ΔΙΕΘΝΗ

Όλη η δράση του Σαββατοκύριακου

Όλη η δράση του Σαββατοκύριακου

Τρία ντέρμπι στην Ιταλία, "τελικός πρωταθλήματος" στην Ισπανία, τελετή παράδοσης παραλαβής τίτλου στην Αγγλία, σε ένα γεμάτο μενού το Σαββατοκύριακο στην Ευρώπη.

Θεαματικό το μενού του Σαββατοκύριακου στην Ευρώπη, με τη Serie A να ξεχωρίζει, αφού οι έξι κορυφαίες ομάδες της χώρας παίζουν μεταξύ τους. Το Derby della Madonnina μεταξύ Μίλαν και Ίντερ δεν είναι καν αυτό που κλέβει την παράσταση, αφού η πρωτοπόρος Νάπολι υποδέχεται τη Ρόμα και η κορυφαία επίθεση της χώρας, Λάτσιο, περιμένει τη 2η καλύτερη σε βαθμούς και γκολ, Γιουβέντους.

Εξίσου καθοριστική αγωνιστική για την κούρσα του τίτλου και στην Primera Division, όπου υπάρχει ο "τελικός πρωταθλήματος", με την Μπαρτσελόνα να περιμένει την Ατλέτικο στο "Καμπ Νόου" και μόλις πέντε βαθμούς να χωρίζουν τις δύο ομάδες.

Αντιθέτως, δεν υφίσταται καμία αγωνία στην Premier League, όπου ο τίτλος έχει "κλειδώσει" από πολύ νωρίς και στο "Ετιχάντ" θα πραγματοποιηθεί ένας συμβολικός αγώνας μεταξύ της απερχόμενης πρωταθλήτριας Τσέλσι και της επόμενης Μάντσεστερ Σίτι.

Αντιθέτως, στην Primeira Liga τα πάντα είναι ανοιχτά, με την Πόρτο να περιμένει τη Σπόρτινγκ στο "Ντραγκάο" για ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά.

Κομβικό και το ντέρμπι "αιωνίων" στην Κύπρο, έστω κι αν Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έχουν διαφορετικούς στόχους φέτος.

Το πρόγραμμα των σημαντικότερων πρωταθλημάτων:

 

 

Serie A - 27η αγωνιστική

 

Σάββατο

ΣΠΑΛ - Μπολόνια (16:00)

Λάτσιο - Γιουβέντους (19:00)

Νάπολι - Ρόμα (21:45)

Κυριακή

Τζένοα - Κάλιαρι (13:30)

Ουντινέζε - Φιορεντίνα (16:00)

Τορίνο - Κροτόνε

Μπενεβέντο - Βερόνα

Αταλάντα - Σαμπντόρια

Κιέβο - Σασουόλο

Μίλαν - Ίντερ (21:45)

 

 

Primera División - 27η αγωνιστική

 

Σάββατο

Βιγιαρεάλ - Ζιρόνα (14:00)

Σεβίλλη - Αθλέτικ Μπιλμπάο (17:15)

Λεγανές - Μάλαγα (19:30)

Λα Κορούνια - Έιμπαρ

Ρεάλ - Χετάφε (21:45)

Κυριακή

Λεβάντε - Εσπανιόλ (13:00)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο (17:15)

Ρεάλ Σοθιεδάδ - Αλαβές (19:30)

Βαλένθια - Μπέτις (21:45)

Δευτέρα

Θέλτα - Λας Πάλμας (22:00)

 

 

Premier League - 29η αγωνιστική

 

Σάββατο

Μπέρνλι - Έβερτον (14:30)

Τότεναμ - Χάντερσφιλντ (17:00)

Λέστερ - Μπόρνμουθ

Σαουθάμπτον - Στόουκ

Σουόνσι - Γουέστ Χαμ

Γουότφορντ - Γουέστ Μπρομ

Λίβερπουλ - Νιούκαστλ (19:30)

Κυριακή

Μπράιτον - Άρσεναλ (15:30)

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι (18:00)

Δευτέρα

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)

 

 

Bundesliga - 25η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Γκλάντμπαχ - Βέρντερ (21:30)

Σάββατο

Σάλκε - Χέρτα (16:30)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ανόβερο

Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ

Αμβούργο - Μάιντς

Βόλφσμπουργκ - Λεβερκούζεν

Λειψία - Ντόρτμουντ (19:30)

Κυριακή

Κολωνία - Στουτγκάρδη (16:30)

Φράιμπουργκ - Μπάγερν (19:00)

 

 

Ligue 1 - 28η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Νις - Λιλ (20:00)

Μονακό - Μπορντό (21:45)

Σάββατο

Τρουά - Παρί Σεν Ζερμεν (18:00)

Σεντ Ετιέν - Ντιζόν (21:00)

Αμιάν - Ρεν

Ανζέρ - Γκινγκάμ

Μες - Τουλούζ

Κυριακή

Καέν - Στρασμπούρ (16:00)

Μονπελιέ - Λιόν (18:00)

Μαρσέιγ - Ναντ (22:00)

 

 

Primeira Liga - 25η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Πόρτο - Σπόρτινγκ (22:30)

Σάββατο

Φεϊρένσε - Μποαβίστα (18:00)

Μπενφίκα - Μαρίτιμο (20:15)

Εστορίλ - Μπράγκα (22:30)

Κυριακή

Τοντέλα - Σάβες (13:45)

Μορεϊρένσε - Πάσος Φερέιρα (18:00)

Σετούμπαλ - Ρίο Άβε (20:00)

Γκιμαράες - Μπελενένσες (22:15)

Δευτέρα

Άβες - Πορτιμονένσε (23:00)

 

 

SüperLig - 24η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Μπούρσασπορ - Κάισερισπορ (19:00)

Σάββατο

Κασίμπασα - Οσμάνλισπορ (12:30)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Γκιόζτεπε (15:00)

Καράμπιουκσπορ - Γαλατάσαράι (18:00)

Κυριακή

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Αλάνιασπορ (12:30)

Κόνιασπορ - Μαλάτιασπορ (15:00)

Φενέρμπαχτσε - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ (18:00)

Αντάλιασπορ - Σίβασπορ

Δευτέρα

Τράμπζονσπορ - Μπεσίκτας (19:00)

 

 

Eredivisie - 26η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Ρόντα - Χεράκλες (21:00)

Σάββατο

Αϊντχόφεν - Ουτρέχτη (19:30)

Εξέλσιορ - Άλκμααρ

Μπρέντα - Φέγενοορντ (21:45)

Χέρενφεν - Βίλεμ

Κυριακή

Τσβόλε - Φένλο (13:30)

Φιτέσε - Άγιαξ (15:30)

Σπάρτα - Ντεν Χάαχ

Τβέντε - Χρόνινχεν (17:45)

 

 

Pro League - 29η αγωνιστική

 

Σάββατο

Μπριζ - Κόρτραϊκ (21:00)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Άντερλεχτ

Σταντάρ Λιέγης - Μέχελεν

Γάνδη - Οστάνδη

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Γκενκ

Μουσκρόν - Λόκερεν

Σαρλερουά - Σιντ Τρούιντεν

Άντβερπ - Όιπεν

 

 

Κύπρος - 27η αγωνιστική (1η των play-offs)

 

Σάββατο

Ολυμπιακός - Δόξα (16:00)

Απόλλων - ΑΕΛ (17:00)

ΑΕΚ - Ανόρθωση (19:00)

Κυριακή

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ (15:00)

Ερμής - Αλκή (17:00)

Νέα Σαλαμίνα - Πάφος (18:00)

 

 

Scottish Cup - Προημιτελικά

 

Σάββατο

Σέλτικ - Γκρίνοκ Μόρτον (14:30)

Αμπερντίν - Κιλμάρνοκ (17:00)

Κυριακή

Μάδεργουελ - Χαρτς

Ρέιντζερς - Φόλκερκ (18:15)

 

 

Photo credits: AP Photo/Antonio Calanni

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Κανένας δεν έχει ζήσει τόσο αρχοντικά όσο ο Bill Murray

Έτσι κι αλλιώς, κανένας δεν πρόκειται να τις πιστέψει.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24