FOOTBALL LEAGUE

Διπλό Άρη στη Βέροια με γκολ στο 89'

EUROKINISSI

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τη βαθμολογική απώλεια της Παναχαΐκής και με νίκη στη Βέροια χάρη σε γκολ στο 89' μετά από ριμπάουντ σε πέναλτι, άνοιξε την "ψαλίδα" στην κορυφή της Football League.

Ο Άρης έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι σε μία Βέροια με αρκετά εσωτερικά προβλήματα, ωστόσο έφυγε με νίκη από τη μακεδονική πόλη, έστω και με γκολ στο 89'. Οι "κίτρινοι" επικράτησαν με 1-0 για τη 14η αγωνιστική της Football League και μετά από την απώλεια της Παναχαϊκής στη Σπάρτη, ξέφυγε με τρεις βαθμούς διαφορά στην κορυφή της κατάταξης.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν τη διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ρόστερ σε μεγάλο μέρος του αγώνα, αν και ο τερματοφύλακας της "βασίλισσας", Γιώργος Γιαγκιόζης, ήταν ο πρωταγωνιστής με τις επεμβάσεις του. Στο 16ο λεπτό, πάντως, τον βοήθησε το δοκάρι σε προσπάθεια του Μπάμπη Παυλίδη.

Στο 73ο λεπτό, σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Γιώργος Καντιμοίρης βγήκε από την περιοχή του και σταμάτησε τον Γιάννη Μπαστιανό με τα χέρια, με συνέπεια να αποβληθεί.

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες, ο Άρης συνέχισε να επιτίθεται και στο 88', σε σέντρα του Πασχάλη Κάσσου, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Χαράλαμπου Δαμιανάκη ο οποίος έκανε τάκλιν, με συνέπεια ο διαιτητής να καταλογίσει πέναλτι και να δείξει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Βέροιας.

Ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Γιαγκιόζης έπεσε σωστά και απέκρουσε. Στην επαναφορά, όμως, ο Γιάννης Πασάς, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 69', πήρε το ριμπάουντ, κοντρόλαρε και πλάσαρε σωστά, κάνοντας το 1-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΒΕΡΟΙΑ (Τόλης Τερζής): Γιαγκιόζης, Λαζόπουλος, Καψάλης, Κοζάκης, Δαμιανάκης, Γιαμόα, Λίταινας, Δόρης, Μπαστιανός, Μεξής (63' Ζυγκερίδης), Βανκεβάι

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Μπούρμπος (75' Αναγνωστόπουλος), Σόουζα, Δεληζήσης, Ιντζόγλου, Μουμίν, Μπαργκάν (60' Ντούνης), Παυλίδης (69' Πασάς), Κάσσος, Διαμαντόπουλος

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Καρακώστας (Λάρισας), Κηλικιώτης (Ξάνθης)