ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με οδηγό τον Ζινιάκ 3-0 η Τίγκες στον τελικό

Ζινιάκ

Η Τίγκρες διέλυσε με 3-0 την Πούμας στον πρώτο τελικό της Liga MX με τον Αντρέ-Πιέρ Ζινιάκ να πετυχαίνει το 14ο γκολ του τη φετινή σεζόν (VIDEO).

Το πρωτάθλημα Apertura μετά το 2011 έχει την ευκαιρία να κατακτήσει η Τίγκρες στο Μεξικό μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα εναντίον της Πούμας.

Η ομάδα του Βραζιλιάνου τεχνικού Ρικάρντο Φερέτι ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους που θέλουν ένα θαύμα στην έδρα τους σε λίγες ημέρες για την ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 15ο λεπτό ο Αντρέ-Πιέρ Ζινιάκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την παράβαση κέρδισε ο ίδιος ο Γάλλος επιθετικός, όμως όπως μπορείτε να δείτε κι εσείς στο βίντεο, η απόφαση του διαιτητή ήταν μάλλον αυστηρή και λάθος.

Στο 29ο λεπτό ο Ακίνο έκανε το 2-0 με κεφαλιά, για να γράψει το 3-0 ο Σόμπις στο 60' με όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή, αφού και στο δεύτερο γκολ υπάρχει υποψία για φάουλ.