ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0

Το ICC κατέκτησε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Σικάγο, έχοντας για σκόρερ τους Ματουιντί και Ιμπραχίμοβιτς (VIDEO).

Πέρυσι ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτή που κατέκτησε το ICC (3-1 τη Λίβερπουλ). Φέτος, η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ έφτασε και πάλι στον τελικό, εντούτοις δεν κατάφερε αυτή την φορά να πάρει το τρόπαιο, χάνοντας με 2-0 στον τελικό από την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι "καθάρισαν" μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο με τους Ματουιντί και Ιμπραχίμοβιτς, φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση.

Ο Γάλλος μέσος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 25', όταν η Παρί έβγαλε ωραία αντεπίθεση, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Ντε Χέα που έκανε κακή έξοδο, πλάσαρε με το αριστερό και έκανε το 1-0. Το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε εννέα λεπτά μετά, με τον Μάξγουελ να κάνει ωραία μπαλιά από τα αριστερά, ο "Ίμπρα" βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.