FOOTBALL LEAGUE

ΑΕΚ - Καλλιθέα 5-1

Η ΑΕΚ με κεκτημένη ταχύτητα από το Κύπελλο και τον Ίβαν Μπρέσεβιτς να πετυχαίνει χατ-τρικ, συνέτριψε με 5-1 την Καλλιθέα, στο ΟΑΚΑ.

Με τον Μπρέσεβιτς να κάνει χατ-τρικ και τους Αραβίδη και Ντούνη να συνοδεύουν το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ του ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει με 5-1 την (όποια) αντίσταση προέβαλε η Καλλιθέα και να συνεχίσει να οδηγεί αφ' υψηλού την κούρσα του Νοτίου Ομίλου, της Football League.

Η Καλλιθέα δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα χρονικό σημείο την Ένωση - παρά μόνο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου - ενώ και μετά την αποβολή του Πίκολο, οι ελπίδες της για κάτι θετικό στην αναμέτρηση, κατακερματίστηκαν.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Ίβαν Μπρέσεβιτς που πέτυχε τρία από τα πέντε τέρματα της γηπεδούχου ομάδας και προσπέρασε τον Πέτρο Μάνταλο στη θέση των σκόρερ, καθώς με το χατ-τρικ καταλαμβάνει την πρώτη θέση τόσο στην ομάδα του, όσο και στον όμιλο (Νότιο) αλλά και σε όλη τη Football League.

Από κοντά και ο Μάνταλος, που παιχνίδι με το παιχνίδι ανάγεται σε σταθερή αξία για την Ένωση και η απόδοσή του κομβική για τη συνολική της ομάδας.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε με την μπάλα να βρίσκεται αποκλειστικά στα πόδια της ΑΕΚ, η οποία την κυκλοφορούσε κατά βούληση.

Η υπεροχή της Ένωσης καρποφόρησε μόλις έξι λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Αραβίδη να ανοίγει το σκορ, ύστερα από κόρνερ του Μάνταλου και αφού η μπάλα χτύπησε και στον Παγώνη.

Στα δίχτυα της Καλλιθέας κατέληξε και η επόμενη χρονικά ευκαιρία - στο 11ο λεπτό - της ΑΕΚ με τον Μάνταλο να εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά και τον Μπρέσεβιτς να πιάνει την κεφαλιά, ενώ ο Κατσούλης δεν μπόρεσε να ανακόψει την πορεία της.

Η πρώτη ευκαιρία της φιλοξενούμενης Καλλιθέας, πραγματοποιήθηκε στο 26', αλλά η σέντρα του Μασάντο δεν ήταν ικανή, ώστε να ανησυχήσει τον Ανέστη.

Με τους τραυματισμούς να κατεβάζουν ταχύτητα στο ρυθμό της αναμέτρησης, ήταν πάλι ο Μπρέσεβιτς στο 39', που δεξί σουτ νίκησε ξανά τον Κατσούλη και διαμόρφωσε το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ντουμιρσάι - ο οποίος με την έναρξή του είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο - να πιάνει στο 47ο λεπτό στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων και μειώνει σε 3-1, για λογαριασμό της Καλλιθέας.

Προσωρινά, γιατί ήταν πάλι ο Μπρέσεβιτς στο αμέσως επόμενο λεπτό (48') που πέτυχε το τρίτο του προσωπικό γκολ και μαζί με το χατ-τρικ και την κατάληψη της θέσης του πρώτου σκόρερ της Ένωσης, διεύρυνε το προβάδισμά σε 4-1 υπέρ της.

Το κλίμα ήταν στραβό για τη φιλοξενούμενη Καλλιθέα, το έφαγε και η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πίκολο, εκμηδενίζοντας τις όποιες πιθανότητές της, για περαιτέρω μείωση του σκορ.

Αντίθετα, η Ένωση έφτασε και στο 5-1, όταν ο Ντούνης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπριλάκη και με ψύχραιμο πλασέ, παραβίασε την εστία της Καλλιθέας για πέμπτη φορά, στο 66ό λεπτό.

Μάνταλος και Ανάκογλου, σε χαλαρούς ρυθμούς, απέτυχαν να διευρύνουν κι άλλο - το ήδη ευρύ - προβάδισμα της γηπεδούχου ΑΕΚ.

Στα θετικά πέρα από το αποτέλεσμα και τη συνολική εμφάνιση, συγκαταλέγεται και η ατομική του Γιόχανσον με το Σουηδό χαφ, να τα πηγαίνει αρκετά καλά στην πρώτη του εμφάνιση στην αρχική ενδεκάδα.

Στα όχι αμιγώς αγωνιστικά, πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ακούστηκαν συνθήματα κατά του δημάρχου Νέας Φιλαδέλφειας, Άρη Βασιλόπουλου, με αφορμή το επίμαχο θέμα του γηπέδου.

ΑΕΚ: Ανέστης, Ρόβας, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Γροντής, Γιόχανσον (60' Ζόριτς), Ανάκογλου, Αραβίδης (77' Τσεβάς), Ντούνης, Μάνταλος, Μπρέσεβιτς (68' Φαγέ).

Καλλιθέα: Κατσούλης, Λεβέντης, Τσώνης, Παγώνης, Πίκολο, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (46' Ντουμιρσάι), Ματσάντο, Μιχαλόπουλος (58' Μπριλάκης), Αρναρέλης, Αριανούτσος (64' Σταμόπουλος).

ΓΚΟΛ: 6' Αραβίδης, 11', 39', 48' Μπρέσεβιτς, 66' Ντούνης / 47' Ντουμιρσάι

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Φωστήρας – Άλιμος 1-0 (Ράμα 17')

Απόλλων Σμύρνης – Επισκοπή 1-0 (Καραδέμητρος 85')

Ερμιονίδα – Παναιγιάλειος 1-0 (Όμο 43')

ΑΕΚ – Καλλιθέα 5-1 (6' Αραβίδης, 11', 39', 48' Μπρέσεβιτς, 66' Ντούνης - 47' Ντουμιρσάι)

2ος όμιλος

Ηρακλής – Αγροτικός Αστέρας 1-0 (Κάσος 8')

Τύρναβος – Φωκικός 0-0 (Σολφερίνο 66')

Αναγ. Καρδίτσας – Πιερικός 4-1 (Μίχος 3', Μπιτέλης 22', Γκουγκούδης 53', Υφαντής 68' - Αλεξίου 75')

Απόλλων 1926 – Λαμία 1-0 (Ευσταθίου 49')