ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πήραν το MLS Cup οι Portland Timbers

Portland Timbers © USA TODAY SPORTS

Οι Portland Timbers νίκησαν με 2-1 το Columbus Crew και κατέκτησαν το πρώτο τους MLS Cup. Τα δυο από τα τρία γκολ μπήκαν μετά από απίστευτες γκάφες των τερματοφυλάκων (VIDEOS&PHOTOS).

Ο τελικός του φετινού MLS αποζημίωσε όσους φίλους κάθισαν μέχρι αργά για να δουν το παιχνίδι που τα είχε.. όλα. Τρία γκολ, πολλές χαμένες ευκαιρίες, τις συνηθισμένες στο MLS γκάφες και το καταπληκτικό μαλλί του Κέι Καμαρά να κλέβει την παράσταση.

Οι Timbers άνοιξαν το σκορ μόλις στο 26ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης και έδειξαν πως αυτή την ευκαιρία δεν πρόκειται να την αφήσουν χαμένη. Ο Κλαρκ γύρισε τη μπάλα στον τερματοφύλακα του, όμως αυτός προσπάθησε αποτυχημένα να κάνει κάτι σαν ντρίμπλα με αποτέλεσμα να τη χάσει. Ο Βαλερί που... μυρίστηκε την γκάφα κυνήγησε τη φάση και με προβολή έκανε το 0-1.

Πριν καλά-καλά προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ στο Columbus, δέχθηκαν ένα ακόμα τέρμα έξι λεπτά αργότερα! Ο Νάγκμπε βρήκε ωραία τον Μιλάνο από τα δεξιά, αυτός έκανε αμέσως τη σέντρα και ο Ουάλας με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 0-2 στο 7ο λεπτό.

Ισορρόπησε αλλά...

Οι τυπικά γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Κέι Καμαρά, ο οποίος έφτασε τα 26 γκολ τη φετινή περίοδο. Σε αυτό βέβαια βοήθησε ο έτερος τερματοφύλακας. Και αυτό γιατί ο Κουάρασεϊ έκανε έξοδο του... Μεσολογγίου, έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του(!) και ο Καμαρά με σουτ μείωσε σε 1-2 στο 18ο λεπτό.

Στη συνέχεια του αγώνα οι Timbers πατούσαν καλύτερα, όμως το Portland είχε την ποιότητα και έβγαινε συνεχώς επικίνδυνα στην αντεπίθεση. Μάλιστα είχε και δοκάρι προς το τέλος του αγώνα που αν γινόταν γκολ θα βοηθούσε έτσι ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι.

Το παιχνίδι έληξε με τους Portland Timbers νικητές και με τον MLS Cup για πρώτη φορά στην ιστορία τους.