ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ντεμπούτο με γκολ από 14χρονο στη Στεάουα

Ο 14χρονος, Ιάνις Στόικα, "έγραψε" ιστορία με τη Στεάουα καθώς έγινε ο πιο νέος ηλικιακά παίκτης που ντεμπουτάρει με την φανέλα της ομάδας του Βουκουρεστίου, ενώ πέτυχε και γκολ. (video)

Η Στεάουα νίκησε 6-1 τη Σανατάνεα Κλούζ στην "Cluj Arena" για το "Cupa României", αλλά την ιστορία της αναμέτρησης "έγραψε" ο Ιάνις Στόικα.

Μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στο 60ό λεπτό, έγινε σε ηλικία 14 ετών ο νεότερος ηλικιακά παίκτης που κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας της ρουμανικής πρωτεύουσας και μάλιστα πέτυχε και γκολ.

Ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ της επικράτησης της ομάδας του Βουκουρεστίου επί της Κλουζ (ομάδα της τρίτης κατηγορίας) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. "Εκπλήρωσα το όνειρό μου, νομίζω ότι θα γράψω ένα βιβλίο γι' αυτό το ματς", υποστήριξε ο 14χρονος Ρουμάνος μετά τη λήξη της αναμέτρησης για το Κύπελλο Ρουμανίας.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ (ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΤΟΪΚΑ ΣΤΟ 11:16):