ΔΙΕΘΝΗ

Ανασκόπηση 24 χωρών

Ανασκόπηση 24 χωρών

Η Μάριεχαμν κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα Φινλανδίας, ενώ τον τίτλο στην Ιρλανδία πήρε η Ντάνταλκ για 3η σερί χρονιά. "Μάχη" σε Σουηδία, Εσθονία και Λετονία.

Το φινλανδικό είναι το πρώτο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στο 2016 και η Μάριεχαμν αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Μέχρι το 2004 είχε παίξει στην πρώτη κατηγορία μόνο μία χρονιά (1977-1978) και από το 2005 που ανέβηκε ξανά στα "μεγάλα σαλόνια" είχε καλύτερη επίδοση την 4η θέση, την οποία είχε πάρει 3 φορές.

Πρωταθλήτρια Ιρλανδίας αναδείχθηκε η Ντάνταλκ για 3η σερί χρονιά και για 12η φορά στην ιστορία της, ενώ είναι 3η σε κατακτήσεις πίσω από Σάμροκ Ρόβερς (17) και Σέλμπουρν (13).

Στην Λιθουανία η Ζάλγκιρις Βίλνιους δύσκολα θα χάσει τον τίτλο, ενώ μεγάλη "μάχη" γίνεται σε Σουηδία, Εσθονία και Λετονία.

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Φινλανδία (Veikkausliiga) - 33η αγωνιστική

 

Μάριεχαμν - Τάμπερεεν Ίλβες 2-1

Βάασαν - Λάχτι 0-1

Κουόπιο - Κέμι 1-0

Ροβάνιεμι - HIFK Soccer 0-0

PK-35 Βάνταα - Ίντερ Τούρκου 2-1

Ελσίνκι - Σεϊνέγιοκι 0-0

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Μάριεχαμν 61 (CHAMPION)

2. Ελσίνκι 58

3. Σεϊνέγιοκι 57

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland) - 32η αγωνιστική (1 ΑΚΟΜΗ)

 

Μποέμιανς - Ντάνταλκ 1-2

Κορκ Σίτι - Σεντ Πάτρικς 3-1

Ντέρι Σίτι - Σλίγκο Ρόβερς 2-1

Γκάλγουεϊ - Λόνγκφορντ 0-0

Σάμροκ Ρόβερς - Μπρέι 0-0

Γουέξφορντ - Φιν 0-0

 

εξ'αναβολής ματς...

Ντάνταλκ - Μποέμιανς 2-1

Κορκ Σίτι - Γουέξφορντ 4-0

Σεντ Πάτρικς - Ντάνταλκ (ΤΡΙΤΗ)

 

Η βαθμολογία

 

1. Ντάνταλκ 74 (31 ματς) (CHAMPION)

2. Κορκ Σίτι 70

3. Ντέρι Σίτι 59

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 28η αγωνιστική

 

Βίκινγκ - Όλεσουντ 2-3

Στάμπαεκ - Σάρπσμποργκ 1-2

Μπραν - Μόλντε 2-1

Τρόμσε - Βαλερένγκα 0-3

Χάουγκεσουντ - Μπόντε/Γκλιμτ 2-1

Λίλεστρεμ - Σταρτ 1-1

Ρόσενμποργκ - Οντ Γκρένλαντ 1-2

Σόγκνταλ - Στρέμσγκοντσετ 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ρόσενμποργκ 66 (CHAMPION)

2. Μπραν 48

3. Οντ Γκρένλαντ 48

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 27η αγωνιστική (3 ΑΚΟΜΗ)

 

Γκέφλε - Σούντσβαλ 1-1

Μάλμε - Έστερσουντς 0-3

Νόρκεπινγκ - Φάλκενμπεργκ 2-1

Έρεμπρο - Χέλσινγκμποργκ 0-0

Χάμαρμπι - Έλφσμποργκ 2-4

Χέκεν - Κάλμαρ 2-3

Γκέτεμποργκ - ΑΪΚ Στοκχόλμης 1-0

Γιόγκαρντεν - Γένκεπινγκς Σέντρα 0-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάλμε 60

2. Νόρκεπινγκ 56

2. ΑΪΚ Στοκχόλμης 53

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 29η αγωνιστική (1η των play-offs / 4 ΑΚΟΜΗ)

 

Ατλάντας - Τρακάι 0-0

Λιέταβα - Ζάλγκιρις Βίλνιους 1-4

Σουντούβα - Στούμπρας 6-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλγκιρις Βίλνιους 69

2. Τρακάι 59

3. Σουντούβα 56

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 34η αγωνιστική (2 ΑΚΟΜΗ)

 

Τρανς Νάρβα - Ίνφορετ 0-0

Νέμε Κάλιου - Ράκβερε 2-0

Λεβάντια Τάλιν - Πέρνου 2-0

Κάλεβ - Τάρτου 1-2

Φλόρα Τάλιν - Πάιντε 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ίνφορετ 74

2. Λεβάντια Τάλιν 72

3. Φλόρα Τάλιν 72

4. Νέμε Κάλιου 69 (33 ματς)

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 26η αγωνιστική (2 ΑΚΟΜΗ)

 

Λιεπάγια - Ρίγκας Φουτμπόλα 0-1

Σπάρτακς Γιουρμάλα - Μέτα 2-0

Βέντσπιλς - Γελγκάβα 1-2

Σκόντο Ρίγα - Νταουγκάβπιλς 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπάρτακς Γιουρμάλα 52

2. Βέντσπιλς 50

3. Γελγκάβα 48

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Ρωσία (Premier Liga) - 11η αγωνιστική

 

Κρίλια Σοβέτοβ - Αρσενάλ Τούλα 1-1

Τομ Τομσκ - Ανζί 0-3

Ούφα - Ροστόβ 0-0

Ουράλ - Σπαρτάκ Μόσχας 0-1

Τέρεκ Γκρόζνι - Ρουμπίν Καζάν 3-1

Λοκομοτίβ Μόσχας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-0

Κρασνοντάρ - Άμκαρ Περμ 1-0

Ζενίτ - Όρενμπουργκ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπαρτάκ Μόσχας 25

2. Ζενίτ 25

3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 21

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

 

Ουκρανία (Premier-Liga) - 12η αγωνιστική

 

Καρπάτι Λβιβ - Σταλ 0-1

Βόλιν - Ντνιπρό 3-0

Ολεκσαντρίγια - Ντινάμο Κιέβου 1-1

Ολιμπίκ Ντόνετσκ - Ζόρια 0-2

Ζίρκα - Σαχτάρ Ντόντετσκ 0-3

Τσερνομόρετς - Βόρσκλα 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 32

2. Ζόρια 26

3. Ντινάμο Κιέβου 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

 

Σερβία (SuperLiga) - 13η αγωνιστική

 

Βοϊβοντίνα - Βοζντόβατς 3-1

Μπάτσκα - Ράντνικ 0-2

Σπάρτακ Σουμπότιτσα - Ερυθρός Αστέρας 1-1

Νόβι Πάζαρ - Νάπρεντακ 0-1

Γιάβορ Ιβάνιτσα - Μλάντοστ 1-1

Τσουκαρίτσκι - Μέταλατς 2-1

Ραντ - Μπόρατς Τσατσάκ 2-0

Παρτίζαν - Ραντνίτσκι Nis 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ερυθρός Αστέρας 32

2. Βοϊβοντίνα 29

3. Παρτίζαν 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

 

Κροατία (1. HNL) - 13η αγωνιστική

 

RNK Σπλιτ - Σλάβεν Μπέλουπο Κοπρίβνιτσα 3-0

Ίστρα Πούλα - Χάιντουκ Σπλιτ 0-0

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Τσίμπαλια 3-0

Όσιεκ - Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 1-0

Ριέκα - Ίντερ Ζάπρεσιτς 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ριέκα 35

2. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 29

3. Όσιεκ 27

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

 

Ελβετία (Super League) - 12η αγωνιστική

 

Φαντούτς - Τουν 2-3

Λουγκάνο - Βασιλεία 2-2

Γιουνγκ Μπόις - Γκρασχόπερς 4-0

Λωζάννη - Σιόν 0-2

Λουκέρνη - Ζανκτ Γκάλεν 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 32

2. Σιόν 20

3. Γιούνγκ Μπόις 19

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Αυστρία (Bundesliga) - 12η αγωνιστική

 

Στουρμ Γκρατς - Μάτερσμπουργκ 2-2

Ριντ - Βόλφσμπεργκερ 0-1

Ράιντολφ Άλταχ - Αντμίρα 2-0

Ζανκτ Πέλτεν - Ζάλτσμπουργκ 1-5

Ραπίντ Βιέννης - Αούστρια Βιέννης 0-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Στουρμ Γκρατς 29

2. Ράιντολφ Άλταχ 23

3. Ζάλτσμπουργκ 22

4. Αούστρια Βιέννης 22

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Δανία (Superligaen) - 14η αγωνιστική

 

Όλμποργκ - Νόρτζελαντ 1-1

Βίμποργκ - Σίλκεμποργκ 1-3

Λίνγκμπι - Σεντερίσκε 2-0

Χόρσενς - Ράντερς 1-0

Οντένσε - Κοπεγχάγη 0-3

Μπρέντμπι - Όρχους 1-0

Έσμπιεργκ - Μίντιλαντ 1-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Κοπεγχάγη 32

2. Μπρέντμπι 26

3. Μίντιλαντ 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Ρουμανία (Liga I) - 13η αγωνιστική

 

Κονκόρντια - Πόλι Τιμισοάρα 0-2

Βιτορούλ - Κλουζ 2-1

Γκαζ Μετάν Μέντιας - Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 2-2

Ντινάμο Βουκουρεστίου - Παντούρι 4-0

Ιάσι - Βολουντάρι 1-2

Τάργκου Μούρες - Στεάουα Βουκουρεστίου 1-1

Μποτοσάνι - Άστρα Τζούρτζου 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Στεάουα Βουκουρεστίου 27

2. Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 24

3. Βιτορούλ 23

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 13η αγωνιστική

 

Άρκα - Πόγκον 0-3

Βίσλα Κρακοβίας - Νιετσιέσα 2-0

Βίσλα Πλοκ - Γκόρνικ 1-2

Σλασκ Βρότσλαβ - Κρακόβια Κρακοβίας 2-2

Λέγκια Βαρσοβίας - Λεχ Πόζναν 2-1

Λέγκια Γκντανσκ - Πιαστ 3-2

Γιαγκελόνια - Ζαγκλέμπιε 1-2

Ρουχ Χορζόβ - Κορόνα Κιέλτσε 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέγκια Γκντανσκ 28

2. Γιαγκελόνια 24

3. Νιετσιέσα 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 11η αγωνιστική

 

Βισοτσίνα - Ντούκλα Πράγας 1-1

Ζλιν - Μποχέμιανς 1-1

Πρίμπραμ - Γιάμπλονετς 2-4

Καρβίνα - Τέπλιτσε 1-4

Μλάντα Μπόλεσλαβ - Ζμπρογιόβκα Μπρνο 3-3

Σλάβια Πράγας - Σλοβάκο 1-0

Σλόβαν Λίμπερετς - Χράντετς Κραλόβε 2-0

Βικτόρια Πλζεν - Σπάρτα Πράγας 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Μλάντα Μπόλεσλαβ 26

2. Βικτόρια Πλζεν 26

3. Σλάβια Πράγας 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 7η αγωνιστική

 

Μπνέι Γεχούντα - Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 1-4

Χαπόελ Κφαρ Σαμπά - Χαπόελ Ρανανά 1-2

Χαπόελ Χάιφα - Χαπόελ Τελ-Αβίβ 0-2

Χαπόελ Ασκελόν - Μπνέι Σαχνίν 0-1

Άσντοντ - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-0

Χαπόελ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα - Χαπόελ Μπερ Σεβά 0-2

Μακάμπι Τελ-Αβίβ - Μακάμπι Χάιφα 0-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Χαπόελ Μπερ Σεβά 16

2. Μακαμπί Τελ-Αβίβ 16

3. Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 14

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 11η αγωνιστική

 

Λοκομοτίβ Πλόβντιφ - Ντούναβ 2010 0-0

Μοντάνα - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-2

Μπότεφ Πλόβντιφ - Τσέρνο Μόρε Βάρνα 2-3

Λέβσκι Σόφιας - Μπερόε 2-0

Λουντογκόρετς - Λοκομοτίβ Γκόρνα 4-0

Σλάβια Σόφιας - Πίριν 3-1

Βερέγια - Νεφτοχίμικ 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέβσκι Σόφιας 27

2. Λουντογκόρετς 25

3. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 21

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (Slovak Super Liga) - 13η αγωνιστική

 

Ζέμπλιν - Τάτραν Πρέσοβ 2-2

Σπάρτακ Μιγιάβα - Ποντμπρέζοβα 0-2

Ρουζομπέροκ - Ζίλινα 0-2

Ζλάτε Μοράβτσε - Σλόβαν Μπρατισλάβα 1-5

Σένιτσα - Τρέντσιν 1-2

Σπάρτακ Τρνάβα - Ντουνάσκα 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζίλινα 34

2. Ποντμπρέζοβα 28

3. Σλόβαν Μπρατισλάβα 23

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 14η αγωνιστική

 

Ραντόμλιε - Τσέλιε 0-3

Κρσκο - Αλουμίνι 2-2

Κόπερ - Ντομζάλε 1-3

Μάριμπορ - Γκόριτσα 1-0

Ρούνταρ - Ολίμπια Λιουμπλιάνα 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάριμπορ 30

2. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 29

3. Ντομζάλε 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 13η αγωνιστική

 

Σλόμποντα Τούζλα - Σιρόκι 1-0

Κρούπα - Μετάλεγκε 1-0

Μλάντοστ - Βίτεζ 1-2

Ζρίνσκι - FK Σαράγεβο 1-0

Ζελιέζνιτσαρ - Ολίμπικ Σαράγεβο 3-2

Τσέλικ - Ράντνικ 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζρίνσκι 30

2. Κρούπα 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 13η αγωνιστική

 

Βίντεοτον - Πάκσι 5-1

Ντεμπρετσένι - Βάσας 1-2

ΜΤΚ - Γκίρμοτ 1-0

Ούιπεστ - Ντιόγκιορ 4-4

Φερεντσβάρος - Χόνβεντ 3-2

Μεσοκέβεσντ - Σομπατέλι 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Βάσας 28

2. Βίντεοτον 23

3. Φερεντσβάρος 22

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Ουαλία (Welsh Premier League) - 13η αγωνιστική

 

Κεφν Ντράιντς - Μπάλα Τάουν 4-4

Έρμπας - Κάρμαρθεν 1-1

Μπάνγκορ Σίτι - Ριλ 3-2

Αμπέριστγουιθ - Λαντούντνο 0-0

Κόνας Κουέι - Κάρντιφ MU 0-0

The New Saints - Νιούταουν 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. The New Saints 30

2. Κόνας Κουέι 22

3. Μπάνγκορ Σίτι 17

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Ισοβίτης για φόνο υπαλλήλου σε φούρνο και δραπέτης ο δράστης στην Πλ. Θεάτρου

Κατά την ανταλλαγή πυρών ένας αστυνομικός της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. τραυματίστηκε στο ξεξί μπράτσο και ο δράστης αυτοκτόνησε για να μην συλληφθεί

ΣΙΝΕΜΑ

Οι 25 καλύτερες ταινίες της χρονιάς σε 1 βίντεο

Λίγο πριν την εκπνοή του 2016, ένας κριτικός κινηματογράφου θυμάται τις πιο σημαντικές ταινίες που μας έδωσε φέτος το σινεμά.

ΕΛΛΑΔΑ

Αυτές είναι οι 10 δουλειές με τα λιγότερα λεφτά (έκπληξη η Νο1)

Ένα επάγγελμα που αποτελεί το όνειρο αρκετών παιδιών και νέων είναι σήμερα το πιο κακοπληρωμένο στην Ελλάδα. Δείτε την πλήρη λίστα της totallymoney.com

MALEBOX

O Terry Richardson του Ιnstagram και οι 'μπαζούκας' μούσες του

Τον λένε Mike Tang και κάθε μέρα περνάνε μπροστά από το φακό του οι πιο βαβαβούμ γυναίκες του Μαΐάμι και συνολικά της αμερικάνικης ηπείρου.

CELEBRITIES

Γι' αυτό δεν πρέπει να δεις το 'Sex Tape' της Jessica Alba

Και ξαφνικά κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο πληροφορία για ένα 'Sex Tape' της Jessica Alba και όλοι προσπαθούν να καταλάβουν τι συμβαίνει

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24