ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δύο γκολ ο Φαλκάο με Κολομβία

Ο Φαλκάο αφού είχε κάνει ασίστ στον Μπάκα, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά στην φιλική νίκη της Κολομβίας στο Μπαχρέιν (videos)

Φορώντας το περιβραχιόνιο του αρχηγού ο Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία θυμήθηκε τον καλό εαυτό του και οδήγησε την Κολομβία σε φιλική νίκη με 6-0 στο Μπαχρέιν.

Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε δύο γκολ και μάλιστα μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά (32' και 36'), ενώ νωρίτερα είχε κάνει την ασίστ για να ανοίξει το σκορ ο Κάρλος Μπάκα (15').

Αντριάν Ράμος στο 59', Γιονάν Μοχίκα στο 79' και Αντρές Ρεντερία στο 82' πέτυχαν τα υπόλοιπα τέρματα των Κολομβιανών.

Στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Φαλκάο απογοητεύει και μετά την σημερινή του εμφάνιση φυσικά έγιναν αρκετά σχόλια στην Αγγλία, όπως... "Η Κολομβία δεν παίζει με μακρινές μπαλιές".

Αυτή ήταν η 3η φορά στην καριέρα του που βάζει δύο γκολ ματς της εθνικής του ομάδας, ενώ έφτασε τα 23 και θέλει άλλα δύο για να πιάσει στη κορυφή του πίνακα των σκόρερς στην ιστορία της χώρας τον Αρνόλδο Ιγκουαράν (25 γκολ).

Η σύνθεση της Κολομβίας...

Οσπίνα, Μποκανέγκρα, Μουρίγιο (46' Γκουαρίν), Πέδρο Φράνκο, Αντράντε, Κάρλος Σάντσες, Κιντέρο (63' Μοχίκα), Αγκιλάρ (76' Μεδίνα), Μπάκα (46' Αντριάν Ράμος), Κουαδράδο (83' Καρδόνα), Φαλκάο (72' Ρεντερία).

Αποτελέσματα & πρόγραμμα των φιλικών:

Τετάρτη 25/3

Δανία - ΗΠΑ 3-2 (33', 83' και 91' Μπέντνερ / 19' Άλτιντορ, 66' Γιόχανσον)

Γερμανία - Αυστραλία 2-2 (17' Ρόις, 81' Ποντόλσκι / 40' Τροίζι, 50' Τζέντινακ)

Σκωτία - Β.Ιρλανδία 1-0 (86' Κρίστοφ Μπέρα)

Πέμπτη 26/3

Ακτή Ελεφαντοστού - Ανγκόλα 2-0 (24' Βιερά, 89' πέν. Καλού)

Μπαχρέιν - Κολομβία 0-6 (15' Μπάκα, 32' και 36' Φαλκάο, 59' Αντριάν Ράμος, 79' Μοχίκα, 82' Ρεντερία)

Ιράν - Χιλή 2-0 (21' Νεκουνάμ, 50' Αμιρί)

Γαλλία - Βραζιλία 1-3 (21' Βαράν / 40' Οσκάρ, 57' Νεϊμάρ, 69' Λουίζ Γκουστάβο)

Κόστα Ρίκα - Παραγουάη 0-0