ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κυπελλούχος Δανίας η Μπρόντμπι

Η Μπρόντμπι αναδείχθηκε χθες (1/0/5) Κυπελλούχος Δανίας για έβδομη φορά στην ιστορία της. η ομάδα του Αλεξάντερ Ζόρνιγκερ νίκησε με 3-1 τη Σίλκεμποργκ. (VIDEO)

Η Μπρόντμπι αναδείχθηκε Κυπελλούχος Δανίας για έβδομη φορά. Στον τελικό που διεξήχθη Στο "Telia Parken" της Κοπεγχάγης, η ομάδα του Αλεξάντερ Ζόρνιγκερ νίκησε με 3-1 τη Σίλκεμποργκ του Πέτερ Σόρενσεν κι έσπασε την κυριαρχία της Κοπεγχάγης που κατακτούσε το τρόπαιο για τρία σερί χρόνια.

Το σκορ άνοιξε o Νταβίτ Σκιρτλάτζε στο 33ο λεπτό για την Σίλκεμποργκ, αλλά η Μπρόντμπι απάντησε άμεσα με τους Μπένεντικτ Ρέκερ (35') και Καμίλ Βίλτσεκ (41'), ανατρέποντας την κατάσταση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με το δεύτερο τέρμα του ο Βίλτσεκ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.