ΔΙΕΘΝΗ

Ανασκόπηση 24 χωρών

Ανασκόπηση 24 χωρών

Η Νόρκεπινγκ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Σουηδίας έπειτα από 26 χρόνια και έφτασε τις 13 κατακτήσεις. Δεύτερη σερί ήττα για Ντίναμο Ζάγκρεμπ, στο +19 ο Ερυθρός Αστέρας από την Παρτίζαν. Ανασκόπηση 24 χωρών... (videos)

Το πρωτάθλημα Σουηδίας ολοκληρώθηκε με την Νόρκεπινγκ στο φινάλε να κατακτά τον τίτλο για 13η φορά στην ιστορία της.

Νίκησε 2-0 την έδρα της Μάλμε, η οποία είναι πρώτη στις κατακτήσεις με 21, ενώ στην δεύτερη θέση με 13 έπιασε την Γκέτεμποργκ η Νόρκεπινγκ που ανέβηκε στον θρόνο μετά από 26 χρόνια (1989).

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ ηττήθηκε για 2η σερί αγωνιστική (ήταν αήττητη για 50!), ενώ η Ριέκα που την είχε νικήσει την προηγούμενη εβδομάδα νίκησε και την Χάιντουκ Σπλιτ, έτσι την προσπέρασε και ανέβηκε στην κορυφή.

Η Παρτίζαν έχασε και από την Μέταλατς, έτσι έπεσε στην 4η θέση και έχει πλέον 19 βαθμούς λιγότερους από τον Ερυθρό Αστέρα.

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

 

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Ρωσία (Premier Liga) - 14η αγωνιστική

 

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ούφα 2-0

Ζενίτ - Μορντόβια 0-0

Κρίλια Σοβέτοβ - Κρασνοντάρ 0-4

Ανζί - Ρουμπίν Καζάν 1-2

Κουμπάν Κρασνοντάρ - Λοκομοτίβ Μόσχας 6-2

Σπαρτάκ Μόσχας - Ουράλ 0-1

Άμκαρ Περμ - Τέρεκ Γκρόσνι 1-0

Ροστόβ - Ντινάμο Μόσχας (ΔΕΥΤΕΡΑ)

 

Η βαθμολογία

 

1. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 36

2. Λοκομοτίβ Μόσχας 27

3. Ζενίτ 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

 

Ουκρανία (Premier-Liga) - 13η αγωνιστική

 

Σόρια - Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-7

Ολιμπίκ Ντόνετσκ - Ντνιπρό 1-1

Ντινάμο Κιέβου - Μεταλίστ Χάρκιβ 2-0

Καρπάτι - Μεταλούργκ Ζαπορίζια 1-0

Τσερνομόρετς - Σταλ 1-1

Ολεκσαντρίγια - Βόρκσλα 1-1

Βόλιν - Χοβέρλα 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 31

2. Ντινάμο Κιέβου 31

3. Ντνιπρό 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

 

Σερβία (SuperLiga) - 15η αγωνιστική

 

Βοζντόβατς - Ραντ 1-0

Γιάβορ Ιβάνιτσα - Νόβι Πάζαρ 1-1

Ερυθρός Αστέρας - OFK Βελιγραδίου 4-1

Μλάντοστ - Γιαγκόντινα 2-0

Ράντνικ - Σπαρτάκ Ζλάτιμπορ 1-0

Ραντνίτσκι Nis - Μπόρατς Τσατσάκ 0-1

Μέταλατς - Παρτίζαν 1-0

Τσουκαρίτσκι - Βοϊβοντίνα 1-1

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ερυθρός Αστέρας 44

2. Μπόρατς Τσατσάκ 30

3. Τσουκαρίτσκι 26

4. Παρτίζαν 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

 

Κροατία (1. HNL) - 15η αγωνιστική

 

RΝΚ Σπλιτ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 1-0

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Όσιεκ 2-1

Ίστρα - ΝΚ Ζάγκρεμπ 0-0

Χάιντουκ Σπλιτ - Ριέκα 0-3

Σλάβεν Μπέλουπο - Ίντερ Ζάπρεσιτς 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ριέκα 31

2. Χάιντουκ Σπλιτ 29

3. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 27

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 14η αγωνιστική

 

Σιρόκι - Ντρίνα 5-1

Τράβνικ - Ολίμπικ Σαράγεβο 2-1

Τσέλικ - Βέλεζ Μόσταρ 1-0

Ζρίνσκι - Μλάντοστ 4-0

Μπόρατς Μπάνια Λούκα - Ράντνικ 0-1

Σαράγεβο - Σλόμποντα 1-0

Ρούνταρ - Ζελιέζνιτσαρ 1-0

Σλαβίγια Ιτότσνο - Βίτεζ 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζρίνσκι 30

2. Σιρόκι 28

3. Σλόμποντα 28

4. Ράντνικ 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ρουμανία (Liga I) - 16η αγωνιστική

 

Άστρα Τζούρτζου - Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 1-0

Κονκόρντια - Τάργκου-Μούρες 1-2

Πετρόλουλ Πλοϊέστι - Ιάσι 1-2

Παντούρι - Βολουντάρι 2-1

Κλουζ - Στεάουα Βουκουρεστίου 2-0

Μποτοσάνι - Πόλι Τιμισοάρα (ΔΕΥΤΕΡΑ)

Ντινάμο Βουκουρεστίου - Βιτόρουλ Κοστάντσα

 

Η βαθμολογία

 

1. Άστρα Τζούρτζου 33

2. Παντούρι 30

3. Βιτόρουλ Κοστάντσα 29

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 14η αγωνιστική

 

Πόγκον - Γκόρνικ Ζάμπρζε 1-1

Γκόρνικ Λέσνα - Κρακόβια Κρακοβίας 1-0

Βίσλα Κρακοβίας - Ρουχ Χορζόβ 0-0

Πιαστ - Ζαγκλέμπιε 2-0

Λέγκια Γκντανσκ - Λέγκια Βαρσοβίας 1-3

Σλασκ Βρότσλαβ - Λεχ Πόζναν 1-1

Κορόνα - Νιετσιέσα (ΔΕΥΤΕΡΑ)

Ποντμπεσκίτζιε - Γιαγκελόνια

 

Η βαθμολογία

 

1. Πιαστ 31

2. Λέγκια Βαρσοβίας 23

3. Πόγκον 23

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Ελβετία (Super League) - 14η αγωνιστική

 

Γκρασχόπερς - Τουν 1-2

Φάντουτς - Βασιλεία 1-2

Λουγκάνο - Σιόν 3-0

Γιουνγκ Μπόις - Ζυρίχη 1-1

Ζανκτ Γκάλεν - Λουκέρνη 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 37

2. Γκρασχόπερς 24

3. Γιούνγκ Μπόις 23

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Αυστρία (Bundesliga) - 14η αγωνιστική

 

Ράπιντ Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 2-1

Άλταχ - Ζάλτσμπουργκ 1-0

Ριντ - Αντμίρα Βάκερ 1-1

Γκρέντιγκ - Βόλφσμπεργκερ 1-0

Μάτερσμπουργκ - Αούστρια Βιέννης 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Αούστρια Βιέννης 30

2. Ζάλτσμπουργκ 27

3. Ράπιντ Βιέννης 25

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Ράπιντ Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 2-1

 

Δανία (Superligaen) - 14η αγωνιστική

 

Κοπεγχάγη - Ράντερς 4-0

Έσμπιεργκ - Νόρτζελαντ 2-1

Μίντιλαντ - Βίμποργκ 2-4

Όλμποργκ - Χόμπρο 6-0

Οντένσε - Μπρέντμπι 2-5

Όρχους - Σεντερίσκε (ΔΕΥΤΕΡΑ)

 

Η βαθμολογία

 

1. Κοπεγχάγη 30

2. Μίντιλαντ 27

3. Μπρέντμπι 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 14η αγωνιστική

 

Σλάβια Σόφιας - Μπότεφ Πλόβντιφ 2-0

Πίριν - Λίτεξ Λόβετς 1-1

Μοντάνα - Λέβσκι Σόφιας 0-2

Λοκομοτίβ Πλόβντιφ - Λουντογκόρετς (ΔΕΥΤΕΡΑ)

Τσέρνο Μόρε Βάρνα - Μπερόε

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέβσκι Σόφιας 28

2. Λουντογκόρετς 24

3. Λίτεξ Λόβετς 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (First Football League) - 15η αγωνιστική

 

Τρέντσιν - Σπάρτακ Μιγιάβα 4-1

Ποντμπρεζόβα - Σκαλίτσα 3-0

Σπάρτακ Τρνάβα - Σενίτσα 0-1

Ζλάτε Μοράβτσε - Ζέμπλιν 1-1

Ντουνάσκα Στρέντα - Ζίλινα 1-0

Ρουζομπέροκ - Σλόβαν Μπρατισλάβα 1-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Τρέντσιν 38

2. Σλόβαν Μπρατισλάβα 31

3. Ζίλινα 27

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 16η αγωνιστική

 

Κρσκο - Γκόριτσα 1-0

Ντομζάλε - Ζαβρτς 0-1

Τσέλιε - Ολίμπια Λιουμπλιάνα 0-4

Μάριμπορ - Ρούνταρ 7-1

Κόπερ - Κρκα 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 35

2. Μάριμπορ 28 (15 ματς)

3. Ντομζάλε 28

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 14η αγωνιστική

 

Πάκσι - Φέρεντς Πούσκας FA 4-2

Ντεμπρετσένι - Χόνβεντ 0-0

Φερεντσβάρος - Βάσας 5-1

Βίντεοτον - Ντιοσγκιόρι 2-1

ΜΤΚ Βουδαπέστης - Σομπατέλι 0-1

Μπεκεστσάμπα - Ούιπεστ 1-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Φερεντσβάρος 40

2. Πάκσι 25

3. Σομπατέλι 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 12η αγωνιστική

 

Ντούκλα Πράγας - Ζλιν 1-0

Σίγκμα Όλομουτς - Μλάντα Μπόλεσλαβ 1-2

Μποέμιανς - Βισοτσίνα 2-1

Πρίμπραμ - Ζμπρογιόβκα 1-1

Σλοβάκο - Γιάμπλονετς 1-1

Σλόβαν Λίμπερετς - Μπάνικ Οστράβα 2-1

Βικτόρια Πλζεν - Σπάρτα Πράγας 2-1

Τεπλίτσε - Σλάβια Πράγας 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπάρτα Πράγας 26

2. Βικτόρια Πλζεν 26

3. Μλάντα Μπόλεσλαβ 24

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 9η αγωνιστική

 

Χαπόελ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα - Χαπόελ Άκο 0-0

Χαπόελ Τελ-Αβίβ - Μακαμπί Τελ-Αβίβ 0-1

Χαπόελ Χάιφα - Μπέι Σαχνίν 2-0

Μακάμπι Πετάχ Τίκβα - Μακάμπι Χάιφα 1-1

Μπνέι Γεχούντα - Χαπόελ Κφαρ Σαμπά 2-1

Μακάμπι Νετάνια - Χαπόελ Μπιρ Σεβά 0-2

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - Χαπόελ Ραανανά (ΔΕΥΤΕΡΑ)

 

Η βαθμολογία

 

1. Μακαμπί Τελ-Αβίβ 19

2. Χαπόελ Μπιρ Σεβά 19

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Χαπόελ Τελ-Αβίβ - Μακάμπι Τελ-Αβίβ 0-1

 

Ουαλία (Welsh Premier League) - 13η αγωνιστική

 

Άμπεριστγουιθ Τάουν - Λάντουντνο 1-4

Μπάνγκορ Σίτι - Ριλ 1-0

Μπάλα Τάουν - Πορτ Τάλμπορτ Τάουν 5-2

Κάρμαρθεν - Έρμπας 2-3

Νιούταουν - Κόνας Κουέι 4-2

The New Saints - Χέιβερφορντγουεστ Κάουντι 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. The New Saints 31

2. Μπάλα Τάουν 26

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 33η αγωνιστική

 

Κρουόα - Σπίρις Κάουνας (αναβολή)

Ατλάντας Κλαϊπέντα - Ζάλγκιρις Βίλνιους 0-1

Τρακάι - Γκρανίτας 3-0

Ουτένις - Στούμπρας 3-1

Σουντούβα - Σιαουλιάι 5-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλγκρις Βίλνιους 85

2. Τρακάι 78

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 35η αγωνιστική

 

Τρανς Νάρβα - Ίνφορετ 0-1

Λεβάντα Τάλιν - Φλόρα Τάλιν 0-2

Πέρνου - Πάιντε 0-1

Νέμε Κάλιου - Τάρτου 1-0

Κάλεβ - Βιλιάντι 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Φλόρα Τάλιν 84 (CHAMPION)

2. Λεβάντα Τάλιν 73

3. Νέμε Κάλιου 70

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland) - 33η αγωνιστική

 

Μποέμιανς - Κορκ Σίτι 0-1

Ντάνταλκ - Μπρέι 4-0

Γκάλγουεϊ - Σεντ Πάτρικς 0-1

Λόνγκφορντ - Ντέρι Σίτι 4-2

Σάμροκ Ρόβερς - Ντροχέντα 5-3

Σλίγκο Ρόβερς - Λάιμερικ 2-3

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ντάνταλκ 78 (CHAMPION)

2. Κορκ Σίτι 67

3. Σάμροκ Ρόβερς 65

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 27η αγωνιστική

 

Νταουγκάβπιλς - Σκόντο Ρίγα 2-3

Βέντσπιλς - Λιεπάχα 3-1

Γκουλμπένε - Γελγκάβα (η Γκουλμπένε έχει αποβληθεί)

Σπάρτακς Γιουρμάλα - Μέτα 0-3

 

Η βαθμολογία

 

1. Λιεπάχα 49 (23 ματς) (CHAMPION)

2. Βέντσπιλς 42 (23 ματς)

3. Σκόντο Ρίγα 42 (23 ματς)

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 30ή αγωνιστική

 

Χάλμσταντ - Χάμαρμπι 2-1

Γκέτεμποργκ - Κάλμαρ 2-2

Χέλσινγκμποργκ - Χέκεν 1-2

Έλφσμποργκ - Φάλκενμπεργκ 4-2

Μάλμε - Νόρκεπινγκ 0-2

Γκέφλε - Ατβίνταμπεργκ 2-1

Γιόγκαρντε - Σούντσβαλ 4-2

Έρεμπρο - ΑΪΚ Στοκχόλμης 1-1

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Νόρκεπινγκ 66 (CHAMPION)

2. Γκέτεμποργκ 63

3. ΑΪΚ Στοκχόλμης 61

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

Μάλμε - Νόρκεπινγκ 0-2

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 29η αγωνιστική

 

Τρόμσε - Μπόντε-Γκλιμτ 3-1

Λίλεστρεμ - Σαρπσμποργκ 3-1

Ρόσενμποργκ - Χάουγκεσουντ 4-3

Μιένταλεν - Όλεσουντ 1-2

Στάμπαεκ - Σταρτ 3-2

Βαλερένγκα - Οντς 2-2

Σάντεφιορντ - Στρέμσγκοντσετ 1-2

Μόλντε - Βίκινγκ 4-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ρόσενμποργκ 66 (CHAMPION)

2. Στρέμσγκοντσετ 56

3. Στάμπαεκ 56

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ...

 

Φινλανδία (Veikkausliiga)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Σεϊνέγιοκι 60 (CHAMPION)

2. Ροβάνιεμι 59

3. HJK Ελσίνκι 58

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Ισοβίτης για φόνο υπαλλήλου σε φούρνο και δραπέτης ο δράστης στην Πλ. Θεάτρου

Κατά την ανταλλαγή πυρών ένας αστυνομικός της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ. τραυματίστηκε στο ξεξί μπράτσο και ο δράστης αυτοκτόνησε για να μην συλληφθεί

ΣΙΝΕΜΑ

Οι 25 καλύτερες ταινίες της χρονιάς σε 1 βίντεο

Λίγο πριν την εκπνοή του 2016, ένας κριτικός κινηματογράφου θυμάται τις πιο σημαντικές ταινίες που μας έδωσε φέτος το σινεμά.

ΕΛΛΑΔΑ

Αυτές είναι οι 10 δουλειές με τα λιγότερα λεφτά (έκπληξη η Νο1)

Ένα επάγγελμα που αποτελεί το όνειρο αρκετών παιδιών και νέων είναι σήμερα το πιο κακοπληρωμένο στην Ελλάδα. Δείτε την πλήρη λίστα της totallymoney.com

MALEBOX

O Terry Richardson του Ιnstagram και οι 'μπαζούκας' μούσες του

Τον λένε Mike Tang και κάθε μέρα περνάνε μπροστά από το φακό του οι πιο βαβαβούμ γυναίκες του Μαΐάμι και συνολικά της αμερικάνικης ηπείρου.

CELEBRITIES

Γι' αυτό δεν πρέπει να δεις το 'Sex Tape' της Jessica Alba

Και ξαφνικά κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο πληροφορία για ένα 'Sex Tape' της Jessica Alba και όλοι προσπαθούν να καταλάβουν τι συμβαίνει

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24