SUPER LIG

Ο Νεγρέδο έσωσε την Μπεσίκτας στο 92'

Ο Άλβαρο Νεγρέδο ισοφάρισε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και η Μπεσίκτας έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 στην έδρα της Μπούρσασπορ.

Η Μπεσίκτας έχανε τη μία ευκαιρία μετά από την άλλη κι εν τέλει έφυγε ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Προύσα. Η Μπούρσασπορ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 92', όταν ο Άλβαρο Νεγρέδο ισοφάρισε στο τελικό 2-2, που αφήνει ακόμα πιο πίσω στη βαθμολογία τους πρωταθλητές Τουρκίας.

Η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές προηγήθηκε με τον Σενιόλ Γκιουνές στο 13' και είχε τον έλεγχο. Ένας λάθος υπολογισμός του Νεγρέδο στο 37' σε σουτ του Τιτί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήρθε η ανατροπή από τον Τζον Ντελάρζ. Η Μπεσίκτας έχασε σωρεία ευκαιριών στο 2ο ημίχρονο και τελικά κατάφερε να σκοράρει με τον Ισπανό επιθετικό στο τέλος..

Η σύνθεση της Μπεσίκτας...

Φάμπρι, Γκιονιούλ (69' Ερκίν), Πέπε, Βίντα, Αντριάνο, Μεδέλ, Εζιακούπ (80' Πεκτεμέκ), Κουαρέσμα, Ταλίσκα, Λενς (56' Λοβ), Νεγρέδο

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπούρσασπορ - Μπεσίκτας 2-2 (37' αυτ. Νεγρέδο, 45+2' Ντελάρζ / 13' Αντριάνο, 90+2' Νεγρέδο)

Σάββατο

Καράμπιουκσπορ - Αλάνιασπορ (12:30)

Αντάλιασπορ - Μαλάτιασπορ (15:00)

Φενέρμπαχτσε - Γκεντσλέρμπιρλιγί (18:00)

Κυριακή

Οσμάνλισπορ - Κάισερισπορ (12:30)

Κασίμπασα - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ

Κόνιασπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (15:00)

18. Καράμπιουκσπορ 9

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Türkiye Kupası)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)