ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τζαμάικα - Μεξικό στον τελικό του Gold Cup

Τζαμάικα

Δείτε σε βίντεο πως Τζαμάικα και Μεξικό πήραν την πρόκριση στον τελικό του Gold Cup απέναντι σε ΗΠΑ και Παναμά αντίστοιχα. Καταπληκτικό γκολ-φάουλ από τον Μπερνς.

Μετά την καλή της παρουσία στο Κόπα Αμέριμα η ομάδα της Τζαμάικα έχει μία χρυσή ευκαιρία να κατακτήσει το CONCACAF Gold Cup απέναντι στο απόλυτο κυρίαρχο της διοργάνωσης, Μεξικό (9 τίτλοι).

Οι "Reggae Boyz" νίκησαν με 2-1 τις ΗΠΑ (κατέκτησαν το τρόπαιο πέρσι) πετυχαίνοντας δυο γρήγορα γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών.

Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Μάτοκς με κεφαλιά, για να κάνει το 2-0 ο Μπέρνς με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ. Το σκορ μείωσε στο 48' για τις ΗΠΑ ο Μπράντλεϊ μετά από λάθος του τερματοφύλακα Τόμσον και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Ανατροπή με δυο πέναλτι

Στο άλλο ματς ο Παναμάς άνοιξε το σκορ με τον Τόρες στο 57ο λεπτό με κεφαλιά. Στη συνέχεια ο διαιτητής έδωσε ένα αμφιλεγόμενοι πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε το Μεξικό, ενώ λίγα λεπτά αργότερα με νέο πέναλτι ολοκληρώθηκε η ανατροπή στο σκορ.