FOOTBALL LEAGUE

ΑΕΚ - Φωστήρας 4-0

Η ΑΕΚ με τα γκολ των Πλατέλλα (δις), Μάνταλου και Ντούνη, κέρδισε με 4-0 το Φωστήρα και επέστρεψε στις νίκες, μετά την γκέλα απέναντι στην Ερμιονίδα.

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της αλλά όντας αποτελεσματική, η Ένωση κέρδισε με 4-0 το Φωστήρα στο ΟΑΚΑ, με τα γκολ των Βαγγέλη Πλατέλλα (εις διπλούν), Πέτρου Μάνταλου και Μάρκου Ντούνη , και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με την ομάδα του Ταύρου να προσπαθεί να προβάλλει σθεναρή αντίδραση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, δεδομένου ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, για περίπου μισή ώρα.

Υποτονικά στην αρχή, πρόβλημα με Κορδέρο

Υποτονικά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, που αφού σπατάλησε το πρώτο δεκάλεπτο έκανε αισθητή την παρουσία της με τη συμπλήρωσή του, για πρώτη φορά με τον Πλατέλλα να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρόβα, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Στο 17', ο Κορδέρο αντιλήφθηκε ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει με αποτέλεσμα να δώσει τη θέση του στον Ανάκογλου και να υποχρεώσει τον Τραϊανό Δέλλα, στην πρώτη του αλλαγή - αναγκαστικά - αρκετά νωρίς.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αραβίδης παραβίασε την εστία του Γκέκα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ.

Ο Πλατέλλας βρίσκει τη λύση

Στο 23' ο Φάι πλάσαρε, η μπάλα πέρασε κανονικά τη γραμμή του τέρματος αλλά διαιτητής και βοηθός δεν κατοχύρωσαν το γκολ, υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Ο Φωστήρας απείλησε στο 27ο λεπτό, με τον Ράμα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σαρρή, αλλά να νικάται από τον Ανέστη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να φθάσει στο γκολ όταν ο Πλατέλλας μπήκε από τα αριστερά απέφυγε διαδοχικά μαρκαρίσματα και άνοιξε το σκορ.

Ο Φωστήρας βγαίνει και απειλεί

Έντεκα λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκε, ο Φωστήρας απείλησε ξανά με τον Μήτκα, αλλά ήταν πάλι ο Ανέστης που απομάκρυνε τον κίνδυνο για τη γηπεδούχο Ένωση. Ίδιο σκηνικό, με ίδιο πρωταγωνιστή (τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ) και δύο λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράμα.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με ελαφρά πρωτοβουλία της Ένωσης, χωρίς όμως να μετουσιωθεί αυτή σε ευκαιρίες στον αγωνιστικό χώρο.

Η αποβολή του Μουστόγιαννη

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους και πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Μουστόγιαννη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

Μάνταλος, σταθερή αξία

Με το ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει κατακόρυφα και τις αλλαγές των δύο προπονητών να συντελούν προς αυτή την κατεύθυνση, ο Ζόριτς ανατράπηκε από τον Τεγούση στο 71΄και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι.

Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μάνταλος, εύστοχα ως συνήθως, και διεύρυνε σε δύο τέρματα το προβάδισμα της Ένωσης.

Πλατέλλας ξανά και Ντούνης

Οι σκόρερ της ΑΕΚ, συνεργάστηκαν άψογα στο 79', με τον Μάνταλο να είναι αυτός που σέρβιρε και τον Πλατέλλα αυτός που εκτέλεσε, διαμορφώνοντας το 3-0 και πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 82' ο Μάρκος Ντούνης σκόραρε κι αυτός, ανεβάζοντας στο 4 το δείκτη του σκορ για την Ένωση, με το Φωστήρα να έχει παρατήσει πλήρως το παιχνίδι, στη μοίρα του.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

ΑΕΚ: Ανέστης, Ρόβας, Κολοβέτσιος, Σαρρής, Πεταυράκης, Κορδέρο (17' Ανάκογλου), Φάι (65' Τζανετόπουλος), Πλατέλλας, Μάνταλος, Ζόριτς (75' Ντούνης), Αραβίδης

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Γκέκας, Κρητικός, Γρομητσάρης, Μήτκας, Μουστογιάννης, Μπίρης, Κακαράς, Μεντί (81' Μπελέρης), Τεγούσης, Ράμα (65' Τσεμπέσι), Σακελλαρίου (72' Ματσούκας)

ΓΚΟΛ: 30', 78' Πλατέλλας 72' Μάνταλος, 82' Ντούνης