CONFEDERATIONS CUP

Το πρόγραμμα και οι 23άδες του Confederations Cup 2017

Το πρόγραμμα και οι 23άδες του Confederations Cup 2017

Το απόγευμα της Παρασκευής ξεκινά το 10ο Confederations Cup στην Ρωσία και το Sport24.gr σας παρουσιάζει το πρόγραμμα της διοργάνωσης και τα ρόστερ των 8 χωρών που συμμετέχουν

Η πρόβα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 ξεκινά το απόγευμα του Σαββάτου, με το Confederations Cup 2017 να αρχίζει στις 18:00, με την διοργανώτρια Ρωσία να αντιμετωπίζει τη Νέα Ζηλανδία.

Η τελευταία παίζει ως κάτοχος πρωταθλήτρια Ωκεανίας, παίζει όμως και η Αυστραλία ως πρωταθλήτρια Ασίας, αφού πλέον τα "καγκουρό" σε αυτή τη ζώνη αγωνίζονται.

Εκτός της Ρωσίας άλλες 2 ευρωπαϊκές συμμετέχουν στο 10ο Confederations Cup, η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γερμανία και πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία.

Την Αφρική εκπροσωπεί το Καμερούν, τη Νότιο Αμερική η Χιλή και την ζώνη της Βόρειας-Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής εκπροσωπεί το Μεξικό.

Δείτε λοιπόν παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα της διοργάνωσης και εν συνεχεία τα ρόστερ των 8 χωρών.

Το πρόγραμμα

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

 

17/6

Ρωσία - Νέα Ζηλανδία (18:00)

18/6

Πορτογαλία - Μεξικό (18:00)

21/6

Ρωσία - Πορτογαλία (18:00)

Μεξικό - Νέα Ζηλανδία

24/6

Μεξικό - Ρωσία (18:00)

Νέα Ζηλανδία - Πορτογαλία (18:00)

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

 

18/6

Καμερούν - Χιλή (21:00)

19/06

Αυστραλία - Γερμανία (18:00)

22/6

Καμερούν - Αυστραλία (18:00)

Γερμανία - Χιλή (21:00)

25/6

Γερμανία - Καμερούν (18:00)

Χιλή - Αυστραλία (18:00)

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

 

28/6

Νικητής 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου (21:00)

29/6

Νικητής 2ου ομίλου - Δεύτερος 1ου ομίλου (21:00)

 

***μικρός τελικός στις 2/7 στις 15:00, ο τελικός επίσης στις 2/7 στις 21:00

 

Οι 23άδες των 8 "μονομάχων"

 

Group A

 

ΡΩΣΙΑ

 

Τερματοφύλακες

1. Ίγκορ Ακινφέεβ (ΤΣΣΚΑ Μόσχας) [Captain]

12. Βλαντίμιρ Γκαμπούλοβ (Αρσενάλ Τούλα)

16. Γκιλιέρμε Μαρινάτο (Λοκομοτίβ Μόσχας)

Αμυντικοί

2. Ίγκορ Σμόλνικοβ (Ζενίτ)

3. Ρομάν Σίσκιν (Κρασνοντάρ)

5. Βίκτορ Βάσιν (ΤΣΣΚΑ Μόσχας)

6. Γκεόργκι Τζικίγια (Σπαρτάκ Μόσχας)

13. Φιόντορ Κουντριασόβ (Κρασνοντάρ)

14. Ίλια Κουτέποβ (Σπαρτάκ Μόσχας)

18. Γιούρι Ζιρκόβ (Ζενίτ)

23. Ντμίτρι Κομπάροβ (Σπαρτάκ Μόσχας)

Μέσοι

4. Γιούρι Γκαζίνσκι (Κρασνοντάρ)

8. Ντενίς Γκλουσακόβ (Σπαρτάκ Μόσχας)

10. Ρουσλάν Καμπόλοβ (Ρουμπίν Καζάν)

15. Αλεκσέι Μιραντσούκ (Λοκομοτίβ Μόσχας)

17. Αλεκσάντρ Γκολοβίν (ΤΣΣΚΑ Μόσχας)

19. Αλεκσάντρ Σαμέντοβ (Σπαρτάκ Μόσχας)

21. Αλεκσάντρ Ερόχιν (Ροστόβ)

22. Ντμίτρι Ταράσοβ (Λοκομοτίβ Μόσχας)

Επιθετικοί

7. Ντμίτρι Πόλοζ (Ροστόβ)

9. Φιόντορ Σμόλοβ (Κρασνοντάρ)

11. Αλεκσάντρ Μπουχάροβ (Ροστόβ)

20. Μακσίμ Κανουνικόβ (Ρουμπίν Καζάν)

Προπονητής: Στανισλάβ Τσερτσέσοβ (Ρωσία)

 

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

 

Τερματοφύλακες

1. Στέφαν Μαρίνοβιτς (Ούντερχαχινγκ)

12. Γκλεν Μος (Wellington Phoenix)

23. Ταμάτι Γουίλιαμς (Βάαλβαικ)

Αμυντικοί

2. Σαμ Μπρόθερτον (Σάντερλαντ)

3. Ντίκλαν Γουάιν (Whitecaps FC 2)

4. Θεμιστοκλής Τζημόπουλος (ΠΑΣ Γιάννινα)

5. Μάικλ Μπόξολ (SuperSport United)

16. Ντέιν Ίνγκαμ (Brisbane Roar)

17. Τομ Ντόιλ (Wellington Phoenix)

18. Κιπ Κόλβεϊ (San Jose Earthquakes)

20. Τόμι Σμιθ (Ίπσουιτς)

21. Στορμ Ρου (Central Coast Mariners)

22. Άντριου Ντουράντε (Wellington Phoenix)

Μέσοι

6. Μπιλ Τουιλόμα (Μαρσέιγ)

8. Μάικλ ΜακΓκίντσεϊ (Wellington Phoenix)

14. Ράιαν Τόμας (Τσβόλε)

15. Κλέιτον Λιούις (Auckland City)

Επιθετικοί

7. Κώστας Μπαρμπαρούσης (Melbourne Victory)

9. Κρις Γουντ (Λιντς) [Captain]

10. Σέιν Σμελτς (Μπόρνεο)

11. Μάρκο Ρόχας (Melbourne Victory)

19. Άλεξ Ρούφερ (Wellington Phoenix)

Προπονητής: Άντονι Χάντσον (Αγγλία)

 

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

 

Τερματοφύλακες

1. Ρουί Πατρίσιο (Σπόρτινγκ)

12. Ζοζέ Σα (Πόρτο)

22. Μπέτο (Σπόρτινγκ)

Αμυντικοί

2. Μπρούνο Άλβες (Κάλιαρι/Ρέιντζερς)

3. Πέπε (Ρεάλ)

4. Λουίς Νέτο (Ζενίτ)

5. Ραφαέλ Γκερέιρο (Ντόρτμουντ)

6. Ζοζέ Φόντε (Γουέστ Χαμ)

11. Νέλσον Σεμέδο (Μπενφίκα)

19. Ελιζέου (Μπενφίκα)

21. Σέντρικ Σοάρες (Σαουθάμπτον)

Μέσοι

8. Ζοάο Μοουτίνιο (Μονακό)

10. Μπερνάρντο Σίλβα (Μονακό/Μάντσεστερ Σίτι)

13. Ντανίλο Περέιρα (Πόρτο)

14. Ουίλιαμ Καρβάλιο (Σπόρτινγκ)

15. Αντρέ Γκόμες (Μπαρτσελόνα)

16. Πίζι (Μπενφίκα)

18. Ζέλσον Μαρτίνς (Σπόρτινγκ)

20. Ρικάρντο Κουαρέσμα (Μπενφίκα)

23. Άντριεν Σίλβα (Σπόρτινγκ)

Επιθετικοί

7. Κριστιάνο Ρονάλντο (Ρεάλ) [Captain]

9. Αντρέ Σίλβα (Πόρτο/Μίλαν)

17. Νανί (Βαλένθια)

Προπονητής: Φερνάντο Σάντος (Πορτογαλία)

 

ΜΕΞΙΚΟ

 

Τερματοφύλακες

1. Ροδόλφο Κότα (Γουαδαλαχάρα)

12. Αλφρέδο Ταλαβέρα (Τολούκα)

13. Γκιλιέρμο Οτσόα (Γρανάδα)

Αμυντικοί

2. Νέστορ Αράουχο (Σάντος Λαγκούνα)

3. Κάρλος Σαλσέδο (Φιορεντίνα/Άιντραχτ)

4. Ραφαέλ Μάρκες (Άτλας) [Captain]

5. Ντιέγκο Ρέγες (Εσπανιόλ)

7. Μιγκέλ Λαγιούν (Πόρτο)

15. Έκτορ Μορένο (Αϊντχόφεν/Ρόμα)

21. Λουίς Ρέγες (Άτλας)

23. Οσβάλντο Αλανίς (Γουαδαλαχάρα)

Μέσοι

6. Ζόναταν ντος Σάντος (Βιγιαρεάλ)

8. Μάρκο Φαμπιάν (Άιντραχτ)

10. Ζιοβάνι ντος Σάντος (LA Galaxy)

16. Έκτορ Ερέρα (Πόρτο)

17. Γιούργκεν Νταμ (Τίγκρες)

18. Αντρές Γκουαρδάδο (Αϊντχόφεν)

20. Χαβιέρ Ακίνο (Τίγκρες)

22. Ίρβινγκ Λοσάνο (Πατσούκα)

Επιθετικοί

9. Ραούλ Χιμένες (Μπενφίκα)

11. Κάρλος Βέλα (Σοθιεδάδ)

14. Χαβιέρ Ερνάντες (Λεβερκούζεν)

19. Ορίμπε Περάλτα (Κλουμπ Αμέρικα)

Προπονητής: Χουάν Κάρλος Οσόριο (Κολομβία)

 

Group B

 

ΧΙΛΗ

 

Τερματοφύλακες

1. Κλαούντιο Μπράβο (Μάντσεστερ Σίτι) [Captain]

12. Κρίστοφερ Τοσέλι (Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα)

23. Τζόνι Ερέρα (Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε)

Αμυντικοί

2. Εουχένιο Μένα (Σπορτ Ρεσίφε)

3. Ένσο Ρόκο (Κρους Ασούλ)

4. Μαουρίσιο Ισλα (Κάλιαρι)

13. Πάουλο Ντίας (Σαν Λορένσο)

15. Ζαν Μποσεζούρ (Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε)

17. Γκάρι Μεδέλ (Ίντερ)

18. Γκονσάλο Χάρα (Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε)

Μέσοι

5. Φρανσίσκο Σίλβα (Κρους Ασούλ)

6. Χοσέ Πέδρο Φουενσαλίδα (Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα)

8. Αρτούρο Βιδάλ (Μπάγερν)

10. Πάμπλο Ερνάντες (Θέλτα)

14. Φελίπε Γκουτιέρες (Ιντερνασιονάλ)

20. Τσάρλες Αράνγκις (Λεβερκούζεν)

21. Μαρσέλο Ντίας (Θέλτα)

Επιθετικοί

7. Αλέξις Σάντσες (Άρσεναλ)

9. Άνχελο Σαγάλ (Ουατσιπάτο)

11. Εντουάρντο Βάργκας (Τίγκρες)

16. Μαρτίν Ροντρίγκες (Κρους Ασούλ)

19. Λεονάρντο Βαλένσια (Παλεστίνο)

22. Έντσον Πουτς (Πατσούκα)

Προπονητής: Χουάν Αντόνιο Πίτσι (Ισπανία)

 

ΚΑΜΕΡΟΥΝ

 

Τερματοφύλακες

1. Φαμπρίς Οντοά (Σεβίλλη Β)

16. Αντρέ Ονανά (Άγιαξ)

23. Ζορζ Μποκουέ (Μιένταλεν)

Αμυντικοί

2. Ερνές Μαμπουκά (Ζίλινα)

4. Αντόλφ Τικού (Σοσό)

5. Μικαέλ Ενγκαντό-Ενγκαντί (Σλάβια Πράγας)

6. Αμπρουάζ Ογιονγκό (Montreal Impact)

12. Ζερόμ Γκιοατά (Πανιώνιος)

19. Κολίν Φε (Σταντάρ Λιέγης)

21. Λουσιάν Οουονά (Αλκορκόν)

22. Ζονατάν Ενγκουέμ (Προγκρέσο)

Μέσοι

3. Αντρέ-Φρανκ Ζαμπό Ανγκισά (Μαρσέιγ)

11. Ολιβιέ Μπουμάλ (Παναθηναϊκός)

13. Κριστιάν Μπασογκόγκ (Henan Jianye)

14. Ζορζ Μαντζέκ (Μες)

15. Σεμπαστιάν Σιανί (Οστάνδη)

17. Αρνό Τζουμ (Χαρτς)

Επιθετικοί

7. Μουμί Ενγκμαλέ (Άλταχ)

8. Μπενζαμέν Μουκαντζό (Λοριάν) [Captain]

9. Ζακ Ζουά (Κάιζερσλαουτερν)

10. Βενσάν Αμπουμπακάρ (Μπεσίκτας)

18. Ρομπέρ Εντίν Ταμπ (Σπάρτακ Τρνάβα)

20. Καρλ Τοκό Εκαμπί (Ανζέ)

Προπονητής: Ούγκο Μπρος (Βέλγιο)

 

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

Τερματοφύλακες

1. Κέβιν Τραπ (Πάρι Σεν-Ζερμέν)

12. Μπερντ Λένο (Λεβερκούζεν)

22. Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν (Μπαρτσελόνα)

Αμυντικοί

2. Σκόντραν Μουστάφι (Άρσεναλ)

3. Γιόνας Χέκτορ (Κολωνία)

4. Ματίας Γκίντερ (Ντόρτμουντ)

5. Μάρβιν Πλάτενχαρτ (Χέρτα)

6. Μπένγιαμιν Χένριχς (Λεβερκούζεν)

16. Αντόνιο Ρίντιγκερ (Ρόμα)

17. Νίκλας Ζούλε (Χόφενχαϊμ/Μπάγερν)

18. Γιόσουα Κίμιχ (Μπάγερν)

Μέσοι

7. Γιούλιαν Ντράξλερ (Παρί Σεν-Ζερμέν) [Captain]

8. Λίον Γκορέντσκα (Σάλκε)

10. Κερέμ Ντεμίρμπαϊ (Χόφενχαϊμ)

13. Λαρς Στιντλ (Γκλάντμπαχ)

14. Εμρέ Τζαν (Λίβερπουλ)

15. Αμίν Γιουνές (Άγιαξ)

20. Γιούλιαν Μπραντ (Λεβερκούζεν)

21. Ζεμπάστιαν Ρούντι (Χόφενχαϊμ/Μπάγερν)

Επιθετικοί

9. Σάντρο Βάγκνερ (Χόφενχαϊμ)

11. Τίμο Βέρνερ (Λειψία)

Προπονητής: Γιόαχιμ Λεβ (Γερμανία)

 

***οι Λερουά Σανέ (Σίτι) & Ντιέγκο Ντέμε (Λειψία) τραυματίστηκαν, αλλά δεν αντικαταστάθηκαν

 

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 

Τερματοφύλακες

1. Μάθιου Ράιαν (Βαλένθια)

12. Μίτσελ Λάνγκερακ (Στουτγκάρδη)

18. Ντάνι Βούκοβιτς (Sydney FC)

Αμυντικοί

2. Μίλος Ντετζένεκ (Yokohama F. Marinos)

3. Άλεξ Γκέρμπατς (Ρόσενμποργκ)

6. Ντίλαν ΜακΓκόβαν (Πάσος Φερέιρα)

8. Μπέιλι Ράιτ (Μπρίστολ Σίτι)

16. Αζίζ Μπέχιτς (Μπούρσασπορ)

19. Ράιαν ΜακΓκόβαν (Guizhou Hengfeng Zhicheng)

20. Τρεντ Σέινσμπουρι (Ίντερ/Jiangsu Suning)

Μέσοι

5. Μαρκ Μίλιγκαν (Μπανίγιας)

13. Άαρον Μόουι (Χάντερσφιλντ)

14. Τζέιμς Τροΐζι (Melbourne Victory)

15. Τζέιμς Τζέγκο (Στουρμ Γκρατς)

17. Άτζιν Χρούστιτς (Χρόνινχεν)

21. Μάσιμο Λουόνγκο (ΚΠΡ)

22. Τζάκσον Ίρβιν (Μπάρτον)

23. Τομ Ρόγκιτς (Σέλτικκ)

Επιθετικοί

4. Τιμ Κέιχιλ (Melbourne City) [Captain]

9. Τόμι Γιούριτς (Λουκέρνη)

10. Ρόμπι Κρουζ (Liaoning Whowin)

11. Τζέιμι ΜακΚλάρεν (Ντάρμστατ)

Προπονητής: Άγγελος Ποστέγλου (Αυστραλία)

 

 

 

 

AP Photo/Armando Franca

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Έξοδο στις αγορές δείχνει το 'ράλι' των ελληνικών ομολόγων

Στα επίπεδα του 2006 έχει πέσει η απόδοση του 10ετούς ομολόγου - Σε χαμηλά επίπεδα το 5ετές και το 2ετές

Δεν μπορούμε να πιστέψουμε ότι ο Γιώργος Νταλάρας απάντησε σ' αυτές τις ερωτήσεις

Θέλει να διασκευάσει Nirvana, λέει ότι μπορεί να ραπάρει και πιστεύει ότι οι πρόσφυγες θα γεννήσουν τις νέες μουσικές.

Σκηνές Walking Dead στην Τουρκία

Πλήθος με σημάδια στο πρόσωπο και τα χέρια που θύμιζε zombie apocalypse συγκεντρώθηκε σε επαρχία της Τουρκίας

Το 'Last Jedi' ανατρέπει τον μύθο του 'Star Wars'

Είδαμε και σχολιάζουμε τις ταινίες που έκαναν πρεμιέρα στις αίθουσες στις 14 Δεκεμβρίου.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

Η θρυλική επιστροφή του Ερίκ Καστέλ

Το ιστορικό ποδοσφαιρικό κόμικ του Ερίκ Καστέλ επιστρέφει αποκλειστικά στο ΕΘΝΟΣ της Κυριακής

Επτά πλούσια ένθετα για όλη την οικογένεια

Το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής κυκλοφορεί στις 17 Δεκεμβρίου με συνολικά επτά πλούσια ένθετα για ολόκληρη την οικογένεια.

Κερδίστε προσκλήσεις για τις παραστάσεις "HAIR" και "Γιάννης Μαρκόπουλος: Τα κάλαντα"

Το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής σας δίνει την ευκαιρία να παρακολουθήσετε τις δημοφιλέστερες μουσικές και θεατρικές παραστάσεις. Διπλές προσκλήσεις για 20 τυχερούς

ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24