FOOTBALL LEAGUE

Φωστήρας - ΑΕΚ 1-3

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 3-1 το Φωστήρα, στον Ταύρο, χάρη στα γκολ των Γιόχανσον, Πλατέλλα και Ζόριτς. (VIDEOS)

Μπορεί να είδε το Φωστήρα να ανοίγει το σκορ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του ματς με τον Μπελέρη, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο να κάνει την ανατροπή.

Ο Γιόχανσον στο 18' και ο Πλατέλλας στο 36' αρχικά, και ο Ζόριτς στο 80ό μετέπειτα, ήταν αυτοί που έδωσαν στην Ένωση τους τρεις βαθμούς. Οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα δεν ξέχασαν τον συμπαίκτη τους απόντα από το ματς - λόγω τραυματισμού του στη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ολυμπιακό - Πέτρο Μάνταλο και πανηγύρισαν ένα από τα γκολ των, στέλνοντάς του το δικό τους μήνυμα συμπαράστασης.

Θετική η εμφάνιση του Ζόριτς, από τα πόδια του Τζανετόπουλου - που κάθε παιχνίδι που περνά ανεβάζει την απόδοσή του- προήλθε το τρίτο γκολ της Ένωσης, δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή του ο Μακόλεϊ Κρισάντους.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στον Ταύρο, ο γηπεδούχος Φωστήρας μπήκε πιο δυνατά και άνοιξε το σκορ μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με καρφωτή κεφαλιά του Μπελέρη από το κέντρο της άμυνας και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, του Σμυρλή.

Ο σκόρερ έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ένωσης, αλλά αυτό το γκολ ξύπνησε τους φιλοξενούμενους που άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους.

Η κεφαλιά του Χρήστου Αραβίδη στο 11ο λεπτό δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Γκέκα, ενώ το σουτ του Μακόλεϊ Κρισάντους λίγα λεπτά αργότερα, κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Η ΑΕΚ είχε καθολική υπεροχή, πίεζε για την ισοφάριση και τα κατάφερε με τον Γιόχανσον στο 18ο λεπτό και μετά από αδράνεια της άμυνας, των γηπεδούχων. Ένα γκολ το οποίο οι "Κιτρινόμαυροι" πανηγύρισαν κρατώντας μία φανέλα του Πέτρου Μάνταλου, στέλνοντας ένα μήνυμα συμπαράστασης στον Έλληνα μέσο για τον τραυματισμό του, στο ματς με τον Ολυμπιακό.

Στο 26ο λεπτό ο Σουηδός χαφ, έπιασε ακόμη μία κεφαλιά σε μία φάση που ξεκίνησε πάλι από τα πόδια του Αραβίδη, αλλά η κατάληξη της μπάλας δεν ήταν ίδια με αυτή της προηγούμενης φάσης.

Ύστερα από δέκα λεπτά κι αφού είχαν μεσολαβήσει τα σουτ των Κρισάντους και Μουστόγιαννη, ο Πλατέλλας με γκολ έβαλε μπροστά την Ένωση.

Η φάση ξεκίνησε από γύρισμα του Ζόριτς κι αφού η άμυνα των γηπεδούχων, αδράνησε ξανά αδυνατώντας να απομακρύνει την μπάλα, έγκαιρα.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Ανάκογλου έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της Ένωσης, καθώς δεν πήρε όπως θα ήθελε την κεφαλιά.

Στο 51ο λεπτό ο Πλατέλλας άνοιξε στον Μπακάκη, εκείνος με τη σειρά του στον Κρισάντους, αλλά ο Νιγηριανός δεν ευστόχησε, στο σουτ που έκανε.

Στο 65' ο Αραβίδης βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Πλατέλλα, ο δεύτερος πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας του Φωστήρα, Νέστορας Γκέκας, επενέβη κι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η Ένωση διασκέδασε τις όποιες αμφιβολίες για την επικράτησή της, με το γκολ του Ζόριτς στο 80ό λεπτό και το οποίο προήλθε ύστερα από έξυπνη πάσα του Τζανετόπουλου, με το νεαρό αμυντικό να συνεχίζει να εκπλήσσει ευχάριστα.

Φωστήρας (Γούτης): Γκέκας, Ζυγογιάννης, Γρομητσάρης, Γκάτσεσα, Βλασσόπουλος (72' Υμεράι), Μουκίδης (46' Σιώπης), Μουστόγιαννης (62' Ράμα), Μπελέρης, Αχείμαστος, Μήτκας, Σμυρλής.

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Ανάκογλου, Αραβίδης (74' Ντακόλ), Κολοβέτσιος, Μπακάκης (65' Ρόβας), Πεταυράκης, Πλατέλλας, Τζανετόπουλος, Κρισάντους, Ζόριτς (83' Φαγιέ), Γιόχανσον.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ος όμιλος

Σάββατο 14 Μαρτίου

Απόλλων - Αχαρναϊκός 1-0 (14' Σουάνης)

Κυριακή 15 Μαρτίου

Επισκοπή - Καλλιθέα 1-1 (1' Μποτωνάκης - 32' πεν. Μασάδο)

Παναχαϊκή - Άλιμος 3-0 (36' Στεργίδης, 41' Μπαλού, 55' Κυβελίδης)

ΑΟ Χανιά - Ηρακλής Ψαχνών 3-0 (42' Οικονομόπουλος, 87' πεν. Καραγιάννης, 90'+1' Εσόνο)

Φωστήρας - ΑΕΚ 1-3 (4' Mπελέρης - 18' Γιόχανσον, 36' Πλατέλλας, 80' Ζόριτς)

Ερμιονίδα - Πανηλειακός 3-0 (α.α.)

Ρεπό: Παναιγιάλειος

2ος όμιλος

Παρασκευή 13 Μαρτίου

Ζάκυνθος - Ηρακλής 1-1 (59' Κρολ - 52' Πουρτουλίδης)

Τύρναβος - Λαμία 2-1 (4' Γκούρτσας, 63' Ποκόνγκ - 20' Νεόφυτος)

Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 2-0 (35' Μπαλντοβαλίεφ, 84' Μπιτάνγκ)

Αναγ. Καρδίτσας - Απόλλων 1926 0-1 (61' Βαγγελόπουλος)

Εθν. Σερρών - Αγροτικός Αστ. 0-2 (26' Καπίας, 90'+4' Στεφανίδης)

13. Φωκικός 9

** Οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονται στα πλέι οφ. Θα σχηματιστεί νέο μίνι πρωτάθλημα έξι ομάδων, όπου οι δύο πρώτοι θα ανέβουν στη Superleague.

*** Οι τρεις τελευταίοι κάθε ομίλου παίρνουν την άγουσα για την Γ' Εθνική.

**** Ο 5ος έως τον 10ο κάθε ομίλου θα συμμετάσχουν στα πλέι άουτ. Οι έξι δηλαδή από τον 1ο όμιλο και οι 6 από τον 2ο θα τεθούν αντιμέτωποι όχι στο ίδιο νέο πρωτάθλημα. Ξεχωριστά οι ομάδες του Νότου και ξεχωριστά αυτές του Βορρά. Οι τρεις τελευταίοι (έξι συνολικά) υποβιβάζονται.

***** Ο 4ος κάθε ομίλου κάνει διακοπές με το φινάλε της κανονικής περιόδου.