ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ασίστ ο Λουντ στη νίκη της Φινλανδίας

Η Φινλανδία νίκησε 5-0 τη Μάλτα σε διεθνές φιλικό, με τον Ρόμπιν Λουντ να είναι ξανά βασικός και να έχει μία ασίστ στον Τέεμου Πούκι (videos)

Βασικός και στο δεύτερο φιλικό του Μαρτίου ήταν ο Ρόμπιν Λουντ για την εθνική Φινλανδίας, έχοντας μάλιστα και μία ασίστ στο 5-0 επί της Μάλτας.

Ο μέσος του Παναθηναϊκού έκανε την πάσα για το δεύτερο γκολ του Τέεμου Πούκι, με τον τελευταίο να κάνει το 3-0 στο 27'.

Ο Πούκι είχε ανοίξει το σκορ 13', από κεφαλιά-πάσα του Τάιμι, ο οποίος έκανε το 2-0 στο 23', έπειτα από καλό σουτ του Λουντ και απόκρουση του τερματοφύλακα. Το 4-0 ήρθε απ' τον Γένσεν στο 84' και το 5-0 απ' τον Σόιρι στο 88'.

Ο ποδοσφαιριστής του "τριφυλλιού" έπαιξε 62 λεπτά, ενώ πριν τρεις μέρες είχε παίξει 90 λεπτά στο 0-0 με τα Σκόπια.