ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Jeonbuk κατέκτησε το Champions League Ασίας

H Jeonbuk Hyundai Motors αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Αλ Αΐν στα ΗΑΕ και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, κατέκτησε το Champions League Ασίας. (VIDEO)

Πρωταθλήτρια Ασίας για δεύτερη φορά στην ιστορία της είναι η Jeonbuk Hyundai Motors. Οι Νοτιοκορεάτες έμειναν στο 1-1 με την Αλ Αΐν "Hazza Bin Zayed Stadium", όμως, σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου παιχνιδιού, κατέκτησαν το AFC Champions League.

O Γιο Ουόν Χαν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 30ό λεπτό, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα η Αλ Αΐν απάντησε με τον Μιέονγκ Γιου Λι. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να φτάσουν σε δεύτερο γκολ προκειμένου να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, η ομάδα του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Λεονάρντο, "άντεξε" και πανηγύρισε τον πολυπόθητο τίτλο. Μάλιστα, θα αγωνιστεί και στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, αντιμετωπίζοντας στις 11 Δεκεμβρίου την Αμέρικα απ' το Μεξικό.