκας, Δωματάς (85' Ανδρέου), Γιάντσης (69' Ρούτσης), Μπαρέττας, Φουρτάδο.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Παγώνης, Διαμαντόπουλος, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάδο, Καμινιώτης (76' Νύκταρης), Παλιάτσιος, Νάκας, Τσούτσης (90'+3' Φυντικάκης), Δεινόπαπας (46' Χατζηλιάδης).

Διαιτητής: Ζούγρας (Κοζάνης)

Βοηθοί: Τσιαμπάζης (Κοζάνης), Χατζημωυσιάδης (Ξάνθης)

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15 Απριλίου

Απόλλων Σμύρνης - Αγροτικός Αστέρας 0-2 (21' Βαφέας, 39' Διαμαντόπουλος)

Σάββατο 16 Απριλίου

Κέρκυρα - ΑΕΛ 0-0

Κυριακή 17 Απριλίου

Ζάκυνθος - Πανελευσινιακός 2-0 (38' Αποστόλου, 69' Ζαϊρί)

ΑΟ Τρίκαλα - Αχαρναϊκός 1-0 (84' Κουσκουνάς)

Παναιγιάλειος - Παναχαϊκή 0-1 (46' Ρουμπάτος)

Ολυμπιακός Βόλου - Κισσαμικός 0-3 (α.α.)

Εργοτέλης - Καλλιθέα 0-3 (α.α.)

Δευτέρα 18 Απριλίου

Πανσερραϊκός - ΑΟ Χανιά 2-2 (18' Φουρτάδο, 52' Μπαρέττας - 55' Καρτσαμπάς, 83' Μασάντο)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Λαμία 0-1 (2' Μίλιεβιτς)

PHOTO CREDITS: ACTION IMAGES