ΤΟΥΡΚΙΑ

Στη Γαλατάσαράι το Super Cup Τουρκίας

Η Γαλατάσαράι κατέκτησε το τουρκικό Super Cup καθώς επικράτησε της Μπεσίκτας στα πέναλτι με το ματς να λήγει ισόπαλο χωρίς γκολ στην κανονική διάρκεια κι 1-1 στην παράταση. (video)

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στη γειτονική χώρα πήγε στη Γαλατάσαράι. Η "τσιμ μπομ" επικράτησε 3-0 στα πέναλτι της Μπεσίκτας με το ματς να λήγει ισόπαλο χωρίς γκολ στην κανονική διάρκειά του και 1-1 στην παράταση.

Πριν το ματς οπαδοί των δύο ομάδων βρίσκονταν καθ' οδόν για το Ικόνιο και... αλληλοκατέστρεψαν τα πούλμαν τους, σε μια ακόμη εκδήλωση βίας στην Τουρκία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το ματς έληξε 0-0 στην κανονική διάρκεια, ενώ στο δέκατο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Χακάν Μπαλτά άνοιξε το σκορ για τη Γαλατάσαράι.

Ωστόσο, το αυτογκόλ του Τσετζού στο 107ο λεπτό έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί ευστόχησαν τρεις παίκτες της Γαλατάσαράι (Ινάν, Μπαλτά και Τολγκά) κι αστόχησαν και οι τρεις της Μπεσίκτας (Εζιακούπ, Τοσούν και Χάτσινσον).