ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Ρόμα νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πέναλτι

Η Ρόμα ξεκίνησε με το δεξί στο International Champions Cup καθώς επιβλήθηκε 7-6 της Ρεάλ Μαδρίτης στα πέναλτι μετά από ένα 90λεπτο χωρίς γκολ για κάποια από τις δύο ομάδες (video).

Ο πρώτος αγώνας στο International Champions Cup για Ρεάλ Μαδρίτης και Ρόμα βρήκε χαμογελαστούς στο φινάλε τους Ρωμαίους καθώς μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα πήραν τη νίκη (η οποία δίνει δύο βαθμούς) επικρατώντας 7-6 στα πέναλτι.

Οι δύο ομάδες ευστόχησαν στις πρώτες έξι εκτελέσεις ενώ στο 7ο πέναλτι ο Λούκας Βάθκεθ νικήθηκε από τον Ντε Σάνκτις από τα 11 βήματα και εν συνεχεία ο Κεϊτά έστειλε στην άλλη γωνία τον Νάβας για να χαρίσει τη νίκη στους "τζαλορόσι".

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό ποιοτικά καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν με επιθετικό πνεύμα και είχαν ευκαιρίες για γκολ, με τη μερίδα του λέοντος όσον αφορά στις κλασικές φάσεις να ανήκει στη Ρόμα. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία είχε την κορυφαία φάση της μόλις στο 4ο λεπτό όταν από την προβολή του Ντε Ρόσι η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στην εξέλιξη της φάσης το συρτό σουτ του Τότι με το αριστερό αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Μαρσέλο.

Η Ρεάλ "απάντησε" με το σουτ του Ράμος στο 9' από πλεονεκτική θέση που έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ από το 29' μέχρι το 32' οι Ιταλοί είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές: πρώτα ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά μακρινό σουτ του Τότι ενώ ο Κοσταρικανός γκολκίπερ είπε όχι σε κοντινή προβολή του Ουτσάν.

Από την πλευρά της η ομάδα του Μπενίτεθ είχε καλύτερη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο το δυνατό σουτ του Καρβαχάλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έφυγε ελάχιστα έξω από τη συμβολή των δοκών.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές χρησιμοποιώντας σχεδόν 11 διαφορετικούς παίκτες σε σύγκριση με το ξεκίνημα, όμως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά και οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες. Η διαφορά ήταν επίσης πως η Ρεάλ εμφανίστηκε καλύτερη ενώ η Ρόμα έπαιξε περισσότερο αμυντικά, κοιτάζοντας πρωτίστως να μη δεχτεί γκολ.

Αυτό το κατάφερε καθώς στο 64' το σουτ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή με το αριστερό πέρασε πάνω από το δοκάρι ενώ στο 84' ο Βάθκεθ έκανε υπέροχη ενέργεια εντός περιοχής όμως το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Ντε Σάνκτις. Τελευταία καλή φάση στο δεύτερο μέρος ήταν το γυριστό σουτ του Ντέστροσ στο 86' που έστειλε τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Νάβας, με τη Ρόμα να πανηγυρίζει ωστόσο μία νίκη γοήτρου στα πέναλτι.

epa04851838 Goal keeper Morgan De Sanctis of AS Roma is congratulated by team-mates after he saved a shot from the penalty spot and beating Real Madrid during the match 1 between Real Madrid and AS Roma of the International Champions Cup, at the MCG in Melbourne, Australia, 18 July 2015.  EPA/JOE CASTRO AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT
epa04851838 Goal keeper Morgan De Sanctis of AS Roma is congratulated by team-mates after he saved a shot from the penalty spot and beating Real Madrid during the match 1 between Real Madrid and AS Roma of the International Champions Cup, at the MCG in Melbourne, Australia, 18 July 2015. EPA/JOE CASTRO AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT EPA