ΔΙΕΘΝΗ

Ανασκόπηση 24 χωρών

Ανασκόπηση 24 χωρών

Η Σπάρτακς Γιούρμαλα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Λετονίας 9 χρόνια μετά την ίδρυσή της, στην 5η της σεζόν στην Α' κατηγορία! Τον τίτλο στην Λιθουανία πήρε η Ζάλγκιρις Βίλνιους και στην Σουηδία η Μάλμε

Η Σπάρτακς Γιούρμαλα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Λετονίας για πρώτη φορά στην ιστορία της, η οποία άλλωστε είναι πολύ μικρή, καθώς ο σύλλογος ιδρύθηκε το 2007!

Μετά από μία χρονιά στην 3η κατηγορία και 4 χρονιές στην 2η κατηγορία, η Σπάρτακς έπαιξε για πρώτη φορά στην Α' κατηγορία της χώρας το 2012 και στην 5η της σεζόν στα "μεγάλα σαλόνια" αναδείχθηκε πρωταθλήτρια!

Η καλύτερη θέση που είχε κατακτήσει μέχρι φέτος ήταν η 5η (2 φορές), ενώ δεν έχει πάρει ούτε το κύπελλο, καθώς φέτος για πρώτη φορά έπαιξε στον τελικό και ηττήθηκε.

Στην Λιθουανία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια η Ζάλγκιρις Βίλνιους για 3η σερί χρονιά, 4η τα τελευταία 5 χρόνια και 7η συνολικά στην ιστορία της.

Μεσοβδόμαδα κρίθηκε και ο τίτλος στην Σουηδία, με την Μάλμε να τον κατακτά για 22η φορά (πρώτη σε κατακτήσεις, ακολουθούν Γκέτεμποργκ και Νόρκεπινγκ με 13). Η Μάλμε πήρε το πρωτάθλημα για 3η φορά τα 4 τελευταία χρόνια, ενώ έριξε από τον θρόνο την Νόρκεπινγκ.

Επικό φινάλε στην Εσθονία

Τρεις ομάδες θα διεκδικήσουν το Σάββατο τον τίτλο στην Εσθονία, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Ίνφορετ έχει 77 βαθμούς, από 75 έχουν Λεβάντια Τάλιν και Νέμε Κάλιου, ενώ 75 έχει η Φλόρα Τάλιν.

Οι 4 πρώτοι μάλιστα στο φινάλε συγκρούονται μεταξύ τους! Νέμε Κάλιου - Ίνφορετ και Λεβάντια Τάλιν - Φλόρα Τάλιν είναι οι αναμετρήσεις.

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 29η αγωνιστική (1 ΑΚΟΜΗ)

 

Χάμαρμπι - Νόρκεπινγκ 1-1

Κάλμαρ - Σούντσβαλ 2-0

Γκέφλε - Μάλμε 1-0

Φάλκενμπεργκ - Χέλσινγκμποργκ 1-4

Γένκεπινγκς Σέντρα - ΑΪΚ Στοκχόλμης 0-0

Γκέτεμποργκ - Έλφσμποργκ 2-2

Γιόγκαρντεν - Χέκεν 1-0

Έρεμπρο - Έστερσουντς 1-5

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάλμε 63 (CHAMPION)

2. Νόρκεπινγκ 57

3. ΑΪΚ Στοκχόλμης 56

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 30ή αγωνιστική (2η των play-offs / 3 ΑΚΟΜΗ)

 

Στούμπρας - Λιέταβα 3-1

Τρακάι - Σουντούβα 1-1

Ζάλγκιρις Βίλνιους - Ατλάντας 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλγκιρις Βίλνιους 72 (CHAMPION)

2. Τρακάι 60

3. Σουντούβα 55

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 27η αγωνιστική (1 ΑΚΟΜΗ)

 

Λιεπάγια - Σκόντο Ρίγα 2-2

Ρίγκας Φουτμπόλα - Σπάρτακς Γιούρμαλα 0-2

Μέτα - Βέντσπιλς 2-1

Νταουγκάβπιλς - Γελγκάβα 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπάρτακς Γιούρμαλα 55 (CHAMPION)

2. Γελγκάβα 51

3. Βέντσπιλς 50

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 29η αγωνιστική (1 ΑΚΟΜΗ)

 

Όλεσουντ - Χάουγκεσουντ 3-3

Μπόντε/Γκλιμτ - Βίκινγκ 0-2

Μόλντε - Στάμπαεκ 3-0

Οντ Γκρένλαντ - Σόγκνταλ 3-1

Σάρπσμποργκ - Τρόμσε 2-2

Σταρτ - Μπραν 1-2

Στρέμσγκοντσετ - Ρόσενμποργκ 2-0

Βαλερένγκα - Λίλεστρεμ 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ρόσενμποργκ 66 (CHAMPION)

2. Μπραν 51

3. Οντ Γκρένλαντ 51

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 35η αγωνιστική (1 ΑΚΟΜΗ)

 

Ίνφορετ - Πάιντε 3-1

Πέρνου - Τρανς Νάρβα 1-7

Ράκβερε - Λεβάντια Τάλιν 0-1

Φλόρα Τάλιν - Κάλεβ 3-3

Τάρτου - Νέμε Κάλιου 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ίνφορετ 77

2. Λεβάντια Τάλιν 75

3. Νέμε Κάλιου 75

4. Φλόρα Τάλιν 73

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Ρωσία (Premier Liga) - 12η αγωνιστική

 

Άμκαρ Περμ - Ροστόβ 1-0

Σπαρτάκ Μόσχας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-1

Ουράλ - Τέρεκ Γκρόζνι 1-4

Αρσενάλ Τούλα - Ούφα 0-2

Ζενίτ - Τομ Τομσκ 1-0

Ανζί - Κρασνοντάρ 0-0

Όρενμπουργκ - Κρίλια Σοβέτοβ 1-0

Ρουμπίν Καζάν - Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπαρτάκ Μόσχας 28

2. Ζενίτ 28

3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 21

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

 

Ουκρανία (Premier-Liga) - 13η αγωνιστική

 

Ολιμπίκ Ντόνετσκ - Βόλιν 2-1

Σαχτάρ Ντόντετσκ - Τσερνομόρετς 2-0

Ντινάμο Κιέβου - Καρπάτι Λβιβ 4-1

Ζόρια - Ζίρκα 2-1

Βόρσκλα - Ολεκσαντρίγια 2-2

Σταλ - Ντνιπρό 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 35

2. Ζόρια 29

3. Ντινάμο Κιέβου 27

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

 

Σερβία (SuperLiga) - 14η αγωνιστική

 

Ράντνικ - Παρτίζαν 1-3

Νάπρεντακ - Μπόρατς Τσατσάκ 3-1

Ερυθρός Αστέρας - Ραντ 2-1

Μέταλατς - Σπάρτακ Σουμπότιτσα 0-0

Βοζντόβατς - Γιάβορ Ιβάνιτσα 1-2

Νόβι Πάζαρ - Μπάτσκα 1-1

Μλάντοστ - Τσουκαρίτσκι 2-0

Ραντνίτσκι Nis - Βοϊβοντίνα 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ερυθρός Αστέρας 35

2. Παρτίζαν 29

3. Βοϊβοντίνα 29

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

 

Κροατία (1. HNL) - 14η αγωνιστική

 

Ίντερ Ζάπρεσιτς - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-1

Σλάβεν Μπέλουπο Κοπρίβνιτσα - Ίστρα Πούλα 2-0

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Ριέκα 0-2

Χάιντουκ Σπλιτ - Όσιεκ 1-0

Τσίμπαλια - RNK Σπλιτ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ριέκα 38

2. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 32

3. Χάιντουκ Σπλιτ 28

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

 

Ελβετία (Super League) - 13η αγωνιστική

 

Σιόν - Λουγκάνο 5-1

Γκρασχόπερς - Βασιλεία 0-2

Λωζάννη - Λουκέρνη 2-3

Γιουνγκ Μπόις - Φαντούτς 5-0

Ζανκτ Γκάλεν - Τουν 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 35

2. Σιόν 23

3. Γιούνγκ Μπόις 22

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Αυστρία (Bundesliga) - 13η αγωνιστική

 

Αντμίρα - Ραπίντ Βιέννης 1-2

Ζάλτσμπουργκ - Ριντ 1-0

Βόλφσμπεργκερ - Μάτερσμπουργκ 3-0

Ζανκτ Πέλτεν - Ράιντολφ Άλταχ 0-1

Αούστρια Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Στουρμ Γκρατς 29

2. Ράιντολφ Άλταχ 26

3. Ζάλτσμπουργκ 25

4. Αούστρια Βιέννης 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Δανία (Superligaen) - 15η αγωνιστική

 

Σίλκεμποργκ - Οντένσε 1-1

Νόρτζελαντ - Βίμποργκ 4-3

Λίνγκμπι - Ράντερς 0-2

Σεντερίσκε - Χόρσενς 2-0

Μπρέντμπι - Όλμποργκ 2-0

Μίντιλαντ - Κοπεγχάγη 1-3

Όρχους - Έσμπιεργκ 6-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Κοπεγχάγη 35

2. Μπρέντμπι 29

3. Μίντιλαντ 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Ρουμανία (Liga I) - 14η αγωνιστική

 

Κονκόρντια - Κλουζ 1-2

Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα - Παντούρι 2-1

Ντινάμο Βουκουρεστίου - Άστρα Τζούρτζου 2-2

Τάργκου Μούρες - Γκαζ Μετάν Μέντιας 1-3

Ιάσι - Στεάουα Βουκουρεστίου 0-2

Βιτορούλ - Βολουντάρι 2-1

Μποτοσάνι - Πόλι Τιμισοάρα 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Στεάουα Βουκουρεστίου 30

2. Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 27

3. Βιτορούλ 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 14η αγωνιστική

 

Πιαστ - Νιετσιέσα 2-1

Κορόνα Κιέλτσε - Λέγκια Βαρσοβίας 2-4

Γκόρνικ - Σλασκ Βρότσλαβ 0-3

Πόγκον - Ρουχ Χορζόβ 2-1

Λεχ Πόζναν - Βίσλα Πλοκ 2-0

Κρακόβια Κρακοβίας - Γιαγκελόνια 1-3

Άρκα - Λέγκια Γκντανσκ 1-1

Ζαγκλέμπιε - Βίσλα Κρακοβίας 2-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέγκια Γκντανσκ 29

2. Γιαγκελόνια 27

3. Νιετσιέσα 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 12η αγωνιστική

 

Σπάρτα Πράγας - Πρίμπραμ 4-0

Σλοβάκο - Τέπλιτσε 1-1

Ζμπρογιόβκα Μπρνο - Βισοτσίνα 1-1

Μλάντα Μπόλεσλαβ - Ζλιν 1-2

Χράντετς Κραλόβε - Καρβίνα 3-4

Γιάμπλονετς - Σλάβια Πράγας 0-0

Μποχέμιανς - Σλόβαν Λίμπερετς 2-1

Ντούκλα Πράγας - Βικτόρια Πλζεν 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Βικτόρια Πλζεν 29

2. Μλάντα Μπόλεσλαβ 29

3. Σλάβια Πράγας 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 8η αγωνιστική

 

Μπνέι Σαχνίν - Χαπόελ Χάιφα 2-1

Χαπόελ Τελ-Αβίβ - Χαπόελ Κφαρ Σαμπά 1-1

Χαπόελ Ρανανά - Άσντοντ 0-0

Μακάμπι Χάιφα - Χαπόελ Ασκελόν 5-0

Μακάμπι Πετάχ Τίκβα - Χαπόελ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα 2-1

Χαπόελ Μπερ Σεβά - Μακάμπι Τελ-Αβίβ 2-0

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - Μπνέι Γεχούντα 2-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Χαπόελ Μπερ Σεβά 19

2. Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 17

3. Μακαμπί Τελ-Αβίβ 16

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 12η αγωνιστική

 

Λοκομοτίβ Γκόρνα - Σλάβια Σόφιας 1-0

Ντούναβ 2010 - Λουντογκόρετς 3-5

ΤΣΣΚΑ Σόφιας - Λοκομοτίβ Πλόβντιφ 0-1

Μπερόε - Μοντάνα 2-1

Μπότεφ Πλόβντιφ - Λέβσκι Σόφιας 1-1

Τσέρνο Μόρε Βάρνα - Νεφτοχίμικ 3-1

Πίριν - Βερέγια 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέβσκι Σόφιας 27

2. Λουντογκόρετς 25

3. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 21

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (Slovak Super Liga) - 14η αγωνιστική

 

Ζέμπλιν - Σένιτσα 0-0

Σπάρτακ Μιγιάβα - Ντουνάσκα 1-2

Τρέντσιν - Ζλάτε Μοράβτσε 2-0

Σπάρτακ Τρνάβα - Ρουζομπέροκ 0-1

Σλόβαν Μπρατισλάβα - Ποντμπρέζοβα 2-0

Τάτραν Πρέσοβ - Ζίλινα 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζίλινα 35

2. Ποντμπρέζοβα 28

3. Σλόβαν Μπρατισλάβα 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 15η αγωνιστική

 

Τσέλιε - Κρσκο 0-3

Ολίμπια Λιουμπλιάνα - Ντομζάλε 1-0

Αλουμίνι - Μάριμπορ 0-0

Ραντόμλιε - Κόπερ 1-3

Γκόριτσα - Ρούνταρ 1-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 32

2. Μάριμπορ 31

3. Ντομζάλε 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 14η αγωνιστική

 

Μετάλεγκε - Μλάντοστ 2-0

Βίτεζ - Σλόμποντα Τούζλα 0-0

Ολίμπικ Σαράγεβο - Ζρίνσκι 0-5

Ράντνικ - Κρούπα 3-1

FK Σαράγεβο - Τσέλικ 4-0

Σιρόκι - Ζελιέζνιτσαρ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζρίνσκι 33

2. Ράντνικ 25

3. Κρούπα 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 14η αγωνιστική

 

Χόνβεντ - Σομπατέλι 2-1

Ντιόγκιορ - Φερεντσβάρος 2-3

Βάσας - Βίντεοτον 1-1

Πάκσι - Ούιπεστ 1-1

Γκίρμοτ - Ντεμπρετσένι 1-2

Μεσοκέβεσντ - ΜΤΚ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Βάσας 29

2. Φερεντσβάρος 25

3. Βίντεοτον 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Ουαλία (Welsh Premier League) - 14η αγωνιστική

 

Κεφν Ντράιντς - Μπάνγκορ Σίτι 2-3

Νιούταουν - Λαντούντνο 0-0

Κάρμαρθεν - Μπάλα Τάουν 2-3

Αμπέριστγουιθ - Έρμπας 3-1

Κάρντιφ MU - Ριλ 4-0

The New Saints - Κόνας Κουέι 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. The New Saints 39

2. Κόνας Κουέι 24

3. Μπάνγκορ Σίτι 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

Έχουν ολοκληρωθεί...

 

Φινλανδία (Veikkausliiga)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Μάριεχαμν 61 (CHAMPION)

2. Ελσίνκι 58

3. Σεϊνέγιοκι 57

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ντάνταλκ 77 (CHAMPION)

2. Κορκ Σίτι 70

3. Ντέρι Σίτι 62

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΚΟΥΙΖ

Τι εθνικότητας είναι οι τρόποι σου;

Πόσο Άγγλος είσαι στα ραντεβού σου;

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Game of Thrones: Ο George R.R. Martin προειδοποιεί για Χειμώνα και θανατικά

Με κάθε νέα συνέντευξη του George R.R. Martin, τα πράγματα φαίνονται όλο και πιο δυσοίωνα για το Westeros.

TIME

Πρόσωπο της χρονιάς ο Ντόναλντ Τραμπ

Τον νεοεκλεγέντα πρόεδρο των ΗΠΑ, επέλεξε το περιοδικό Time ως "Πρόσωπο της Χρονιάς" που φεύγει. Ποιους άφησε πίσω του

ΛΙΣΤΕΣ

Οι 9 σχολικές μέρες που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ

Οι γυμναστικές επιδείξεις, η μέρα των εμβολίων, όταν μας έβαζαν να πούμε προσευχή κι όλες εκείνες οι μέρες που σημάδεψαν την παιδική μας ψυχή.

ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ

Είχα προειδοποιήσει τον Τσίπρα για τους Ρώσους

Τι συμβούλευσε τον Αλέξη Τσίπρα όταν ανέλαβε πρωθυπουργός, ο πρώην πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας. Η στάση των Ρώσων, το δάνειο από τον Πούτιν και η λύση του κυπριακού

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24