ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τεσσάρα της Τότεναμ στην Παρί Σεν-Ζερμέν

After scoring a goal against Paris Saint-Germain, Tottenham's Christian Eriksen (23) is surrounded by teammates including Joshua Onomah, left, Eric Dier (15) and Cameron Carter-Vickers (38) as they celebrate during an International Champions Cup soccer match, Saturday, July 22, 2017, in Orlando, Fla. (AP Photo/John Raoux) AP

Η Παρί Σεν-Ζερμέν ζει στον αστερισμό του Νεϊμάρ και η Τότεναμ δεν είχε πρόβλημα να την φιλοδωρήσει με τέσσερα γκολ, σε αναμέτρηση του ICC στο Ορλάντο. Γκολάρες από Έρικσεν - Αλντερβάιρελντ.

Στο "Citrus Bowl" του Ορλάντο αναμετρήθηκαν Παρί Σεν-Ζερμέν και Τότεναμ για το International Challenge Cup, με τους "Spurs" να επικρατούν με σκορ 4-2 των Παριζιάνων.

Με ένα μείγμα βασικών - αναπληρωματικών παρατάχθηκαν αμφότερες στον αγωνιστικό χώρο, με την Παρί να ζει στον αστερισμό μιας πιθανής απόκτησης του Νεϊμάρ και την Τότεναμ να δείχνει πως και τη νέα σεζόν θα είναι αρκούντως ανταγωνιστική στην κορυφή της Premier League.

Ο Καβάνι άνοιξε το σκορ νωρίς νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό, ωστόσο οι Λονδρέζοι απάντησαν με εκπληκτική προσπάθεια του Έρικσεν εκτός περιοχής στο 11' και πήραν προβάδισμα με τον Ντάιερ στο 18', μετά από τραγικό λάθος του Τραπ, που μάλλον είχε ακόμα το μυαλό του στη Μύκονο.

Ο Παστόρε ισοφάρισε για λογαριασμό της Παρί στο 36ο λεπτό και με αυτό το 2-2 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια μετά τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τραπ αποβλήθηκε καθώς χρησιμοποίησε τα χέρια του εκτός περιοχής και οι Παριζιάνοι συνέχισαν με αριθμητικό μειονέκτημα, ενώ οι προπονητές σταδιακά άλλαξαν πρόσωπα προχωρώντας σε κάμποσες αλλαγές.

Τελικά η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο ευτύχησε να προηγηθεί στο 82', με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Αλντερβάιρελντ, ενώ ο Κέιν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 88' σημείωσε το τελικό 4-2 υπέρ των Λονδρέζων.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΡΙ ΣΖ: Τραπ, Ντάνι Άλβες (68' Ενκουνκού), Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Κουρζαουά (68' Γιούρι), Μότα (68' Καλεγκάρι), Ραμπιό (46' Ματουιντί), Γκουέδες (48' Αρεολά), Παστόρε (68' Ντα Μαρία), Λο Σέλσο (46' Μπερνεντέ), Καβάνι (46' Χεσέ Ροντρίγκες).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς (46' Φορμ), Κάρτερ-Βίκερς (46' Τρίπιερ), Γουόκερ-Πίτερς (46' Αλντερβάιρελντ), Βερτόνχεν (46' Βίμερ), Ντέιβις, Εν'Κουντού (46' Ντέλε Άλι), Ντάιερ (46' Γουανιάμα), Ντεμπελέ (60' Γουίνκς), Ονομά (46' Όκλεϊ-Μπουθ), Έρικσεν, Γιάνσεν (46' Κέιν).

Γκολ: 6' Καβάνι, 36' Παστόρε / 11' Έρικσεν, 18' Ντάιερ, 82' Αλντερβάιρελντ, 88' πεν. Κέιν