SUPER LIG

Σταμάτησε στα 5 γκολ η Φενέρμπαχτσε

Η Καράμπιουκσπορ έπαιζε από το 29' με 10 παίκτες, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 5-0 στο 53', αλλά εκεί σταμάτησε να σκοράρει. Δύο γκολ και ασίστ ο Ρόμπιν φαν Πέρσι, πρώτο γκολ για Μάρτιν Σκρτελ (videos)

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 5-0 την Καράμπιουκσπορ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 29ο λεπτό και δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στο "Şükrü Saracoğlu".

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ στο 18' με πέναλτι και έκανε το 3-0 στο 48', πετυχαίνοντας για πρώτη φορά φέτος δύο τέρματα σε ένα ματς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχε σκοράρει ο Μάρτιν Σκρτελ για πρώτη φορά με την φανέλα της "Φενέρ", ενώ αυτό που στο 29 είχε αποβληθεί για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τζεϊχούν Γκιουλσελάμ.

Εκτός του Σκρτελ, για πρώτη φορά με την φανέλα της Φενέρμπαχτσε σκόραρε και ο Γέρεμαϊν Λενς (53'), ενώ ο Ατιφ Σαεσού πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, από ασίστ του Ρόμπιν φαν Πέρσι (52').

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Σενέρ Εζμπαϊρακλί, Κιερ, Σκρτελ, Χασάν Αλί Καλντιρίμ, Μεχμέτ Τοπάλ (57' Νόιστεντερ), Σόουζα, Λενς, Βολκάν Σεν, Σαεσού, Φαν Πέρσι.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Μπεσίκτας 1-1 (27' Γκιουρλέρ / 51' Ταλίσκα)

Σάββατο

Γκαζιάντεπσπορ - Οσμάνλισπορ 3-1 (12' Παρλάκ, 49' Ανγκάν, 75' αυτ. Βρσάγεβιτς / 10' Ουμάρ)

Μπούρσασπορ - Κόνιασπορ 2-0 (69' Κανατσισκούς, 72' Μπατάγια)

Άντανασπορ - Γαλατάσαράι 0-1 (70' Μπρούμα)

Κυριακή

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 5-1 (16' Ουντέρ, 20' και 31' Βίστσα, 39' Τεκντεμίρ, 52' Μοσορό / 28' Ρονταγιέγκα)

Τράμπζονσπορ - Ρίζεσπορ 2-2 (5' Εκιτσί, 67' πέν. Ντεμιρόκ / 19' και 83' Κουόκ)

Φενέρμπαχτσε - Καράμπιουκσπορ 5-0 (18' πέν. και 48' Φαν Πέρσι, 45'+2 Σκρτελ, 52' Σαεσού, 53' Λενς)