FOOTBALL LEAGUE

Διπλό παραμονής για τα Χανιά

FOOTBALL LEAGUE / ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΧΑΝΙΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Τα Χανιά νίκησαν με 1-0 την Καλλονή, στη Λέσβο χάρη στο γκολ του Αποστολόπουλου στο 86ο λεπτό, κι εξασφάλισαν αγωνιστικά την παραμονή τους στη Stoiximan.gr Football League.

Βίοι αντίθετοι για Καλλόνη και ΑΟ Χανίων. Οι Κρητικοί νίκησαν με 1-0 τις "σαρδέλες" στην αναμέτρηση, η οποία άνοιξε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής της Stoiximan.gr Football League.

Η ομάδα από τη Λέσβο υφίσταται το δεύτερο διαδοχικό υποβιβασμό (πέρυσι από τη Super League στη Stoiximan.gr Football League και φέτος στη Γ' Εθνική), τα Χανιά εξασφάλισαν την αγωνιστική παραμονή τους στη δεύτερη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς κι έφθασαν κοντά στο γκολ δεκατρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, όταν και μετά από φάουλ του Κροτσίδα, ο Τζελίδης αστόχησε από καλή θέση. Ο Ζουλιώτης έχασε δύο ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στο 18ο και 30ό λεπτό.

Μετά το ισόπαλο χωρίς γκολ αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της Κρήτης βγήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο. Ούτε το σουτ του Φουρλάνου, ούτε η κεφαλιά του Τσουκάνη, ωστόσο, στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Μανιάτη.

Τελικά, οι Χανιώτες έφυγαν με τη νίκη από τη Λέσβο χάρη στο γκολ του Αποστολόπουλου στο 86ο λεπτό. Ήταν η σέντρα από τα αριστερά του Τσουκάνη, με τον Αποστολόπουλο να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και να μπαίνει με την μπάλα στα δίκτυα.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης (70’ Ναούμ), Ρεπετσάς ( 59’ Μέξης), Σάββα, Μέγκαχεντ Λίταινας, Τζελίδης, Γιώργου, Κροτσίδας (54’ Δικαιόπουλος), Σοφιάνης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντέλης):Αθανασίου, Ζέρης, Τουγλής (46’ Μηλιώτης), Δαμιανάκης, Λάσκαρης(59’ Ντούμος), Ηρακλής, Φουρλάνος, Τσουκάνης Αποστολόπουλος, Σταματής (85’ Κοζάκης), Ρούνεϊ.