SUPER LIG

Θρίαμβος για Φενέρμπαχτσε, επίθεση στον διαιτητή

Η Φενέρμπαχτσε πλησίασε στους 3 βαθμούς την πρωτοπόρο, Μπεσίκτας, καθώς νίκησε με 4-0 την Τράμπζονσπορ, με τα επεισόδια να μην λείπουν στην Τραπεζούντα και τον διαιτητή να δέχεται επίθεση (videos)

Δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε η Φενέρμπαχτσε και νίκησε με 4-0 την Τράμπζονσπορ στην Τραπεζούντα, έτσι μείωσε την απόσταση στους 3 βαθμούς από την πρωτοπόρο, Μπεσίκτας.

Αλπέρ Ποτούκ, Βολκάν Σεν, Νανί και Ρόμπιν φαν Πέρσι σκόραραν για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα, η οποία έχει 4 αγωνιστικές μπροστά της για την προσπέραση.

Δεν έλειψαν τα επεισόδια στην Τραπεζούντα με τους πικραμένους οπαδούς των γηπεδούχων να προκαλούν ζημιές και να συγκρούονται με την αστυνομία, ενώ ένας οπαδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και επιτέθηκε στον βοηθό διαιτητή! Συγκεκριμένα στον βοηθό περιοχής, με αποτέλεσμα φυσικά να διακοπεί για μερικά λεπτά.

Χαρακτηριστική η αντίδραση του Βίτορ Περέιρα τη στιγμή της εισβολής, που καλεί τους παίκτες να φύγουν άμεσα για τα αποδυτήρια, φοβούμενος μην ακολουθήσουν χειρότερα. Ο Πορτογάλος τεχνικός περίμενε τους ποδοσφαιριστές του να φύγουν από τον αγωνιστικό χώρο και εν συνεχεία τους ακολούθησε.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Κιερ, Μπρούνο Άλβες, Χασάν Αλί Καλντιρίμ, Σόουζα, Μεχμέτ Τοπάλ (69' Οζάν Τουφάν), Αλπέρ Ποτούκ (70' Φερναντάο), Βολκάν Σεν, Νανί (75' Ντιέγκο), Φαν Πέρσι.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κάισερισπορ - Μπούρσασπορ 2-1 (13' Μπακίς, 37' Οζτζάλ / 45' Αζίζ)

Σάββατο

Οσμάνλισπορ - Αντάλιασπορ 3-0 (41' και 48' Ουεμπό, 91' Κιλιτσασλάν)

Ιστανμπούλ - Σίβασπορ 2-2 (22' πέν. Εμρέ Μπελόζογλου, 82' Ναπολεόνι / 10' και 16' Σίμτσεκ)

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Μπεσίκτας 3-3 (45'+1, 54' και 78' Ρονταγιέγκα / 15' Μάριο Γκόμεθ, 47' Ολτζάι Σαχάν, 90' Τζενκ Τοσούν)

Κυριακή

Κόνιασπορ - Ρίζεσπορ 3-1 (11' Σενμέζ, 61' Βούκοβιτς, 75' Ρανγκέλοβ / 15' πέν. Σιλβέστρ)

Μερσίν - Εσκισέχιρσπορ 1-2 (37' Τας / 55' Ουτσάρ, 90' Οκριασβίλι)

Γαλατάσαράι - Κασίμπασα 4-1 (13' Κισά, 62' και 90' Ποντόλσκι, 70' Ινάν / 29' Σκαριόνε)

Τράμπζονσπορ - Φενέρμπαχτσε 0-4 (23' Αλπέρ Ποτούκ, 27' Βολκάν Σεν, 57' Νανί, 62' Φαν Πέρσι)