ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

"5άρα" η Ολλανδία, ήττα η Ουρουγουάη

Η Ολλανδία νίκησε 5-0 την Ακτή Ελεφαντοστού στο Ρότερνταμ και η Ιρλανδία 3-1 την Ουρουγουάη, για την οποία αποχώρησε τραυματίας ο Έντινσον Καβάνι (videos)

Στο γήπεδο της πρωταθλήτριας Φέγενοορντ, στο "Kuip" δηλαδή, η Ολλανδία νίκησε 5-0 την Ακτή Ελεφαντοστού σε διεθνές φιλικό, με τον Ντικ Αντφοκάτ και πάλι να μην κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο των "Oranje".

Ο κεντρικός αμυντικός του Άγιαξ, Γιόελ Φέλτμαν, πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (13', 36') και ενδιάμεσα είχε σκοράρει με εκτέλεση πέναλτι ο Άριεν Ρόμπεν.

Ντάβι Κλάασεν (69') και Φίνσεντ Γιάνσεν (75') πέτυχαν τα υπόλοιπα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Γουέσλεϊ Σνάιντερ μπήκε στο 70' και πραγματοποίησε την 130ή διεθνή συμμετοχή του, πιάνοντας στην κορυφή της λίστας της εθνικής Ολλανδίας τον Έντβιν φαν ντερ Σαρ!

Σε άλλο διεθνές φιλικό, η Ιρλανδία επικράτησε 3-1 της Ουρουγουάης (27' Γουόλτερς, 51' Κρίστι, 77' ΜακΚλιν / 38' Χοσέ Μαρία Χιμένες), με τον Έντινσον Καβάνι να αποχωρεί τραυματίας στα πρώτα λεπτά, όταν ένιωσε ενοχλήσεις μετά σπριντ και έκταση ποδιά για να κλέψει την μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι συνθέσεις

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Τέτε, Φέλτμαν, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Πρέπερ (64' Βαϊνάλντουμ), Στρόουτμαν (84' Ρέμσελααρ), Κλάασεν (70' Σνάιντερ), Ρόμπεν (78' Πρόμες), Ντεπάι (77' Μπέρχαους), Φίνσεντ Γιάνσεν (77' Ντοστ).

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Σανκαρέ, Τραορέ (46' Μπεγί), Οριέ, Ντελί, Κανόν (71' Για Κονάν), Σιό (46' Σιριάκ), Γκμπαμέν, Κεσιέ (62' Ντιομαντέ), Σερί, Κορνέ, Πεπέ (66' Ζερβινιό).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ (46' Γουέστγουντ), Κρίστι, Ντάφι (61' Πιρς), Λονγκ, Γουόρντ, Γουίλαν (46' Χούλαχαν), Άρτερ, Χέντρικ (74' ΜακΚλιν), Μπρέιντι, Χέις (60' ΜακΓκίτι), Γουόλτερς (61' Μέρφι).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (5-4-1): Κόντε, Μάξι Περέιρα (62' Ρίκα), Χοσέ Μαρία Χιμένες, Κοάτες, Μαρτίν Κάσερες, Λασάλτ (46' Αλεχάντρο Σίλβα), Αρέβαλο Ρίος (46' Αλεχάντρο Γκονσάλες), Βεσίνο, Κάρλος Σάντσες (46' Νάντες), Ουρεταβισκάγια, Καβάνι (13' Στουάνι).

Ολλανδία - Ακτή Ελεφαντοστού 5-0

Ιρλανδία - Ουρουγουάη 3-1