FOOTBALL LEAGUE

Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή ο Άρης

FOOTBALL LEAGUE / ΑΡΗΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM)
Πλατέλλας, Άρης MOTIONTEAM

Ο Άρης επανήλθε στις νίκες ύστερα από δύο "λευκές" ισοπαλίες. Επικράτησε 3-0 του Εργοτέλη και επέστρεψε στην κορυφή της Football League, έχοντας τον ΟΦΗ στο -2. Η ΑΕ Καραϊσκάκης ισοφάρισε τη Σπάρτη στο 92' (1-1).

Μετά το 0-0 με τα Τρίκαλα και το 0-0 με την Καλλιθέα, άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη δεν υπήρχε τη Δευτέρα (12/3) για τον Άρη απέναντι στον Εργοτέλη. Οι Θεσσαλονικείς δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Ηρακλείου, της οποίας επικράτησαν 3-0 στο "Κλεάνθης" Βικελίδης", για την 21η αγωνιστική της Football League.

Η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και άφησε τον 2ο ΟΦΗ στο -2. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού δεν έπαιξαν καλά και το 45λεπτο ολοκληρώθηκε στο 0-0, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντική ευκαιρία στο 31', όταν ο Μπουτσάκης έπιασε εξαιρετικό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, υποχρεώνοντας σε δύσκολη επέμβαση τον Αναγνωστόπουλο.

Στο δεύτερο μισό, ωστόσο, οι "κίτρινοι" έβαλαν τρία γκολ, είχαν και δοκάρι. Η αρχή έγινε στο 54'. Ένα λεπτό νωρίτερα ο ο Μπουτσάκης ανέτρεψε τον Κάσσο και ο Πλατέλλας που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι άνοιξε το σκορ. Στο 73'΄ο Σόουζα είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ το 2-0 έγινε στο 76' με σουτ του Κάσσου μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 93' ο Μιλούνοβιτς κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Σέρβος, παρεμπιπτόντως, διεκομίσθη εκτός αγωνιστικού χώρου συνοδεία φορείου. Ο Χαντί που μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή στο 88', βρήκε δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90'+5', γράφοντας το τελικό 3-0.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας, Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (75' Βογιατζής), Σταματάκος (81' Μανουσάκης), Έφορντ, Ροβίθης (42' Μπουρσέλης), Κάιπερς.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Πλατέλλας (88' Χαντί), Κάσσος, Παυλίδης (52' Ντούνης), Διαμαντόπουλος (77' Μιλούνοβιτς).

Διαιτητής: Ρούσης (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας), Στεφανής (Καρδίτσας)

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ 92' Ο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ

Από τέσσερις διαδοχικές νίκες προερχόταν η Σπάρτη. Κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης κρατούσε τη νίκη μέχρι το 92', οπότε και ο Ευαγγέλου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα της Άρτας. Οι Λάκωνες είχαν ανοίξει το σκορ στο 68', με σουτ του Ράντι έξω από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 29' ο Μπεκατώρος έκανε σέντρα - σουτ, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα και ο Μακρυωνίτης με τη βοήθεια του δοκαριού έδιωξε σε κόρνερ.

ΣΠΑΡΤΗ(Γιώργος Πολυμενέας): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Σάββα, Σανδραβέλης, Τσιμότζι (81’ Δονδοτσάκης), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Ράνος, Ράντι (89’ Φουρτάδο), Γραικός (84’ Νιάρχος).

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ(Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής, Χούσος, Ψιάνος (73’ Ευαγγέλου), Μακρίδης (86’ Ρανγκέλοφ), Δημητριάδης (70’ Κυριάκης), Λουκίνας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπακογιάννης (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Μεσσήνης (Αχαΐας), Νιδριώτης (Αθηνών)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (21Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σάββατο 10 Μαρτίου

Πανσερραϊκός - Απόλλων Λάρισας 2-1 (30’, 38’ Γκούρτσας – 84’ Μαυριάς)

Κυριακή 11 Μαρτίου

ΟΦΗ - Τρίκαλα 3-0 (5' Λεάλ, 63', 69' Βαφέας)

Δόξα Δράμας - Καλλιθέα 2-0 (18’ Κουσκουνάς, 45’+2’ Μπαϊκαρά)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Απόλλων Πόντου 0-2 (9' πεν. Μπρίτο, 25' Συμελίδης)

Παναιγιάλειος - Αιγινιακός 2-1 (26' Σταματής, 58' Ζαφειράκης - 54' Ανδρικόπουλος)