FOOTBALL LEAGUE

ΑΕΚ - Παναιγιάλειος 3-0

Η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 τον Παναιγιάλειο στο ΟΑΚΑ, χάρη στο χατ-τρικ που σημείωσε ο Χρήστος Αραβίδης. (VIDEO)

Με τον Χρήστο Αραβίδη να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα, η ΑΕΚ χωρίς να πατήσει γκάζι κέρδισε με 3-0 τον Παναιγιάλειο προσθέτοντας ακόμη τρεις βαθμούς.

Η βροχή, αποτελούσε τον κύριο αντίπαλο των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με το βαρύ αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, να θέτει εμπόδια στην παραγωγή παιχνιδιού.

Η Ένωση, δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτε άλλο πλην των απαραιτήτων, ρόλο τον οποίον ανέλαβε και εκτέλεσε με ιδιαίτερη επιτυχία, ο Χρήστος Αραβίδης.

Υπό καταρρακτώδη βροχή και το βλέμμα περίπου 5.000 θεατών που την αψήφησαν, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ με την μπάλα από το σουτ του Μάνταλου τέσσερα μόλις λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης να καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου.

Η προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης των πέντε λεπτών, είχε ως αποτέλεσμα να περιοριστεί στο ελάχιστο, ο ρυθμός της αναμέτρησης, επιβαλλόμενος κατά κύριο λόγο από τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης.

Στο 10' το ματς ξεκίνησε ξανά και ένα λεπτό αργότερα ο Σεχολάρι θα κρούσει το πρώτο καμπανάκι κινδύνου για την Ένωση, με τον Ανέστη να επεμβαίνει και να αποτρέπει την παραβιάση της εστίας του.

Ξανά σουτ, αυτή τη φορά από τον Νάστο, πέντε λεπτά αργότερα αλλά και πάλι ο Ανέστης ήταν σε πλήρη ετοιμότητα.

Μετά τα πρώτα 25 λεπτά, ελλειπτικά ως προς το ρυθμό και τη δημιουργία, η ΑΕΚ άρχισε να ανεβαίνει, με τον Σοϊλέδη να πιάνει μία αδύναμη κεφαλιά στο 29', τον Αραβίδη στο 31' ένα κακό σουτ και τον Μπαρμπόζα ένα μονοκόμματο γυριστό. Όλες όμως οι ανωτέρω ευκαιρίες, δεν είχαν επιτυχή - για τους γηπεδούχους - κατάληξη.

Η από εκεί και στο εξής ολοκληρωτική υπεροχή της ΑΕΚ, καρποφόρησε με τη συμπλήρωση 40 λεπτών παιχνιδιού, όταν ο Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε υποδειγματικά (για ακόμη φορά στη φετινή σεζόν) φάουλ από τα αριστερά και ο Αραβίδης ήταν στη σωστή θέση, στο σωστό χρόνο.

Αφού πήδηξε πιο ψηλά από όλους, σε συνδυασμό με την σύγχυση στην άμυνα του Παναιγιάλειου, άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Με το 1-0 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, παρά την προσπάθεια των Πλατέλλα και και Σεχολάρι στο τρίτο και πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να αλλάξουν την οικονομία της αναμέτρησης, για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ άρχισε να απειλεί με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Μάνταλος θα κάνει το σουτ στο 47', αλλά ο Αθανασόπουλος θα μπλοκάρει.

Με τη βροχή να έχει αφήσει το αποτύπωμά της στον αγωνιστικό χώρο και έως εκ τούτου να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ο ρυθμός ακολούθησε φθίνουσα πορεία.

Στο 65ο λεπτό, η άμυνα της φιλοξενούμενης ομάδας συνελήφθη κοιμωμένη και ο Αραβίδης θα εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Σοϊλέδη από τα αριστερά και με κεφαλιά θα διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και αυτά της ομάδας του.

Το πεπρωμένο του αγώνα, προδιέγραφε στον Χρήστο Αραβίδη ένα ακόμη γκολ, το τρίτο, και κατά συνέπεια το χατ-τρικ.

Η επαλήθευσή του, έγινε στο 86ο λεπτό με τη σέντρα να βγαίνει πάλι εξ' ευωνύμων, όπως και στις δύο προηγούμενες και τον επιθετικό της Ένωσης να φτάνει τα έξι γκολ στα τέσσερα τελευταία ματς της ομάδας του.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης (72' Γροντής), Γιόχανσον, Ανάκογλου (79' Ρόβας), Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόζα (73' Μπρέσεβιτς), Αραβίδης.

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Σπίνουλας, Τζημογιάννης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Ρουμπουλάκου, Μίλιεβιτς ( 70' Ντος Σάντος), Νάστος (65' Καμινιώτης), Σεχολάρι (79' Φουρτάδο), Σκαρτσίλας, Μπούνας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1ος όμιλος

Σάββατο 24 Ιανουαρίου

Αχαρναϊκός - Επισκοπή 4-2 (26' Καλογερόπουλος, 59' πεν., 83' Γέσιτς, 75' Ταμπάκης - 8' Δουμάνης, 86' Δρακάκης)

ΑΟ Χανιά - Ερμιονίδα 1-3 (51' Αλέκου - 18', 67' Παβίσεβιτς, 43΄Βλαχόπουλος)

Φωστήρας - Απόλλων 0-2 (28' Βάντερσον, 54' Καραδέμητρος)