ΔΙΕΘΝΗ

Ανασκόπηση 24 χωρών

Ανασκόπηση 24 χωρών

Η Παρτίζαν κατέκτησε το πρωτάθλημα στη Σερβία και η Ριέκα στην Κροατία, ενώ ο τίτλος θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική σε Ουγγαρία, Τσεχία και Πολωνία. Ανασκόπηση 24 χωρών... (videos)

Η Παρτίζαν Βελιγραδίου νίκησε 5-0 τη Μλάντοστ στο φινάλε του σερβικού πρωταθλήματος και κατέκτησε τον τίτλο για 27η φορά στην ιστορία της, όσους έχει και ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος τερμάτισε με 3 βαθμούς λιγότερους.

Μία αγωνιστική πριν το τέλος αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Κροατίας η Ριέκα, καθώς επικράτησε 4-0 της Τσίμπαλια και διατηρήθηκε στο +5 απ'την Ντίναμο Ζάγκρεμπ. Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα που κατακτά η Ριέκα στην ιστορία της!

Με δύο αγωνιστικές να απομένουν στην Πολωνία, τον τίτλο διεκδικούν 4 ομάδες (!), ενώ την τελευταία αγωνιστική στην Ουγγαρία συγκρούονται Χόνβεντ και Βίντεοτον, οι οποίες είναι ισόβαθμες στην κορυφή! Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί και στην Τσεχία ποια εκ των Σλάβια Πράγας και Βικτόρια Πλζεν θα πάρει τον τίτλο.

photo: partizan.rs

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ή Τρίτη ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Σερβία (SuperLiga) - 37η αγωνιστική (7η των play-offs)

 

Ερυθρός Αστέρας - Ραντνίτσκι Nis 4-0

Παρτίζαν - Μλάντοστ 5-0

Βοϊβοντίνα - Γιάβορ Ιβάνιτσα 1-0

Νάπρεντακ - Βοζντόβατς 1-1

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Παρτίζαν 58 [CHAMPION]

2. Ερυθρός Αστέρας 55

3. Βοϊβοντίνα 43

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

Παρτίζαν - Μλάντοστ 5-0

Κροατία (1. HNL) - 35η αγωνιστική [1 ακόμη]

 

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Σλάβεν Μπέλουπο Κοπρίβνιτσα 2-1

Χάιντουκ Σπλιτ - Ίντερ Ζάπρεσιτς 6-0

Όσιεκ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-1

Ριέκα - Τσίμπαλια 4-0

Ίστρα Πούλα - RNK Σπλιτ (ΔΕΥΤΕΡΑ)

 

Η βαθμολογία

 

1. Ριέκα 88 [CHAMPION]

2. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 83

3. Χάιντουκ Σπλιτ 66

4. Όσιεκ 63

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

Ριέκα - Τσίμπαλια 4-0

Ρωσία (Premier Liga) - 30ή αγωνιστική

 

Αρσενάλ Τούλα - Σπαρτάκ Μόσχας 3-0

Άμκαρ Περμ - Ρουμπίν Καζάν 1-2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ανζί 4-0

Όρενμπουργκ - Ροστόβ 2-0

Ούφα - Ουράλ 1-0

Λοκομοτίβ Μόσχας - Ζενίτ 0-2

Τομ Τομσκ - Κρασνοντάρ 1-5

Κρίλια Σοβέτοβ - Τέρεκ Γκρόζνι 1-3

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Σπαρτάκ Μόσχας 69 [CHAMPION]

2. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 62

3. Ζενίτ 61

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

 

Ουκρανία (Premier-Liga) - 30ή αγωνιστική (8η των play-offs) [2 ακόμη]

 

Σαχτάρ Ντόντετσκ - Ολιμπίκ Ντόνετσκ 1-1

Ντινάμο Κιέβου - Ζόρια 1-2

Ολεκσαντρίγια - Τσερνομόρετς 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 79 [CHAMPION]

2. Ντινάμο Κιέβου 61

3. Ζόρια 48

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

 

Αυστρία (Bundesliga) - 34η αγωνιστική [2 ακόμη]

 

Ριντ - Ζανκτ Πέλτεν 1-1

Ζάλτσμπουργκ - Αντμίρα 2-0

Βόλφσμπεργκ - Αούστρια Βιέννης 2-1

Μάτερσμπουργκ - Ράιντολφ Άλταχ 1-0

Ραπίντ Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλτσμπουργκ 75 [CHAMPION]

2. Αούστρια Βιέννης 60

3. Στουρμ Γκρατς 57

4. Ράιντολφ Άλταχ 53

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Ελβετία (Super League) - 34η αγωνιστική [2 ακόμη]

 

Λωζάννη - Τουν 0-0

Λουγκάνο - Φαντούτς 2-1

Σιόν - Λουκέρνη 2-3

Ζανκτ Γκάλεν - Γκρασχόπερς 4-1

Γιανγκ Μπόις - Βασιλεία 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 80 [CHAMPION]

2. Γιανγκ Μπόις 65

3. Λουγκάνο 50

4. Σιόν 49

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Δανία (Superligaen) - 35η αγωνιστική (9η των play-offs) [1 ακόμη]

 

Νόρτζελαντ - Μίντιλαντ 2-3

Λίνγκμπι - Κοπεγχάγη 3-1

Σεντερίσκε - Μπρέντμπι 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Κοπεγχάγη 81 [CHAMPION]

2. Μπρέντμπι 62

3. Λίνγκμπι 55

4. Μίντιλαντ 54

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 35η (5η των play-offs) αγωνιστική [2 ακόμη]

 

Βίσλα Κρακοβίας - Πόγκον 4-0

Λεχ Πόζναν - Λέγκια Γκντανσκ 0-0

Γιαγκελόνια - Λέγκια Βαρσοβίας 0-0

Νιετσιέσα - Κορόνα Κιέλτσε (ΔΕΥΤΕΡΑ)

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέγκια Βαρσοβίας 40

2. Λεχ Πόζναν 38

3. Γιαγκελόνια 38

4. Λέγκια Γκντανσκ 38

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 29η αγωνιστική [1 ακόμη]

 

Σλοβάκο - Σλόβαν Λίμπερετς 0-1

Σπάρτα Πράγας - Χράντετς Κραλόβε 3-2

Μποχέμιανς - Καρβίνα 2-0

Γιάμπλονετς - Τέπλιτσε 0-0

Ντούκλα Πράγας - Ζλιν 1-0

Ζμπρογιόβκα Μπρνο - Βικτόρια Πλζεν 0-1

Μλάντα Μπόλεσλαβ - Σλάβια Πράγας 1-2

Βισοτσίνα - Πρίμπραμ 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σλάβια Πράγας 66

2. Βικτόρια Πλζεν 64

3. Σπάρτα Πράγας 56

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 36η αγωνιστική (6η των play-offs)

 

Χαπόελ Μπερ Σεβά - Μπνέι Σαχνίν 2-0

Μακάμπι Χάιφα - Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 0-0

Μακάμπι Τελ-Αβίβ - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-2

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Χαπόελ Μπερ Σεβά 85 [CHAMPION]

2. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 72

3. Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 60

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 34η αγωνιστική (8η των play-offs) [2 ακόμη]

 

Λουντογκόρετς - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1-1

Ντούναβ 2010 - Λέβσκι Σόφιας 0-1

Λοκομοτίβ Πλόβντιφ - Τσέρνο Μόρε Βάρνα 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Λουντογκόρετς 80 [CHAMPION]

2. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 64

3. Λέβσκι Σόφιας 62

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (Slovak Super Liga) - 32η αγωνιστική [1 ακόμη]

 

Ζέμπλιν - Σπάρτακ Μιγιάβα (έχει μηδενιστεί η Σπάρτακ Μιγιάβα)

Ποντμπρέζοβα - Ρουζομπέροκ 0-1

Τάτραν Πρέσοβ - Ντουνάσκα 1-1

Σένιτσα - Σπάρτακ Τρνάβα 1-0

Τρέντσιν - Σλόβαν Μπρατισλάβα 3-2

Ζλάτε Μοράβτσε - Ζίλινα 1-4

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζίλινα 70 [CHAMPION]

2. Σλόβαν Μπρατισλάβα 54

3. Ρουζομπέροκ 49

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 35η αγωνιστική [1 ακόμη]

 

Αλουμίνι - Ντομζάλε 0-0

Τσέλιε - Ρούνταρ 1-1

Κρσκο - Κόπερ 1-1

Γκόριτσα - Ολίμπια Λιουμπλιάνα 1-0

Ραντόμλιε - Μάριμπορ 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάριμπορ 70 [CHAMPION]

2. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 57

3. Γκόριτσα 57

4. Ντομζάλε 56

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 31η αγωνιστική (9η των play-offs) [1 ακόμη]

 

Σλόμποντα Τούζλα - Κρούπα 1-3

Ράντνικ - Ζρίνσκι 1-2

FK Σαράγεβο - Ζελιέζνιτσαρ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζρίνσκι 61

2. Ζελιέζνιτσαρ 60

3. FK Σαράγεβο 59

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 32η αγωνιστική [1 ακόμη]

 

Ούιπεστ - Σομπατέλι 2-1

Ντεμπρετσένι - Χόνβεντ 2-5

ΜΤΚ - Ντιόσγκιορ 0-0

Μεσοκέβεσντ - Πάκσι 3-2

Γκίρμοτ - Βάσας 1-2

Βίντεοτον - Φερεντσβάρος 4-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Χόνβεντ 62

2. Βίντεοτον 62

3. Βάσας 51

4. Φερεντσβάρος 49

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Φινλανδία (Veikkausliiga) - 7η αγωνιστική

 

Κέμι - Ελσίνκι 0-1

HIFK Soccer - Μάριεχαμν 1-1

Τάμπερε Ίλβες - Ίντερ Τούρκου 0-2

Γιβάσκιλα - Βάασα 1-4

Λάχτι - Κουόπιο 1-2

Σεϊνέγιοκι - Ροβάνιεμι 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ελσίνκι 17 (8 ματς)

2. Βάασα 14 (8 ματς)

3. Κουόπιο 13 (7 ματς)

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 10η αγωνιστική

 

Έστερσουντς - Κάλμαρ 2-1

Χάλμσταντ - Έρεμπρο 0-0

Έλσκιλστουνα - Χέκεν 0-0

Σίριους - Χάμαρμπι 1-1

Μάλμε - Νόρκεπινγκ 1-2

Σούντσβαλ - Γκέτεμποργκ (ΔΕΥΤΕΡΑ)

Έλφσμποργκ - Γένκεπινγκς Σέντρα

Γιόγκαρντεν - ΑΪΚ Στοκχόλμης

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάλμε 21

2. Νόρκεπινγκ 20

3. Χέκεν 17

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 10η αγωνιστική

 

Ρόσενμποργκ - Λίλεστρεμ 1-1

Σόγκνταλ - Μπραν 2-3

Τρόμσε - Στρέμσγκοντσετ 1-1

Κρίστιανσουντ - Χάουγκεσουντ 3-2

Όλεσουντ - Σάντεφιορντ 2-0

Σάρπσμποργκ - Βαλερένγκα 2-0

Οντ Γκρένλαντ - Μόλντε 1-2

Στάμπαεκ - Βίκινγκ

 

Η βαθμολογία

 

1. Ρόσενμποργκ 21

2. Μπραν 20

3. Σάρπσμποργκ 20

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 9η αγωνιστική

 

Ρίγκας Φουτμπόλα - Μπαμπίτε 2-1

Σπάρτακς Γιούρμαλα - Μέτα 1-0

Βέντσπιλς - Σκόντο Ρίγα 0-0

Λιεπάγια - Γελγκάβα 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπάρτακς Γιούρμαλα 20

2. Λιεπάγια 16

3. Γελγκάβα 15

4. Σκόντο Ρίγα 15

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 11η αγωνιστική

 

Ίνφονετ Τάλιν - Βάπρους Πέρνου 11-1

Νέμε Κάλιου - Τρανς Νάρβα (Τρίτη)

Λεβάντια Τάλιν - Βιλιάντι

Κάλεβ - Τάρτου

Πάιντε - Φλόρα Τάλιν

 

Η βαθμολογία

 

1. Λεβάντια Τάλιν 32

2. Φλόρα Τάλιν 32

3. Νέμε Κάλιου 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 12η αγωνιστική

 

Ζάλγκιρις Κάουνας - Σουντούβα 0-2

Ζάλγκιρις Βίλνιους - Τρακάι 1-1

Ουτένις - Στούμπρας 0-0

Ατλάντας - Λιέταβα 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλγκιρις Βίλνιους 31

2. Σουντούβα 25

3. Ατλάντας 18

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland) - 14η αγωνιστική

 

Μπρέι - Μποέμιανς 1-2

Κορκ Σίτι - Ντροχέντα 5-0

Ντέρι - Σάμροκ Ρόβερς 3-1

Γκάλγουεϊ - Φιν Χαρπς 2-1

Σεντ Πάτρικς - Σλίγκο Ρόβερς 1-1

Λάιμερικ - Ντάνταλκ 0-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Κορκ Σίτι 40

2. Ντάνταλκ 27

3. Μπρέι 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ...

 

Ρουμανία (Liga I)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Βιτόρουλ 44 [CHAMPION]

2. Στεάουα Βουκουρεστίου 44

3. Ντινάμο Βουκουρεστίου 40

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Ουαλία (Welsh Premier League)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. The New Saints 85 [CHAMPION]

2. Κόνας Κουέι 58

3. Μπάλα Τάουν 57

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

 

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Πέθανε ο διαβόητος serial killer Τσαρλς Μάνσον

Ο δολοφόνος νοσηλευόταν τις τελευταίες ημέρες σε νοσοκομείο συνοδευόμενος από πέντε αστυνομικούς

Ελληνίδα SMILF, έλα να υποκλιθείς στο κοινό σου

Μετά τις MILF μας προέκυψαν οι SMILF. Έλα να δεις ποιες είναι και γιατί αξίζει να τις γνωρίσεις.

Γνωστή πορνοστάρ εξομολογείται: Τα πιο περίεργα που μου έχουν ζητήσει

"Καυτές" αποκαλύψεις από την βραβευμένη Άσα Ακίρα, που έχει αποτελέσει έμπνευση για την δημιουργία της πιο ακριβής κούκλας του κόσμου

Ήθελα κι εγώ να αλλάξω τον κόσμο

Μικρές ιστορίες για τυχαίους ανθρώπους από τον Οδυσσέα Ιωάννου.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24