FOOTBALL LEAGUE

Γκέλα για τον Απόλλωνα

Ο Απόλλων Σμύρνης παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία, 1-1, στον Παναιγιάλειο και έχασε την ευκαιρία να περάσει στη δεύτερη θέση. Νίκες για Χανιά και Αιγινιακό, απέναντι σε Άλιμο και Αγροτικό Αστέρα.

Τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση έχασε η "Ελαφρά Ταξιαρχία" που πήρε μόνο ένα βαθμό κόντρα στον Παναιγιάλειο, μετά το τελικό 1-1 της Ριζούπολης.

Τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες μετά την αλλαγή τεχνικού, κάμπτοντας με 1-0 την αντίσταση του Αλίμου στα Περιβόλια. Με νίκη συνέχισε και ο Αιγινιακός, εντός έδρας με 2-0 επί του Αγροτικού Αστέρα. Δείτε αναλυτικά τι έγινε στη 19η αγωνιστική της Football League.

Χανιά - Άλιμος 1-0

Με τον Τίμο Καβακά στην τεχνική ηγεσία, τα Χανιά πήραν τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Άλιμο, χάρη στο γκολ Ντίνου Πάγκαλου, με πέναλτι.

Ήταν το 32ο λεπτό, όταν ο Γκότοβος μαρκαρίστηκε από τον Τσαρτσαρή μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Αυτό, εκτέλεσε εύστοχα ο Πάγκαλος και άνοιξε το σκορ, επιβεβαιώνοντας την υπεροχή της κρητικής ομάδας από την αρχή της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί, αντίθετα οι γηπεδούχοι με τις αλλαγές του Τίμου Καβακά, Γκονσάλες και Ρένια, επιχείρησαν να διευρύνουν το σκορ, ωστόσο ούτε αυτοί το κατάφεραν.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Τίμος Καβακάς): Σικαλιάς, Γανωτής, Γκότοβος, Κοντέων, Εσόνο, Ν' Γκουέμ (76' Οικονομόπουλος), Γκούμας, Πάγκαλος, Γκονζάλες (90' Σιλιγαρδάκης), Κρητικός, Σακελλαρίου (65' Ρένια).

ΑΛΙΜΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Σταυριανός, Τσατσαρής, Ιωάννου, Καρακώστας, Γαβριήλ (68' Σταύρου), Μπεριέξ, Νικολόπουλος, Μπονγκ, Παντελής, Καραμέρης (58' Σαγανάς), Άλεξ (81' Ελευθεριάδης).

Απόλλων Σμύρνης - Παναιγιάλειος 1-1

Τη μεγάλη ευκαιρία να προσπεράσει την Παναχαϊκή και να βρεθεί στη δεύτερη θέση του Νοτίου ομίλου της Football League, έχασε ο Απόλλων Σμύρνης που παραχώρησε ισοπαλία στο μαχητικό Παναιγιάλειο με 1-1, στη Ριζούπολη.

Το σκορ για την "Ελαφρά Ταξιαρχία" άνοιξε ο Πινέιρο στο 32ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό και τη ροή της αναμέτρησηw, αλλά ο Σανδραβέλης έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα του Αιγίου, στο 65ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν στη δεύτερη θέση, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογικής κατάταξης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Γεωργίου, Κοτσώνης, Φαρία, Πινιέιρο, Φαρινόλα (72' Σουάνης), Βάντερσον, Καραδέμητρος (69' Λαγός), Τζιώρας (80' Ανγκούλο).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασόπουλος, Μπουρλάκης (81' Σκαρτσίλας), Σπίνουλας (59' Ρουμπουλάκου), Ακπαρίδης, Ιωάννου, Σανδραβέλης, Μίλιεβιτς, Γκοτσούλιας, Ουρτάδο, Πιζ (74' Νάστος), Φουρτάδο.

Αιγινιακός - Αγροτικός Αστέρας 2-0

Για το Βόρειο όμιλο, ο Αιγινιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα προκειμένου να κάμψει με 2-0, στην Πιερία, την αντίσταση του Αγροτικού Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την εξαιρετική αγωνιστική τους κατάσταση και άνοιξαν το σκορ, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με κεφαλιά του Λιόλιου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέντα.

Ο Αγροτικός Αστέρας, είχε προβλήματα τόσο στον ανασταλτικό όσο και στο δημιουργικό τομέα και ο Αιγινιακός "καθάρισε" το ματς, στο 61ο λεπτό με τον Γιαζιτζόγλου, ο οποίος νίκησε τον Βοσνιάδη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αιγινιακός (Σ. Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Λιόλιος, Μπερτέν, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Ρίκκα, Φαμπίνιο, Πέντα, Ντιντάκ(64’ Ζούρκος), Γουέλκαμ(76’ Γούελκαμ) , Κυνηγόπουλος

Αγροτικός Αστέρας (Γ. Κούτσης): Βοσνιάδης, Χιντζίδης, Σκλιοπίδης, Ντόικιτς, Παλάσκας, Τσεμπερίδης(88’ Γεωργιάδης) , Καθάριος(64΄Καθάριος), Στεφανίδης, Ναστέφσκι(31’ Μίλιτς), Πάτο, Καρακατσάνης

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Νότιος όμιλος

Τρίτη (24/2)

ΑΕΚ-Παναχαϊκή 2-1 (35' Πλατέλλας, 86' Μάνταλος / 92' Κυβελίδης)

Τετάρτη (25/2)

Ηρακλής Ψαχνών-Ερμιονίδα 0-2 (2' Παπατζόγλου αυτ', 15' Ιασωνίδης)

Φωστήρας-Επισκοπή 0-1 (18' Βιγιαφάνε)

Αχαρναϊκός-Καλλιθέα 1-0 (69' Ιορδανίδης)

Πέμπτη (26/2)

Χανιά-Άλιμος 1-0 (32' πεν. Πάγκαλος)

Απόλλων Σμύρνης-Παναιγιάλειος 1-1 (32' Πινέιρο / 65' Σανδραβέλης)

Βόρειος όμιλος

Λαμία-Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (5', 82' Γενγκά/68' Παναγιωτόπουλος)

Ζάκυνθος-Εθνικός Σερρών 1-0 (5' Κρισμάρεβιτς)

Ηρακλής-Φωκικός 1-0 (29' Τσιλιανίδης)

Ολυμπιακός Βόλου-Πιερικός 4-0 (13' Τριανταφυλλάκος, 19' Μπαλντοβάλιεφ, 48' Θέος, 94' Καρράς)

Τύρναβος-ΑΕΛ 1-2 (26' Ότα - αυτ. 37' Παληγεώργος, 85' Μπανούσης)

Αιγινιακός-Αγροτικός Αστέρας 2-0 (4' Λιόλιος, 61' πεν. Γιαζιτζόγλου)