ΔΙΕΘΝΗ

Όλη η δράση του Σαββατοκύριακου

Όλη η δράση του Σαββατοκύριακου

Λάτσιο - Ρόμα, Σάλκε - Ντόρτμουντ, Παρί - Μιονακό, Μίλαν - Νάπολι και "τελικοί" πρωταθλήματος σε Πορτογαλία και Ολλανδία περιλαμβάνει το μενού του Σαββατοκύριακου.

Μετά από τον αναπάντεχο αποκλεισμό στα προημιτελικά του Europa League της μιας και την πανηγυρική πρόκριση με Κώστα Μανωλά από τα προημιτελικά του Champions League της άλλης, το Derby della Capitale μεταξύ Λάτσιο και Ρόμα αποκτά ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη Serie A, σε ένα ντέρμπι καθοριστικό για τις θέσεις της τετράδας.

Αντίστοιχης σημασίας και η αναμέτρηση της Μίλαν με τη Νάπολι στο Σαν Σίρο, με τους "ροσονέρι" να προσπαθούν να "κλειδώσουν" το Europa League και τους "παρτενοπέι" να παραμείνουν στη μάχη του σκουντέτο.

Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ έχει μεγάλο διακύβευμα μετά από αρκετό καιρό, αφού δεν τίθενται αντιμέτωπες απλά η Σάλκε και η Ντόρτμουντ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, αλλά οι δύο ομάδες που διεκδικούν τη 2η θέση της Bundesliga.

Στη Ligue 1, αντιμέτωπες τίθενται οι δύο πιο πλούσιες ομάδες του πρωταθλήματος, Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό, στον "τελικό" του πρωταθλήματος, αφού με νίκη η Παρί παίρνει τα "σκήπτρα" και μαθηματικά από τους Μονεγάσκους, έχοντας νικήσει δύο εβδομάδες νωρίτερα τον τελικό κυπέλλου.

Ντέρμπι και "τελικός" πρωταθλήματος και στην Primeira Liga μεταξύ Μπενφίκα και Πόρτο στη Λισαβόνα, αλλά και στην Ολλανδία μεταξύ Αϊντχόφεν και Άγιαξ.

Το πρόγραμμα των σημαντικότερων πρωταθλημάτων:

 

 

Serie A - 32η αγωνιστική

 

Σάββατο

Κάλιαρι - Ουντινέζε (16:00)

Τζένοα - Κροτόνε (19:00)

Κιέβο - Τορίνο

Αταλάντα - Ίντερ (21:45)

Κυριακή

Φιορεντίνα - ΣΠΑΛ (13:30)

Μίλαν - Νάπολι (16:00)

Σασουόλο - Μπενεβέντο

Μπολόνια - Βερόνα

Γιουβέντους - Σαμπντόρια (19:00)

Λάτσιο - Ρόμα (21:45)

 

 

Bundesliga - 30ή αγωνιστική

 

Παρασκευή

Βόλφσμπουργκ - Άουγκσμπουργκ (21:30)

Σάββατο

Χόφενχαϊμ - Αμβούργο (16:30)

Χέρτα - Κολωνία

Λεβερκούζεν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Στουγκάρδη - Ανόβερο

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ (19:30)

Κυριακή

Σάλκε - Ντόρτμουντ (16:30)

Βέρντερ - Λειψία (19:00)

Δευτέρα

Μάιντς - Φράιμπουργκ (21:30)

 

 

Ligue 1 - 33η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Ανζέρ - Νις (21:45)

Σάββατο

Λιόν - Αμιάν (18:00)

Στρασμπούρ - Σεντ Ετιέν (21:00)

Καέν - Τουλούζ

Λιλ - Γκινγκάμ

Ναντ-  Ντιζόν

Ρεν - Μες

Κυριακή

Μονπελιέ - Μπορντό (16:00)

Τρουά - Μαρσέιγ (18:00)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μονακό (22:00)

 

 

Primera División - 32η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Ζιρόνα - Μπέτις (22:00)

Σάββατο

Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ (14:00)

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια (17:15)

Λας Πάλμας - Ρεάλ Σοθιεδάδ (19:30)

Λεγανές - Θέλτα

Αθλέτικ - Λα Κορούνια (21:45)

Κυριακή

Έιμπαρ - Αλαβές (13:00)

Ατλέτικο - Λεβάντε (17:15)

Χετάφε - Εσπανιόλ (19:30)

Μάλαγα - Ρεάλ (21:45)

 

 

Premier League - 34η αγωνιστική

 

Σάββατο

Σαουθάμπτον - Τσέλσι (14:30)

Μπέρνλι - Λέστερ (17:00)

Κρίσταλ Πάλας - Μπράιτον

Χάντερσφιλντ - Γουότφορντ

Σουόνσι - Έβερτον

Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ (19:30)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι (21:45)

Κυριακή

Νιούκαστλ - Άρσεναλ (15:30)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Μπρομ (18:00)

Δευτέρα

Γουέστ Χαμ - Στόουκ (22:00)

 

 

Primeira Liga - 30ή αγωνιστική

 

Παρασκευή

Πάσος Φερέιρα - Μπράγκα (22:30)

Σάββατο

Πορτιμονένσε - Εστορίλ (18:00)

Άβες - Φεϊρένσε

Μποαβίστα - Σάβες (20:15)

Γκιμαράες - Σετούμπαλ (22:30)

Κυριακή

Μαρίτιμο - Μορεϊρένσε (18:00)

Μπενφίκα - Πόρτο (20:00)

Μπελενένσες - Σπόρτινγκ (22:15)

Δευτέρα

Ρίο Άβε - Τοντέλα (22:00)

 

 

Eredivisie - 31η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Χεράκλες - Άλκμααρ (21:00)

Σάββατο

Ντεν Χάαχ - Τβέντε (19:30)

Φιτέσε - Σπάρτα (20:45)

Φένλο - Χέρενφεν

Τσβόλε - Εξέλσιορ (21:45)

Κυριακή

Μπρέντα - Βίλεμ (13:30)

Φέγενοορντ - Ουτρέχτη (15:30)

Χρόνινχεν - Ρόντα

Αϊντχόφεν - Άγιαξ (17:45)

 

 

SüperLig - 29η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Μπεσίκτας (20:00)

Σάββατο

Κασίμπασα - Καράμπιουκσπορ (13:30)

Μαλάτιασπορ - Αλάνιασπορ (16:00)

Σίβασπορ - Φενέρμπαχτσε (19:00)

Κυριακή

Κάισερισπορ - Γκεντσλέρμπιρλιγί (13:30)

Γκιόζτεπε - Μπούρσασπορ (16:00)

Αντάλιασπορ - Κόνιασπορ

Γαλατάσαράι - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (19:00)

Δευτέρα

Οσμάνλισπορ - Τράμπζονσπορ (20:00)

 

 

Pro League - 3η αγωνιστική (play-offs τίτλου):

 

Παρασκευή

Σαρλερουά - Γκενκ (21:30)

Σάββατο

Σταντάρ Λιέγης - Γάνδη (21:30)

Κυριακή

Άντερλεχτ - Μπριζ (19:00)

 

 

Κύπρος - 32η αγωνιστική (6η των play-offs):

 

Σάββατο

Δόξα - Ολυμπιακός (17:00)

ΑΕΛ - Απόλλων

Ανόρθωση - ΑΕΚ (18:00)

Κυριακή

Πάφος - Νέα Σαλαμίνα (18:00)

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια (19:00)

Δευτέρα

Αλκή - Ερμής (19:00)

 

 

Photo credits: AP Photo/Andrew Medichini

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Οι καυτές Ελληνίδες γυμνάστριες που θα παρακαλάς να λιώσουν το κορμί σου

Γιατί το καλύτερο κίνητρο για να φτιάξεις κορμάρα, είναι σίγουρα μια ωραία γυναίκα να σου φωνάζει να κάτσεις κάτω από την μπάρα.

4 χούντες με καραγκιόζηδες μεγαλύτερους και από τον Παττακό

Οι Φιλιππινέζοι Παττακοί που παραλίγο να σκοτώσουν τους Beatles και τρεις ακόμη.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24