ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Λειψία πλησίασε την Μπάγερν

Η Λειψία νίκησε εκτός έδρας την Γκλάντμπαχ και επέστρεψε στη μάχη του τίτλου μετά από την γκέλα της Μπάγερν το Σάββατο. Απώλεια για τη Σάλκε στην Κολωνία.

Μετά από δύο σερί ήττες, η Λειψία βρήκε ξανά τα πατήματά της και πέρασε αλώβητη από μία δύσκολη έδρα, εκείνη της Γκλάντμπαχ, με νίκη 2-1 επί της Μπορούσια, "ψαλιδίζοντας" στους πέντε τους βαθμούς διαφοράς από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Τίμο Βέρνερ στο 31ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα στο σκορ στους φιλοξενούμενους, που θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν προβλήματα, εάν ο Πέτερ Γκούλατσι δεν απέκρουσε το πέναλτι του Τοργκάν Αζάρ στο 45'.

Ο Φόρσμπεργκ έδωσε... πίσω το δώρο του Βέρνερ στο 55ο λεπτό και ο νεαρός Γερμανός επιθετικός έφτασε τα 12 γκολ τη φετινή χρονιά στην Bundesliga, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η μείωση του σκορ από τον Γιάνικ Βέστεργκααρντ στο τέλος δεν ήταν αρκετή για τα "πουλάρια" που είχαν καλή απόδοση, αλλά νικήθηκαν από τις αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων, με τον Ντίτερ Χέκινγκ να γνωρίζει την πρώτη ήττα του στη νέα ομάδα του.

Μοντέστ-Κολονία

Με κεκτημένη ταχύτητα από το 3-0 στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ και το γκολ του Αλεσάντρο Σεπφ μόλις στο 2ο λεπτό, η Σάλκε προσγειώθηκε απότομα στην Κολωνία, με την τοπική ομάδα να αποσπά ισοπαλία 1-1 και να διατηρείται σε ευρωπαϊκή τροχιά. Ο Αυστριακός επιθετικός άνοιξε το σκορ σχεδόν με τη σέντρα του αγώνα, με τον Ραλφ Φάρμαν να μένει ανενόχλητος για 42 λεπτά, μέχρι να έρθει αντιμέτωπος με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, Αντονί Μοντέστ, που έπιασε τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στα 17 γκολ. Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο νικητήριο γκολ πολλές φορές, αλλά δεν το βρήκαν, με συνέπεια να παραμείνουν πολύ χαμηλά τον βαθμολογικό πίνακα.

Οι συνθέσεις

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γιάντσκε, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ, Βεντ (61' Χέρμαν), Χαν (61' Χόφμαν), Κράμερ, Νταχούντ, Τζόνσον (80' Ντέρμιτς), Αζάρ, Στιντλ

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Σμιτς, Ίλσανκερ Κόμπερ, Χάλστενμπεργκ, Κεϊτά (76' Κεντίρα), Ντέμε, Ζάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ (83' Ουπαμεκανό), Μπερκ (66' Κάιζερ), Βέρνερ

* χαμένο πέναλτι 45' Αζάρ

ΚΟΛΩΝΙΑ: Κέσλερ, Σέρενσεν, Σούμποτιτς, Χάιντς, Ολκόβσκι, Χέγκερ, Χέκτορ, Ράους, Γιόγιτς (75' Τσόλερ), Οσάκο, Μοντέστ

ΣΑΛΚΕ: Φάρμαν, Χέβεντες, Νάλντο, Μπάντστουμπερ, Σεπφ, Σταμπουλί, Κολάσινατς, Γκορέτσκα, Μπενταλέμπ (90+2' Κέρερ), Μπούργκσταλερ (78' Τσουπό Μοτίνγκ), Καλιτζιούρι (67' Μέγερ)

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άουγκσμπουργκ - Λεβερκούζεν 1-2 (60' Κορ / 23' Μπελαράμπι, 40' Ερνάντες)

Σάββατο

Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 3-0 (20' αυτ. Μπρούμα, 48' Πίστσεκ, 59' Ντεμπελέ)

Μάιντς - Βέρντερ 0-2 (16' Νιαμπρί, 23' Ντιλέινι)

Χέρτα - Μπάγερν 1-1 (21' Ιμπίσεβιτς / 90+7' Λεβαντόβσκι)

Χόφενχαϊμ - Ντάρμστατ 2-0 (64', 90+3' πέν. Κράμαριτς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ίνγκολστατ 0-2 (26' Μπρεζερί, 69' πέν. Γκρος)

Αμβούργο - Φράιμπουργκ 2-2 (15' Χουντ, 57' Γκρέγκοριτς / 23' Φίλιπ, 72' Γκρίφο)

Κυριακή

Γκλάντμπαχ - Λειψία 1-2 (81' Βέστεργκααρντ / 31' Φόρσμπεργκ, 55' Βέρνερ)

Κολωνία - Σάλκε 1-1 (43' Μοντέστ / 2' Σεπφ)