SUPER LIG

"Χρυσή" νίκη στην Προύσσα για την Μπεσίκτας

Ο Τζενκ Τοσούν μπήκε στο ματς της Προύσσας στο 63' και δύο λεπτά μετά λύτρωσε την Μπεσίκτας, η οποία νίκησε την Μπούρασπορ (0-2) και διατηρήθηκε στην κορυφή, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος (videos)

Η Μπεσίκτας νίκησε 2-0 την Μπούρσασπορ στην Προύσσα και διατηρήθηκε στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος, με 3 αγωνιστικές να απομένουν.

Ο Σενόλ Γκιουνές πέρασε στο ματς τον Τζενκ Τοσούν στο 63' και δύο λεπτά αργότερα ο 25άχρονος επιθετικός λύτρωσε τους "μαύρους αετούς" με το 18ο φετινό του γκολ, ενώ στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 0-2 ο Βενσάν Αμπουμπακάρ (10ο γκολ).

Σε περίπτωση ακόμη και ισοπαλίας η Μπεσίκτας θα έπεφτε στην 2η θέση, καθώς θα ήταν ισόβαθμη με την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ, η οποία υπερτερεί στα μεταξύ τους ματς.

Η σύνθεση της Μπεσίκτας...

Φάμπρι, Γκιοκχάν Γκιονιούλ (79' Μπεκ), Μαρσέλο, Τόσιτς, Αντριάνο, Χάτσινσον (63' Τζενκ Τοσούν), Τολγκάι Αρσλάν, Ογκουζχάν Εζιακούπ, Κουαρέσμα (90' Νετζίπ Ουισάλ), Μπάμπελ, Αμπουμπακάρ.

Άντανασπορ - Φενέρμπαχτσε

*στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς (Μπεσίκτας - Ιστανμπούλ 1-1, Ιστανμπούλ - Μπεσίκτας 3-1)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κάισερισπορ - Κόνιασπορ 2-1 (25' Μαμπιαλά, 59' Λαουάλ / 41' Μπάγιτς)

Κασίμπασα - Ρίζεσπορ 4-2 (52' πέν. Γκουάνσα, 56' Σαχίν, 80' Τίτι, 82' Αλτιντάς / 59' Γιάντσερ, 78' Νιγιάζ)

Σάββατο

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Γκεντσλέρμπιρλιγί 2-1 (57' Μάρσιο Μοσορό, 66' Πεκτεμέκ / 27' Ράντι)

Φενέρμπαχτσε - Αντάλιασπορ 0-1 (47' Καντάχ)

Άντανασπορ - Τράμπζονσπορ 1-1 (31' Ρενάν Φογκίνιο / 20' Γιαζιτσί)

Κυριακή

Οσμάνλισπορ - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 0-4 (27' Κουστόντιο, 49' Χουρματσί, 59' Αντίν, 64' αυτ. Προχάζκα)

Γκαζιάντεπσπορ - Γαλατάσαράι 1-2 (53' Τιάμ / 31' Ζοζουέ, 80' Σνάιντερ)

Αλάνιασπορ - Καράμπιουκσπορ 4-2 (44', 48' και 67' Βάγκνερ Λοβ, 78' Καντέιας / 17' πέν. Σελεζνιόβ, 69' Μουσταφά Γιαταμπαρέ)

Δευτέρα

Μπούρσασπορ - Μπεσίκτας 0-2 (65' Τζενκ Τουσούν, 90' Αμπουμπακάρ)